Yearly Archives

2018

(Видео) Трет обид за договор меѓу лидерите за референдумот

Лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса, денеска повторно седнаа на иста маса, во трет обид да најдат заедничко решение за формирање на Државната изборна комисија и за прашањата поврзани со референдумот околу договорот за името со…

Се жалите на патиштата низ Македонија? Поглендете го овој најопасен пат на светот (Видео)

Изгледа како да е на крајот на светот, но овој пат се наоѓа во Норвешка. Долг е 8.3 километри и ги спојува норвешките градови Молде и Кристиансунд во западниот дел на оваа прекрасна земја. Но, она што се случува на овој пат ќе ве…

Не фрлајте пари за мајстор – еве како сами да залепите плочки (Видео)

Без оглед дали сакате да поставите подни или ѕидни плочки, првото нешто што ќе ве интересира е цената на поставување плочки. Во Македонија тие услуги се плаќаат од 5 до 10 евра „по квадрат“. Нема сомнеж дека добриот мајстор е важен…

Македонија во солзи: Страшна трагедија со повеќе загинати од семејството на функионер на ДУИ

Три лица загинаа во несреќа што се случи претпладнево кога товарен воз удрил во автомобил, кај Романовце, кумановско. Несреќата се случила во 11 и 45 часот пред железничката станица „Превој“, на одбележан железнички патен премин. Во…

Видео: Овој коњ изгледа сосема обично, но кога ќе се сврти остава без здив

Фредерик Велики е можеби најубавиот коњ на светот, според голем број корисници на социјалните мрежи. На Фејсбук има голем број пријатели, а причина за тоа се неговата преубава грива и изразените мускули. Токму поради тоа, Фредерик…

Ако маж ви ги прави овие работи значи дека „до уши“ е вљубен во вас, но нема да ви го признае тоа

Ова се некои знаци кои покажуваат дека му се допаѓате: Се сеќава што сте кажале: Кога некој не интересира, тогаш ќе се сетиме на доста работи за таа личност. Доколку тој баш се сеќава на ситници, тогаш значи дека му се допаѓате.…

Семејството дошло да ги посети мајката и бебето во породилиште: Не ни сонувале вакво изненадување…

За членовите на семејството највозбудливо чувство е кога ќе ги видат новороденчињата за прв пат. Посебно ако тој момент подразбира и изненадување. Токму такво нешто им приредила Тереза Слејтер на своите најблиски кога дошле во посета…

Зема главица кромид и ја пресече на четири делови: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го направите…

Пресекла кромид на четири дела и додала оцет: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го направите истото! Поради своите антивоспалителни својства, како и поради антиоксидансите, кромидот се вбројува во најздравите зеленчуци. Во продолжение…

Патници на лет над Грција од авион снимиле мистериозен летечки објект (Видео)

На интернет постојат безброј видеа кои прикажуваат „неидентификувани летечки објекти“. Меѓутоа, повеќето од тие видеа не се во целост чисти и се работи за „магловити исечоци“. Најновото видео кое е снимено над Грција е јасно.…

Поздравете се со салото на стомакот: Пијте само 2 чаши дневно и за 14 дена ќе бидете изненадени

Насобраните килограми особено на пределот на стомакот се проблем за голем број луѓе кои бараат решение за тоа, но без некој голем успех. Во потрага по најдоброто решение за намалување на салото, пронајдовме рецепт за слабеење кој,…

Природен лек за полесно дишење: Исфрлете го насобраниот шлајм од грлото и белите дробови

Доколку имате потешкотии да го исфрлите шлајмот, направете ефикасен домашен лек. Состојки: 1 лажица корен бел слез, 1 лажица ленено семе, 1 лажица жалфија, 1 ситно сечкан лимон, 250 мл вода, 250 гр кафеав шеќер Начин на подготовка:…

Времето ќе се расипе: Еве што не очекува од утре

Од утре следува период на променливо и нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се можни и поинтензивни процеси. Ќе дува засилен северозападен ветер, па дневната температура од вторник значително ќе се намали. Утре ќе биде…

Таткото на прегазениот Милош раскажа се: Таткото на возачот дојде и ми нудеше пари

Таткото на прегазениот 26-годишен Милош од Србија кој настрада во Црна Гора, а неговата вереница се бори за живот со нивното бебе кое е во стомакот, вели дека таткото на возачот кој го прегази Милош дошол на погреб и се обидел да им остави…

Таткото на загинатото момче: Се молам Снежана да преживее, бебето е се што ми остана од синот

Се молиме Снежана да преживее и да е бремена. Барем нешто да ми остане од синот. Ова скршен го изјавува таткото на младиот Милош од Србија кој загина во Црна Гора, кога со вереницата Снежана, со која работеле за да соберат пари за…

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Претседателот на САД, Доналд Трамп, тврди дека тоа што неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен ги прислушувал неговите приватни телефонски разговори е незаконско и невидено до сега. Коен тајно го снимал разговорот со Трамп за можна исплата на…

СТО пресуди во корист на Русија во спорот со Украина

Комисијата за решавање спорови на Светската трговска организација (СТО) пресуди во корист на Русија во спорот со Украина. Станува збор за случајот кој СТО го покрена против Украина поради воведувањето на мерки на увозниот амониум нитрат…

Австрија ги укинува тестовите за возачка на турски јазик

Кандидатите за возачка дозвола во Австрија наскоро нема да може да го полагаат теоретскиот дел на турски јазик, изјави австрискиот министер за сообраќај Норберт Хофер, кој оваа одлука ја оправда со загриженоста за процесот на интеграција на…

Посебен сообраќаен режим поради велосипедска трка во Илинден

По повод денот на општина Илинден, денеска во периодот од од 15.30 до 19.30 часот ќе се одржи велосипедска трка со една траса којашто ќе се однесува на учесници рекреативци и друга траса за професионални велосипедисти. МВР соопшти дека…

Денеска без вода дел од корисниците во Центар

Корисниците на потегот од Булеварот Партизански Одреди до улицата Максим Горки, во Општина Центар денеска ќе останат без водоснабдување од 8 часот до завршување на интервенцијата, соопшти ЈП Водовод и канализација. До прекин на…

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии. Во објавата за напредокот во рамки на Програмата за управување со јавниот долг и…