Секогаш во средиштето на збиднувањата...

(Видео) Заев го бакна пенкалото, подарок од Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за членство во НАТО која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му подари и пенкало.

Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна подареното пенкало.

За време на свечената церемонија генералниот секретар на НАТО истакна дека по завршувањето на внатрешните процедури и ратификување на договорот, Македонија ќе седи на иста маса со сојузниците.