Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Заедничката седница на двете влади на Северна Македонија и Црна Гора во Подгорица:…

Во петок, 24-ти мај 2019 година во Подгорица се одржа првата заедничка седница на Владата на Црна Гора и Владата на Република Северна Македонија. Ова е прва заедничка седница на владите на двете држави и воедно прва која се организира во…

Премиерот Заев на Бизнис форумот во Подгорица, Црна Гора: Отвораме можности за идни…

Во рамките на официјалната посета на Република Црна Гора, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и неговиот домаќин, премиерот Душко Марковиќ, со пригодни обраќања ја поздравија работата на Бизнис форумот меѓу…

Страшно убиство во Србија: Цело семејство пронајдено мртво

Во семејната куќа на Телеп, во Нови Садоколу 8 часот утринава се случило страшно убиство. Со повреди на глават асе најдени мајка татко и ќерка. Без знаци на живот се затекнати 57- годишниот Бранислав Пајиќ, неговата сопруга Нада и 32-…

Гранатата кај Крушопек безбедно уништена

На 23.05.2019 година во 12.30 часот униформирани полициски службеници од Полициското одделение Сарај пријавиле дека во село Горни Крушопек -Скопје, кај месноста викана Драч пронашле артрилериска граната. Поради тоа што постоела…

Се запалил автомобил на бензинска пумпа

На 23.05.2019 година околу 14,00 часот во Скопје на ул.„Климент Охридски“, на бензинска пумпа настанал пожар во патничко моторно возило „Форд фокус“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Г.Ѓ (60) од Скопје. Имено, Г.Ѓ. го сопрела…

Бркотница на автопатот Гевгелија – Велес

На 23.05.2019 година околу 16,40 часот на автопатот А-1 Гевгелија-Велес, на исклучување кон Неготино, од страна на униформирани полициски службеници било забележано патничко моторно возило со струмички регистарски ознаки , управувано од…

Апсење на Табановце

На 23.05.2019 година во 19,45 часот во Полициската станица за Граничен премин-Табановце, на влез во Република Северна Македонија од страна на униформирани полициски службеници лишен е од слобода Ш.О. (50) од Горно Оризари-Велес, затоа што…

Нолчева: Честит 24 мај, остануваме посветени на грижа и унапредување на македонскиот јазик

=- Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската писменост и култура, ден на цивилизациските дострели на…

На маргините на заедничката седница на двете влади во Подгорица средба Шекеринска –…

Северна Македонија и Црна Гора беа и остануваат посветени и искрени партнери, а за кратко и сојузници во рамките на НАТО. Двете земји имаат одлична билатерална соработка, која ќе продолжи да се реализира со исто темпо и во иднина, заклучија…

Премиерот Заев со честитка за 24. Мај: Да го одбележиме епохалното просветителско значење…

По повод 24. Мај, Денот на сесловенските просветители, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев упати честитка до граѓаните. Честитката ви ја пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани на Република Северна…

Стево Пендаровски со честитка по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил…

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете да ви го честитам 24 Мај, Денот…

Царовска: Се подготвуваме да отвориме Ресурсен центар за креирање на родово одговорни…

Владина делегација од Република Северна Македонија присуствуваше на тридневната студиска програма за родово одговорно буџетирање, чиј домаќин беше владата на Мароко. Целта на студиската посета беше запознавање со меѓународно признати…

Генералниот секретар Кирацовски со честитка за 24 мај: Просветната и благородна дејност на…

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. „…

Трагедија во Македонија: Возач почина во Брза помош по сообраќајка

Околу 13,30 часот на региналниот пат Кичево -Охрид кај село Другово-кичевско, се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно моторно возило „Мерцедес“ со струмички регистарски ознаки,управуванoод 63-годишниот Г.Т. од селото Куклиш-Струмица…

Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Во Гостивар, на 24 мај, в петок, ќе се одржи шестото издание на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“. Како што информираат организаторите, се прават последните подготовки за манифестацијата, со која Гостивар го слави ликот и…

Зголемен интензитет на сообраќај

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини, од македонската страна, нема подолги задржувања за влез и излез од…

Нека не ве лаже сонцето, вечерва доаѓа невреме

Времето денека ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови. Дневната…

Денеска се одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Македонија денеска го одбележува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. По тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. На 11 мај…

Отворен 38. Мал битолски Монмартр

Триесет и осмото издание на Малиот битолски Монмартр беше отворено вчеравечер, а до 30 мај, во чест на своите патрони, студиото на Сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ – Битола, ќе биде најголемото ателје на светот. На…