Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Предмалку се огласи Русија во врска со зачленувањето на Македонија во НАТО

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа.

„Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати стана цел сама по себе и алатка за контролирање на геополитичката територија“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија, објави „Ројтерс“.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во Брисел му ја врачи поканата за членство на премиерот Зоран Заев.

Во тренд…