Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јули 12, 2018

Кога ќе видите зошто ставил магнет во сунѓер за садови, ќе го направите истото (Видео)

Crazy Russian Hacker е вистинска ѕвезда на Јутјуб и со своите генијални трикови воодушеви милиони. Овој пат ни покажува 7 начини како да ги искористите сунѓерите за садови. Погледнете за што се работи… https://youtu.be/N5rhCHo5Z-s

Запален автомобил го запали интернетот: Знаете дека нешто треба да преземете, но како…

Првата реакција на опасност може да биде прилично неочекувана. Знаете дека треба да преземете нешто, но како... Во видео записот од Кина, тројца мажи влегуваат во автомобил кога се случува пожар на моторот. Сите излегуваат од…

Напивка од само 2 состојки ги топи килограмите и го забрзува метаболизмот

Оваа напивка има неверојатен ефект на организмот и претставува едноставен и лесен начин да го забрзате метаболизмот, да ослабнете и да се чувствувате одлично. Водата со вкус од јаболка и цимет е направена од целосно природни состојки, а…

Торнадо ја зафати познатата плажа: Летаат чадори, капачите бегаат во паника (Видео)

Големо невреме вчера го зафати Рим, а видеото доаѓа од познатата плажа Торвајаника На видеото се гледа како летаат чадори на сите страни, додека изненадените капачи се обидуваат да избегаат. Видеото е објавено на социјалните мрежи, а…

Мечок им влегол во дворот, се искапил во џакузи и им ги испил подготвените маргарити

Марк Хоуг и неговата сопруга од Алтадина одмарале во својот двор во Калифорнија кога одеднаш се појавил мечок. „Мојата сопруга дојде од работа и ме замоли да подготвам маргарити. Направивме неколку и излеговме покрај базен да се…

Сакате да го успорите процесот на стареење? Еве што ќе ви помогне…

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи…

Некои луѓе јадат лубеница само ако ја посолат: Кога ќе дознаете зошто и вие ќе ја јадете…

Ако досега не сте слушнале за овој трик, веруваме дека брзо ќе ни бидете благодарни. Самата помисла лубеницата да се посолува, многу луѓе остава во шок. Меѓутоа, слаткарката Никол Вестон од Лос Анџелес открила зошто ова е одлична…

Не е ни сода бикарбона, ни оцет: Со ова средство ќе го дезинфицирате станот, а чини само…

Сите знаеме дека хидрогенот е добар за дезинфекција на рани, но малкумина знаат дека може да биде корисен во одржување на куќата. Трипроцентниот хидроген-пероксид е одличен за чистење на работни површини во кујната бидејќи ги убива…

Најголем пад на цената на нафтата во последниве две години

Цената на нафтата доживеа најголем пад во последниве две години откако Либија соопшти дека ќе ги зголеми испораките, додека инвеститорите стравуваат дека трговските тензии ќе ја намалат побарувачката на овој енергенс. Цената за барел…

Ѓорчев се сретна со претседателот на Германија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев како шеф на делегацијата на Собранието на Република Македонија при парламентарното Собрание на ОБСЕ учествува на годишното собрание во Берлин. Во рамките на собранието на ОБСЕ, Ѓорчев се сретна со…

Во Грција има 2 500 деца мигранти без родители

Околу 2 500 малолетни мигранти кои немаат родител или старател се наоѓаат во Грција. Тоа е две третини од вкупниот број мигранти во земјата. Невладината организација „Метадраси“ предупреди дека овие деца мигранти не ги користат…

Општина Кисела Вода: За осум месеци се асфалтирани голем број улици

Општина Кисела Вода со реакција дека за осум месеци се асфалтирани 12 000 метри квадратни, а биле поплочени 1 000 метри квадратни. „Во насока на објективното информирање на јавноста, сакаме да реагираме на прилогот кој е објавен на…

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите

Партијата Обединети за Македонија го поздрави добивањето покана за членство во НАТО. „Ја поздравуваме одлуката за отпочнување преговори за приклучување на Република Македонија кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи…

Предмалку се огласи Русија во врска со зачленувањето на Македонија во НАТО

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само…

Важна вест за возачите кои поминуваат низ Плетвар или одат на Пиво Фест: Отежнат е…

Мермерна плоча тешка околу 20 тони попладнево падна на патот Градско – Прилеп, кај Каменоломот. „На патниот правец А1 Градско-Прилеп, кај месноста Плетвар, кај Каменоломот, на едната коловозна лента паднала мермерна плоча од околу 20…

(Видео) Македонија ја доби поканата за НАТО

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст.…

Викендов опаѓање на температурите – еве што ќе се случува со времето

Утре ќе преовладува сончево и топло време, попладне само во крајните северни планински делови ќе има краткотрајна нестабилност. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Дневната температура ќе се движи од 25 до 36 степени. За време на…

Радувај се Македонијо: Заев предмалку ја прими официјалната поканата за Македонија во…

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст.…

(Видео) Заев го бакна пенкалото, подарок од Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за членство во НАТО која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му подари и пенкало. https://www.youtube.com/watch?v=j5iTVtIq52s Откако се…

Промоција на кампањата “На секое дете му треба семејство” во Ресен

Во организација на ЈУ Центар за Социјални работи Ресен и локалната самоуправа на ден 17.07.2018 година (Вторник) со почеток во 11 часот во големата сала на општина Ресен ќе се оддржи јавна презентација во склоп на кампањата: “На секое дете…