Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Monthly Archives

јули 2018

Силно невреме во Македонија, а од сабота ново изненадување со времето

Утре ќе преовладува променливо облачно време со локална појава на пороен дожд и грмежи. Поизразена нестабилност ќе има за време на државниот празник Илинден (четврток) и в петок кога на повеќе места ќе има поинтензивен пороен дожд и…

Вечерва Оливер Спасовски соопшти одлична вест за остварено големо ветување – еве за…

Предлог-законот за обезбедување надомест за уште 1.600 стечајци доставен е од Владата до Собранието на Република Македонија. #ЗборотЕЗбор, напиша вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на социјалните мрежи.

Вечерва се огласи Христијан Мицковски – еве што објави

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот Фејсбук-профил напиша дека тој е за иднина во која Македонија ќе ја водат принципиелни и чесни луѓе, а не, како што пишува, аболирани политичари. „Иднина во која нема да се…

Пороен дожд и грмежи, еве што прогнозираат синоптичарите за наредниве денови

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во планинските региони. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната…

Сите јадеме суво грозје, а не сме ни свесни што ова овошје му прави на нашиот организам

Сувото грозје е многу здраво за нашиот организам. Ова суво овошје е многу здраво и хранливо. Во продолжение неколку здравствени придовки ако го консумирате секојдневно во умерени количини: – го чисти организмот – го чува срцето – ги…

Му донеле уништено BMW – сите рекле дека колата е за во отпад, освен овој мајстор! (Видео)

„Мајсторот за лим“, рускиот автолимар Артур Тусик објави ново видео во кое поправа веќе отпишано Бе-Ем-Ве Серија 7. Автомобилот бил целосно искршен, каросеријата била уништена, но тоа не било проблем за овој мајстор. Од овој „крш“…

Овоштари во БиХ бараат берачи на јаболка: Дневница 1.200 денари, два оброци, кафе,…

Овоштарите во Република Српска, БиХ, се подготвени да вработат илијадници берачи на јаболка, за што нудат дневници до 20 евра (1.200 денари). Истакнуваат дека родот оваа година е како никогаш досега и дека најголем проблем им претставува…

Имаше само 20 години – познат идентитетот на удавеното момче во Охридското езеро

Околу 14,15 часот од водите на Охридското Езеро наспроти плажата „Магнус“ е извадено телото на удавено момче, дознава Centar.mk. Според неофицијалните информации се работи за момче со иницијали В.А., родено 1998 година од Куманово, кое…

Предмалку трагедија во Охрид: Се удави младо момче во езерото, скокнало од педалинка и не…

Околу 14,15 часот од водите на Охридското Езеро наспроти плажата „Магнус“ е извадено телото на удавено момче, дознава Centar.mk. Според неофицијалните информации се работи за момче со иницијали В.А., родено 1998 година од Куманово, кое…

Засекогаш отстранете ги болките во зглобовите користејќи само една состојка, еве и како

Лимонот е многу здрав, а освен тоа е и богат со витамини и минерали. Кората од лимон може да ви помогне и кај лечење артритис, а ќе се решите и од силните болки. За да го постигнете саканиот ефект, потребно е добро да измиете еден…

Гроб на девојка (16) е мистерија цели 150 години: Од раката од камен цвета цвеќе

Во 1867 година трагедија го погодила угледното семејство Валтер во Фрајбург, Германија, кога Каролин, девојка на само 16 години, починала откако добила туберкулоза. Семејството било скршено од болка, а сестрата на Каролин – Селма, барала…

Ова не го знаевте за зелката: Еве што ќе ви се случи ако ставите облоги од зелка на…

Многу луѓе обожаваат да јадат зелка. Но, дури и оние на кои овој зеленчук малку потешко им паѓа на стомакот, не би требало да се откажат од неговите лековити својства, бидејќи облогите од листови зелка можат да направат чуда. Колку е…

Што е ова? Google Earth сними мистериозен објект на брегот на Солун (Видео)

Чуден објект на брегот на Грција е пронајден на апликацијата Google Earth и изгледа дека никој нема поим за што станува збор. Како што се наведува, овој кружен објект е комплетиран од помали кругови во својата внатрешност и јасно може да…

Намерно ги прскал пешаците па добил отказ (Видео)

Возач на комби кој уживал во прскањето пешаци на улиците на Отава добил отказ од работодавачот откако снимката од неговиот подвиг се појавила на интернет. Возачот е снимен како намерно преминува преку големи вирови после пороен дожд низ…

Синоптичарите најавуваат невреме за Илинден, а еве што ќе се случува потоа

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во планинските региони. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната…

Црн ден во Македонија: Четворица починати

Четворица мртви во Македонија во четири различни случаи забележува билтенот на македонската полиција за вчерашниот ден. На 30.07.2018 година во 07,00 часот во Полициската станица Неготино од Итната медицинска помош од Неготино било…

(Видео) Дутерте аплаудираше на уништување на луксузни автомобили

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте од првите редови следеше како се уништуваат луксузни автомобили и мотоцикли, кои илегално биле донесени на Филипини. https://www.youtube.com/watch?v=2pygO_KSTx8 Вкупно 68 возила биле уништени и…

За Илиден – Иванов на Мечкин Камен, Заев во Пелинце

Свеченостите по повод Денот на Републиката – 2 Август, Илинден, во Скопје започнуваат во 10 часот пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев. Таму свежо цвеќе ќе положат претседателот на Собранието, Талат Џафери, и владина делегација…

Тачи: Нема да има поделба на Косово, но ќе има „гранична корекција“

Иако категорично негира дека ќе има поделба, косовскиот претседател Хашим Тачи потврди дека ќе има корекција на границите. На прашањето на новинарот на КТВ за тоа што значи воведувањето на таканаречената „Прешевска долина” во дијалогот…

Маж се разнесе со бомба на игралиште во Белгија

Mаж се разнесе со експлозивна направа на фудбалско игралиште во градот Вервиер, Белгија. На локацијата има голем број полициски единици и целата област е евакуирана. Засега не е идентификуван човекот што се разнесе со бомба, но се…