Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Помпео на нова средба со Ким, трета за три месеци

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, се подготвува неделава повторно да ја посети Северна Кореја.

Од друга страна, експертите предупредуваат дека плановите на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, кои се однесуваат на тоа во рок од една година да се уништи севернокорејската програма за нуклеарно оружје, истовремено се нерални и ризични, пренесува „АП“.

Стејт департментот објави дека Помпео в петок, на 6 јули. ќе пристигне во посета на Пјонгјанг, трета во период од три месеци. Ова ќе биде, сепак, прва посета по средбата на високо ниво помеѓу лидерите на двете земји, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, што се одржа на 12 јуни во Сингапур, на којашто Ким се обврза на целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.