Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Пеколно време викендов, а потоа пресврт

Сончево со мала облачност и со умерен повремено засилен северозападен ветер, особено изразен по должина на Повардарието. Минимална температура од 12 до 20, а максималната од 28 до 34 степени. УВ=9

Во Скопје претежно сончево со умерен, на моменти засилен северозападен ветер. Температура од 18 / 32 степена.

Во наредните денови продолжува периодот на претежно стабилно и топло време. За време на викендот ќе дува умерен, по должина на Повардарито повремено засилен ветер од северозападен правец.

Во вторник и в среда ќе има делумно зголемување на облачноста и појава на локална нестабилност со пороен дожд и грмежи.