Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Заев од Прилеп: Повикувам на политичка и на професионална одговорност за секој што…

„Еве ги денеска одлуките, директно испраќам наредба до сите, веднаш да се повлечат од работните места каде што се. Само така ќе функционира системот. Државна антикорупциска комисија е независна институција и очекувам да ги соопшти…

Заев: Економските придобивки ќе дојдат брзо да продолжиме по вистинскиот пат, се друго е…

„Бројката на неврабоитеност е 19.4 %. Платите растат и ќе продолжат да растат. Бргу ќе дојде време кога граѓаните ќе можат да бираат работа и да напредуваат во кариерата. Тие економски придобивки ќе дојдат ако го следиме овој пат. Сето…

Заев: Сите вие што останавте дома знам дека се ежите од помислата за враќање на режимот на…

„Сите вие што останавте дома знам дека се еѓите од помислата на тоа да се врати режимот на Груевски. Испраќам порака до вас, должност наша е родоњубска и татковинска да ја обезбедиме државата и да ни оди напред. Изборите да бидат успешни…

Пендаровски од Прилеп ги потсети граѓаните на пиштењето, вриштењето и рекетот врз фирмите…

„Гласањето за бројот на 3 е гаранција дека нема никогаш да се врати режимот на Груевски", рече вечерва Стево Пендаровски, од Прилеп. Во Прилеп се сеќавате на пиштење и вриштење и рекет врз фирмите. Гласањето на број 3 значи дека никогаш…

Пендаровски од Прилеп: Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на…

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за иднината на државата дојдовме уште еднаш да се видиме во градот обележје од кој…

Втори и седми мај ќе бидат работни – одлучи Владата

Втори и седми мај, сепак, ќе бидат работни денови, соопшти денес владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Иако претходно се споменуваше можноста седми мај да биде неработен ден поради посетата на папата Франциск во Скопје, Владата на…

Периодов „врие” од неработни денови – По Велигден и Први Мај уште неколку…

Иако изгубивме неколку слободни денови, како за Водици, сепак има и многу споени викенди оваа година, а еден од нив следи за задутре за Велигден, по што ни следи и Први мај. Мај ќе биде и препознатлив по повеќе неработни дена како пример…

Тргнале по невеста, а заедно заминаа во смрт – ова се трите момчиња кои загинаа во…

Три млади лица загинаа, а четири лица се повредени во атар кај селото Рума и тоа кога оделе да запросат девојка. Како што информираат српските медиуми, до стравична несреќа дошло синоќа во околу 3 часот по полноќ. Автомобилот „рено…

САД до Русија: Нашиот носач на авиони е 100.000 тони дипломатија

Амбасадорот на САД во Русија, Џон Хантсмен, изјави дека американската флота на Медитеранот, предводена од неколку носачи за авиони, треба да биде сигнал за Москва. „Дипломатските врски и дијалогот во релација со моќни одбранбени системи…

Од утре потопло време, во попладневните часови пороен дожд

Под влијание на топла и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, од утре до сабота следува период на топло време со значителен пораст на температурата на воздухот. Претпладне ќе биде сончево, а во попладневните и вечерните часови наместа ќе…

РКЕ: Исклучените од парно чии станови се празни ќе продолжат да плаќаат сметки

Ниту еден граѓанин што живее во стан во своја сопственост, кој бил исклучен од системот за централно греење пред 31 март 2019 година, нема да плаќа никаков трошок за испорака на топлинска енергија од системот за централно греење почнувајќи…

Повеќе од 50 жртви во поплавите во Јужна Африка

Најмалку 50 лица загинаа во поплавите предизвикани од обилните дождови во јужниот и источниот дел на Јужна Африка, објавија официјалните претставници денеска. Спасувачките екипи се обидуваат да ги извлечат луѓето од руинираните куќи во…

Лондон ја користи Украина како алатка во конфронтацијата со Москва

Велика Британија и другите западни земји сакаат да ја користат Украина како инструмент за воено-политичка конфронтација со Русија, соопшти вчера руската амбасада во Лондон коментирајќи ги изјавите на британскиот секретар за надворешни…

Али Камнеи: Иран ќе извезува нафта колку што му е потребна

Иранскиот врховен лидер Али Камнеи, реагирајќи на изјавата на САД од понеделникот дека нема да ги повлечат санкциите за иранските увозници на нафта по 2 мај, истакна дека Иран може да извезува онолку нафта колку што му е потребно, пренесува…

Катедралата Нотр Дам забрзано се прекрива поради опасност од дожд

Архитектите што веќе работат на реновирањето на париската катедралата Нотр Дам имаат нов проблем бидејќи најавениот дожд може дополнително да ја оштети, па црквата забрзано ја прекриваат, објави Би-би-си. Итно поставување помошни…

Трамп со твит против „Твитер“: Ја ограничуваат видливоста на републиканските објави

Американскиот претседател, Доналд Трамп, со твит повика на формирање праведни социјални медиуми како одговор на дискриминацијата, која, како што тврди, како републиканец ја чувствува од компанијата „Твитер“. Тој исто така го поздрави…

Јанушев: Настаните вo ИВЗ се директно мешање на државата во верските заедници

Последните случувања во ИВЗ ги квалификуваме како скандалозни и недозволиво и најостро ги осудуваме. Она што го видовме е директно мешање на државата во верските заедници што за Република Македонија како секуларна држава е тотално…

Обвинителството бара притвор за возачот осомничен дека усмрти полицаец

Кумановското јавно обвинителство побара притвор за возачот кој е осомничен дека усмрти полицаец. За настанот е отворена истрага, а возачот е осомничен за кривични дела – тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот и…

Пронајдено момче со запишан број на телефон на чевлите во близина на…

Тригодишното момче го пронајде американската гранична патрола, која се обидува да ги пронајде неговите родители врз основа на бројот на телефонот запишан на неговите чевли. Напуштеното момче мигрант беше пронајдено во поле со пченка,…

Дутерте: Ќе отпловам за Канада и таму ќе им го истресам целото нивно ѓубре

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте, денеска се закани дека ќе испорача голема количина отпад назад во Канада, како и дека еден дел од ѓубрето ќе го остави пред канадската амбасада во Манила, доколку таа земја не го преземе назад…