Вести, забава, спорт...

Локални избори на Косово

На Косово денеска се одржуваат локални избори на кои право на глас имаат 1.890.952 гласачи. Се гласа на 2.505 избрачки места, кои ќе бидат отворени во седум, а затворени во 19 часот. Во трката за 38 градоначалнички места се 204 кандидати.…

(ВИДЕО) Ретка глетка: Пет поранешни претседатели на САД заедно на концерт

Пет поранешни претседатели на САД заедно присуствуваа на хуманитарен концерт за собирање пари за жртвите од ураганите кои ги погодија Тексас, Флорида, Порторико и Девствените Острови. Демократите Барак Обама, Бил Клинтон и Џими Картер, и…

Георгиевски вети капитални проекти во областа на спортот во општина Гази Баба

Граѓаните на Гази Баба заслужуваат услови за спорт и рекреација во својата општина. Токму затоа, во следните четири години ќе инвестираме континуирано во спортските инфраструктурни капацитети. Ќе овозможиме и поддршка за младите спортски…

Најмногу тужби до Управниот суд поднела ВМРО-ДПМНЕ

Рокот за поднесување тужби од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври истече во 11 часот. Според последните информации, најмногу тужби…

Мицкоски: Главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата. „Браќа и сестри, во предвечерието на…

Италијанските региони Ломбардија и Венето денеска гласаат на реферeндум за поширока автономија

Италијанските региони Венето и Ломбардија денеска гласаат на референдуми во кои граѓаните треба да се изјаснат дали сакаат поголема автономија за нивните регионални власти во однос на властите во Рим.Ќе имаат можност да се изјасант околу 11…

Заев присуствуваше на манифестацијата „Тортијада“ во Банско

Премиерот Зоран Заев вчеравечер присуствуваше на манифестацијата „Тортијада“ што се одржа во Банско, Струмица. https://www.youtube.com/watch?v=IdvRGvwfOQ8 „Навистина ми е задоволство што, незнам веќе и јас по кој пат, еве сум овде на…

Подгответе се за пресврт со времето – еве што најавува УХМР

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, информира УХМР. Ќе дува слаб ветер од западен и северозападен правец, а кон крајот на денот ќе го промени правецот од југозападен. Дневната највисока температура на…

ШОКАНТНО: Каде исчезнаа лешовите од Титаник?!

Тајните телеграми, криени повеќе од 100 години, откриле што точно се случувало со телата на луѓето кои ги изгубиле животите во една од најголемите поморски несреќи во историјата. Оние кои ги пишувале биле уверени дека тие писма никогаш нема…

Најбизарната несреќа на светот: Многумина велат дека се работи за обид за атентат (ВИДЕО)

Несреќата се случила некаде во Русија. Наместо возачот мирно да сврти, за што имал повеќе од пет секунди, притиснал на гаста точно кога поминувал несреќниот велосипедист и на крај го соборил. Снимката од надзорните камери се појави на…