Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Пожар на грчки остров, евакуирани 70 туристи

фото Pixabay

Голем пожар избувна во боровите шуми на грчкиот остров Алонисос, на источното грчко крајбрежје, при што беа евакуирани 70 туристи од хотел во близина на опожарената шума.

Седумнаесет пожарникари со два хеликоптера и четири возила сè уште се борат целсоно да го изгаснат огнот.

Градоначалникот на островот за грчките медиуми изјави дека пожарот бил подметнат, а досега изгореле 50-60 хектари борова шума.

Во тренд…