Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јули 9, 2018

Тешка сообраќајка во Македонија – Во прекин сообраќајот на овој патен правец

Во прекин е сообраќајот на регионалниот пат 11-09, на потегот од кај делницата Богданци - село Фурка кај Дојран. Како што соопшти Авто мото сојузот на Македонија, причина за прекинот е сообраќајна незгода.

Еве зошто треба да испиете чаша вода пред спиење, ќе бидете изненадени

Водата е незаменлива течност за здравјето на луѓето, кои, меѓутоа, не ја пијат во доволни количини или ја заменуваат со други пијалаци. Лекарите и стручњаците за исхрана препорачуваат задолжителен внес на два литри вода дневно. Исто…

Од обична перница направила преубав детал: Ќе го посакате во својот дом

Доколку сакате да промените нешто во својот дом, а не знаете што, или не сакате да трошите пари, доволно е да внесете некој нов детал во домот и да го освежите ентериерот на тој начин. Во тој случај, оваа идеја сигурно ќе ви се допадне.…

Куче нашло кутија со напуштени мачиња, па одлучило да им стане татко (Видео)

Кучето е најдобар пријател на човекот, но и едно од најдружељубивите животни на светот. Ова куче по име Арагон е совршен пример за тоа. Како дел од едно убаво семејство и самиот станал дружељубив и драг кон секого. Иако и самиот е…

Не знаел дека треба да пријави девизи: Слетал на аеродром со 153.000 евра во кеш

Руски државјанин (30) во саботата на аеродромот „Никола Тесла“ е спречен незаконски во Србија да внесе 143.000 евра. Во соопштението Царинската управа наведува дека овој државјанин на Русија откако од Москва допатувал во Белград на…

Ве очекува возбудливо лето: На овие хороскопски знаци ќе им биде исполнета најголемата…

Летото е пред нас и сите очекуваме денови за одмор и летна забава. Освен добро расположение, топлите, летни денови обично ќе ви донесат и врели авантури. Иако сите се надеваме дека ѕвездите ова лето ќе бидат на наша страна, астролозите…

„Немам ситно“ веќе не проаѓа во црква: Воведено плаќање со картичка

Во германските цркви во иднина при собирање пари веќе нема да важи оправдувањето на верниците дека „немаат ситно“. Протестантската црква во Бранденбург патентирала „кутија“ со чија помош верниците ќе можат да донираат и преку картичка.…

Lucky days во „Нептун“ од 9 до 12 јули

Lucky days во „Нептун“! Денови на среќни купувачи од 9 до 12 јули 2018 година со супер понуди, големи попусти и шопинг до 48 рати со happy-кредитот. „Нептун“ како најголем малопродажен синџир за бела техника и електроника во Македонија е…

Петмина загинаа, меѓу кои три деца – Бе-ем-ве од кое не остана ништо, се судри со…

Пет лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Косово. Портпаролот на полицијата за призренскиот регион Хазир Бериша соопшти дека сообраќајката се случила кај селото Брике во општина Сува Река. Во тешката сообраќајна несреќа, која се…

Овие 3 намирници го „горат“ целулитот

Еден од најголемите естетски проблеми кај жените е целулитот, но постои и решение! Пред летната сезона жените се загледуваат во огледало и ги забележуваат последиците од зимскиот период. Меѓутоа, вишокот килограми полесно се решава…

Е, ова е газда: Бизнисмен им подарил патување на своите работници, а ќе им даде и кеш за…

Еден идниски бизнисмен, кој се наоѓа на листата милијардери на Форбс, овој месец ќе го посети Истанбул со 3.500 вработени на својата фирма, и сам ќе ги сноси сите трошоци во износ од 10 милиони долари. Ова патување е „празничен подарок“…

Ајкула успеала да се пробие во нуркачки кафез (Видео)

Застрашувачка снимка од бела ајкула која се пробила во кафез ги запрепасти корисниците на социјалните мрежи. Имено, на снимката се гледа како луѓето стојат и беспомошно гледаат што се случува. Во еден момент ајкулата успеала да излезе…

Силно невреме предмалку пустошеше во Ресен – град со големина на орев ги побели…

Град со големина на орев во подолг период пустошеше низ Ресен и Преспа, попладнево околу 15 часот. Засега нема информации за евентуални штети од силниот град кој со години ги уништува овошките во регионот. Силното невреме се уште трае…

Еве од кога да очекувате стабилизирање на времето

Утре во поголемиот дел од земјава ќе настапи стабилизирање на времето, а во северните делови се уште ќе има услови за краткотраен попладневен дожд. Утре ќе биде умерено облачно, во северните делови со услови за краткотарен попладневен…

(Видео) Бошкоски: Обвинетите сигурно ќе одговараат за бруталноста при моето апсење

Моето апсење беше брутален пар екселанс за кој сигурно ќе одговараат обвинетите. https://www.youtube.com/watch?v=xrpQ4NJZd3w Се надевам дека судот во тој правец ќе ја води постапката, транспарентна и праведна, рече оштетениот Љубе…

ВМРО ДПМНЕ со потег кој никој не го очекуваше: Вакво нешто досега не е видено на…

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски на својот „Фејсбук“ профил објави дека опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ 11 пати му се извинила за 11 обвинувања кои ги искажале за него откако тој поднел тужби за клевета. Во напишаното тој…

(Видео) Полицијата сè уште трага по еден од тројцата напаѓачи на Никола

Полицијата сè уште трага по еден од тројцата насилници што пред десет дена до смрт го претепаа 21-годишниот Никола. Од МВР информираат дека случајот е расчистен за 24 часа и предаден на Обвинителството.…

Фото: Ова е починатото момче Никола Саздовски – детали за случајот

Три лица се под истрага во врска со смртта на 21-годишниот навивач Никола Саздовски, кој почина утрово во болница. Од скопското Обвинителство велат дека по прибирање на релевантниот доказен материјал, негово проучување и анализа, ќе донесе…

Тевдовски: Од победниците на Фин Хакатон до есен очекуваме финални производи

Граѓаните до есен ќе добијат финален производ – веб апликација, видео и мултимедијална игра за Граѓански буџет од решенијата кои победија на Фин Хакатонот. По изборот на победниците, министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека очекува…

Шекеринска изрази благодарност за поддршката од Кина на средбата со високиот претставник…

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска го пречека потпретседателот на Националниот комитет на кинескиот политички и консултативен совет на 13. Национален конгрес, Џанг Чингли. Како што информираат од…