Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Радувај се Македонијо: Заев предмалку ја прими официјалната поканата за Македонија во НАТО!

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст.

„Честитам за политичката храброст и посветеноста за подобра иднина“, рече Столтенберг.

„Кога ќе завршат внатрешните процедури и ќе биде ратификуван договорот, ќе седите на иста маса со сојузниците и ќе имате еднаков глас со нив“, нагласи генералниот секретар на НАТО.

Тој порача дека денеска е ден за славење.