Вести, забава, спорт...

Грозен крај за младата манекенка: Сите мислеле дека умрела од премногу работа, додека не стигнале…

Руската манекенка која умрела бидејќи работела прекувремено како модел во Кина, можеби сепак не умрела од премногу работа. На основа на новите информации се отвара сомнеж дека 14-годишната Влада Џјуба можеби сепак е отруена. Девојчето…

Секој втор во Македонија пуши, најмладите најмногу се опиваат

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши, а во текот на изминатава година најголемо секојдневно опивање е забележано меѓу младите на возраст од 15 до 24 години, покажува новата студија за употребата на психоактивни супстанци во…

Швајцарско село бара жители – за секој нов жител плаќа по 25.000 франци – ова се…

Жителите на швајцарското село Албинен, во кантонот Вале, за десет дена ќе одлучат за новата политика со која на странци ќе им понудат пари да дојдат и барем десет години да живеат во селото. Се работи за сума од околу 70.000 франци за…

Агатангел: Синодот не беше едногласен за писмото до Бугарската православна црква, јас се…

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква…

Вучиќ по средбата со Заев: Македонија во Србија има искрен пријател

Доброто пријателство меѓу Македонија и Србија е исклучителен потенцијал за продлабочување на односите помеѓу двете земји, бил заклучокот на денешната средба помеѓу премиерот Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.…

Јадете зелка секојдневно? Еве што може да ви се случи

Зелката зазема водечко место на листата најздрави намирници. Содржината на витамин Ц и сулфур во зелката ги отстранува отровите кои се главни причинители за кожни болести и реуматизам. Со своите лековити својства, посебно…

Заев-Мета: Македонија и Албанија се земји со слични предизвици

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претседателот на Албанија, Илир Мета со кого разговарал за Коридорот 8 и за реализација на проекти од областа на патната и железничката инфраструктура, како и за соработка во културата,…

Села: Доставивме предлог за нов министер до премиерот Заев

До премиерот Зоран Заев е доставен предлог за нов министер за здравство, изјави денеска лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села. - Веќе имаме предлог директно кон премиерот за министер за здравство и во наредниот период очекуваме…

Временска прогноза за наредниве денови – еве какво време не очекува

Следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури кои утре на повеќето места ќе бидат под нула. Дневните температури ќе бидат во постепен пораст. Утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб…

Серија експлозии во Њујорк, повредени најмалку 20 лица

Најмалку 20 лица се повредени во серија експлозии во фабрика за козметика во Њујорк. Над објектот се издигнал црн, густ чад, а Ен-Би-Си пишува дека недостасуваат делови од зградата. Никој од повредените не е во животна опасност, а на…