Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јули 10, 2018

Крофни меки како душа, никој не може да им одолее!

Крофни меки како душа, кој би им одолеал. Празни и посипени со шеќер во прав, полнети со џем или чоколадо, секако се вкусни! Состојки: 1 кг меко брашно, 600 мл млеко, 1 квасец, 3 лажици шеќер, 1 лажичка сол, 50 мл масло, 2 жолчки, 1…

Еве како да излупите компири за само 10 секунди (Видео)

Со цел да го скратите времето кое го поминувате лупејќи компири, ви препорачуваме едноставен трик. Исечете ги компирите по цела должина, но така што само ќе ја засечете кората, а потоа ставете ги во лонец со врела вода и оставете ги…

Излегол во двор со своето куче, но немал појма дека милиметар го дели од смрт (Видео)

Снимката која ја забележала безбедносна камера прикажува маж кој го извадил своето куче во двор. Меѓутоа, оваа прошетка на дожд би можела да му биде последна во животот бидејќи за малку не го прободела гранка. Летните дождови и бури…

Зборувал за временската прогноза во живо, а потоа зад него се појавило нешто што насмеа…

Во програма во живо говорел за временската прогноза, а потоа зад него се појавило нешто што насмеа милиони! Еден репортер на временска прогноза добил вистинско изненадување во живо на телевизија кога бил прекинат од неповикан гостин.…

Мицкоски пред Собрание запали свеќа во чест на Никола Саздовски

Пред Собранието започна мирен собир во чест на загинатиот член на навивачката група Комити, 20-годишниот, Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше нападнат и брутално претепан од три лица, а вчера им подлегна на повредите. На собирот…

Неверојатно видео прикажува како мачките претчувствуваат земјотрес (Видео)

Животните можат да претчувствуваат потрес така што ги чувствуваат хемиските промени во подземните води непосредно пред самиот удар, наведуваат стручњаците. Оваа неверојатна снимка која е забележана во Јапонија тоа и го покажува.…

Бев задолжена до гуша, па дознав начин поради кој имам многу повеќе пари од било кога

Веќе десетти пат ја молев мајка ми да ми позајми пари за да ја поправам колата. Ми даде, но конечно сфатив дека не можам вечно да живеам во долгови. Кредитната картичка и минусите на сметката секојдневно ме опседнуваа, постојано бев…

До крајот на работната недела стабилно и топло, а викендов нови промени – еве што не…

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Дневната температура ќе се движи од 22 до 34 степени. До крајот на работната недела ќе се задржи…

(Видео) Ракоплескање и славење пред пештерата во Тајланд

Со ракоплескање и овации собраните пред пештерата во Тајланд го прославија крајот на успешната мисија за спасување на 12-те момчиња и нивниот тренер кои од 23 јуни беа заглавени во пештерата во Тајланд. Cheers, applause, relief at the…

Стојанче Ангелов со потресен статус на фејсбук за убиеното момче: Саздо не го убија…

„СВИРЕПО УБИСТВО. Ништо помалку од ова треба да биде обвинението со кое Јавното обвинителство треба да продолжи да ги гони суровите и бездушни убијци, убијци кои безмилосно, до смрт го претепаа младиот Никола Саздовски, член на навивачката…

ВИДЕО: Снимка од извлекувањето на децата која ја замрзнува крвта – напнато до…

Тајландската полиција објавила снимка која го покажува целиот напор на спасувачите и условите во кои работат. На снимката се гледа како нуркачите на нсилка ги провлекуваат момчињата низ тесните тунели, внимавајќи на нивната безбедност.…

Почина познатиот македонски професор

Во Скопје почина Живко Мадевски, еден од првите професори на Природно-математички факултет на УКИМ, негов декан и иницијатор за формирањето на студии по информатика. Тој изведувал наставата по теориска ме­ха­ника, ана­литичка геометрија,…

Собир на „Комитите“ пред Градскиот стадион во чест на Никола Саздовски

Членовите на навивачката група „Комити“ се собраа на западната трибина на Градскиот стадион во Скопје во чест на починатиот Никола Саздовски кој на 29-ти јуни беше претепан од три лица во Автокоманда. Од Градскиот стадион во Парк, каде…

Марк Цукерберг стана третиот најбогат човек на светот

Коосновачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг ја зазема третата позиција меѓу најбогатите луѓе во светот. На крајот на петочната трговска сесија, кога акциите на Фејсбук додадоа 2,4% на својата вредност, Цукерберг го зголемил…

Единаесет сообраќајки во Скопје, четворица повредени и над 60 возила подигнати од „Пајак“

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје се случиле 11 сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, три со телесни повреди и седум со материјална штета. При сообраќајните незгоди едно лице се здобило со тешки…

(Видео) Делегација на Венецијанската комисија на средби со пратениците

Делегација на Венецијанската комисија која е во дводневна посета на земјава, денеска одржува средби со пратениците во македнското Собрание. Утринава претставници на делегацијата се сретнаа со пратениците од владејачкото мнозинство –…

Обединети за Македонија со поддршка за договорот со Грција

Обединети за Македонија го поддржува договорот за надминување на спорот со името и ги повикува граѓаните, особено младите, да излезат на референдумот на европската иднина на Македонија „Претседателството на Обединети за Македонија на…

(Видео) Заев во Лондон: Македонија е пред единствена шанса за трајно остварување на…

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја,…

Камион удрил во 65-годишен пешак и побегнал

Шеесет и пет годишен маж од с.Рашче е тешко повреден, откако ноќеска на влезот на скопското с.Сарај, во него удрил камион со велешки регистарски таблици, по што побегнал. Во незгодата пешакот се здобил со тешки телесни повреди…

Времето денеска посвежо и ветровито

Времето денеска ќе биде посвежо и ветровито, околу пладне и попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и крајните источни делови. Во вторник ќе настапи постепена стабилизација, но во северните делови сè…