Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јули 11, 2018

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење – веднаш дозна…

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub. Д-р Ричард „Хари“ Харис,…

Потресно сведоштво по вечерашната сообраќајка: Пешакот леташе неколку метри

Новинарката Сашка Цветковска на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека ја посведочила несреќата која што се случи вечерва, а за која претходно објавивме и раскажа дека пешакот бил брутално прегазен. „ Не можам да проценам кој од овие два…

Се слушаат сирени во центарот на Скопје: Вечерва страшна сообраќајка – ова се…

Најмалку три лица се повредени и однесени со брза помош во болница по страшната сообраќајна несреќа што се случи вечерва околу 20 часот, на крстосницата помеѓу булеварот „Партизански одреди“ и „Климент Охридски”. До несреќата дошло кога…

Летото се врати, но на кратко – од петок голема промена на времето

Времето во Македонија е сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура се движеше од 10 до 18, а дневната од 27 до 34 степени. УВ-индексот изнесува 9. Во Скопје, сончево со…

Макрон не се согласува со Трамп дека Русија ја контролира Германија

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека не се согласува со оценката на неговиот американски колега Доналд Трамп дека Русија целосно ја контролира Германија бидејќи Берлин ѝ исплаќа милијарди долари за струја на Москва.…

Колинда му подари на Трамп дрес на хрватската репрезентација

Медиумите објавија фотографија од претседателот на САД, Доналд Трамп, и хрватската претседателка, Клинда Грабар Китаровиќ, која во рацете го држи дресот на хрватската репрезентација. Хрватска вечерва на Светското првенство во фудбал го…

Македонија станува дел од семејството, во куќа во која припаѓаме, порача Заев во Брисел

Македонија станува дел од семејството, во куќа во која припаѓаме, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев, на првиот ден на НАТО Самитот, за време на панелот „НАТО ангажмани: Дијалози на Самитот во Брисел“. Одговарајќи на прашања,…

Ексминистерот за правда, Салији, избран за заменик-директор во МЕПСО

Поранешниот министер за правда, Билен Салији, е назначен за заменик-генерален директор во МЕПСО и за член на Управниот одбор на компанијата. Салији бил назначен на овие две функции од Надзорниот одбор на компанијата. Билен Салији беше…

Го достигнаа ли луѓето максималниот животен век?

Дали е достигнат максималниот животен век на човекот е прашањето што често се поставува во научните кругови. Според резултатите од една студија спроведена кај италијански стогодишници, одговорот е – сè уште не. Во науката веќе долго…

На „Амазон“ се продаваат производи со неонацистичка тематика

Според еден извештај, електронскиот аукциски портал „Амазон“ им помага на групите што шират омраза да продаваат стока со нацистичка тематика од која тие заработуваат. Студијата покажа дека многу од групите што шират омраза ја продале…

Германија е независна и придонесува кон алијансата, возврати Меркел на обвинувањата на…

Германската канцеларка Ангела Меркел возврати на обвинувањата на американскиот претседател дека нејзината држава е заробеник на Русија инсистирајќи дека Германија е независна и го бранeеше својот придонес кон алијансата. Последниот самит на…

Општинската комисија ќе врши процени на штетите од невремето пред два дена

Општинската комисија за процена на штетите од елементарните неподоги објави повик до земјоделците и сите граѓани што претрпеа штети од невремето проследено со силен ветер и град што го зафати атарот на селата Големо Коњари и Мало Коњари, во…

Од мотоцикл во движење фрлен „молотов коктел“ кон автомобил носен на полициско вештачење

Двајца непознати сторители што биле на мотоцикл фрлиле „молотов коктел“ кон автомобил „пасат“, кој со шлеп-служба бил носен на вештачење во МВР. Според пријавата во полиција, инцидентиот се случил вчера на булеварот Александар Македонски…

(Видео) Партиите да не условуваат, туку да достават предлози за ДИК, порача Џафери

Партиите да не условуваат, туку да достават предлози за членови и претседател на Државната изборна комисија како што се обврзаа, порача претседателот на Собранието, Талат Џафери. https://www.youtube.com/watch?v=AiR_9uLlaeA Во…

Видео од моментот кога Џорџ Клуни со мотоцикл се заби во автомобил во Италија

Џорџ Клуни вчера доживеа сообраќајна несреќа во Коста Коралина, Италија, кога со својот мотоцикл удри во автомобил по што заврши на Ургентниот центар. Видео од моментот на судирот објави италијанскиот „Кориера дела сера“, а на нега се гледа…

Ивона Талевска со нов неочекуван потег

Уредничката на ТВ Сител, Ивона Талевска, денеска беше назначена за нова претседателка на Македонската асоцијација на новинари и најави дека ќе се залага за стандарди во новинарството, правна и социјална заштита. Талевска вели дека ќе се…

(Видео) Таксистите на протест бараат да им биде вратена старата локација на станицата на…

Таксисти од неколку компании веќе неколку часа ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“ со барање да им се врати старата локација на станицата на Бит-пазар. https://www.youtube.com/watch?v=0IQTQyZ23hk „По барање на Град Скопје, се…

Утре без вода дел од општина Центар

Поради дефект на водоводна цевка, утре без вода ќе останат корисниците на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов бр. 33. ЈП „Водовод и канализација“ соопшти дека интервенцијата ќе почне во 9 часот.

(Фото) Вакво нешто во време на ДПМНЕ беше незамисливо: Високи функционери кои доаѓаат од…

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска присуствуваше на свеченото отворање на новата градинка, „Бубамара“, која функционира како дел од ЈОУДГ „Рада Поцева“ во Кавадарци. За опремување на овој објект, од буџетот…

МВР за случајот „Саздовски“: Две лица се притворени, а по третото се трага

Министерството за внатрешни работи се огласи по повод обвинувањата за случајот со убиството на Никола Саздовски – Саздо коментирајќи дека две лица, прво и второпријавениот, се лишени од слобода и одредена им е мерка притвор, а преземени се…