Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Овие 3 намирници го „горат“ целулитот

Еден од најголемите естетски проблеми кај жените е целулитот, но постои и решение!

Пред летната сезона жените се загледуваат во огледало и ги забележуваат последиците од зимскиот период. Меѓутоа, вишокот килограми полесно се решава отколку целулитот.

Естетски, секако, не е најдобра глетка за око.

Затоа ви предлагаме својата исхрана да ја сведите на оброци богати со влакна, овошје и зеленчук… Внесот на протеини исто така е важен на дневно ниво.

Постојат, сепак, намирници кои навистина го „пржат“ целулитот, благодарение на своите нутритивни вредности. Драги дами, збогатете го менито со:

Грејпфрут: Се препорачува ова овошје да го консумирате пред секој оброк, докажано ги намалува масните наслаги: Некои тврдат дека доаѓа и до драматично губење на килограми.

Ананас: Ананасот е овошје кое го успорува процесот на стареење, а делотворен е и во диети за слабеење. Спречува ретенција на вода и делува протеолитички.

Ѓумбир: Оваа лута билка има неверојатно дејство на тврдокорниот и упорен целулит. Обидете се барем еднаш дневно да го „исперете“ својот организам со чај од ѓумбир и ќе бидете изненадени од резултатите, видно!