Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Во Колорадо беснеат шумски пожари, евакуирани над 2.000 луѓе

Големите шумски пожари во Колорадо, кои беснеат веќе 11-ти ден, доведоа до евакуација на 2.000 жители, изјавија денеска официјалните претставници на областа Ла Плата. Метеоролозите објавија дека се очекува ширење на пожарот поради сувиот…

Кадетите што протестираа извршиле кривични дела и затоа не се примени на работа, велат од…

Кадетите што денеска протестираа пред МВР не ја поминаа безбедносната проверка и затоа не им е даден договор за работа, велат од Министерството за внатрешни работи за „Макфакс“. „При детаљната безбедносна проверка беше утврдено дека 35…

Тевдовски:Работиме на подобрување на деловна клима и постепена фискална консолидација

Реформи во насока на подобрување на деловното окружување и постепена фискална консолидација, најави министерот за финансии Драган Тевдовски на конференцијата по повод започнување на изработка на Програмата за економски реформи 2019-2021. На…

„Сајли имате ли?“, го прашува Јанакиески, ексдиректорот на ЕЛЕМ за „Космос“

Во прислушуваните материјали за случајот ТНТ, кои денеска се слушаат во Кривичниот суд, има и разговор меѓу ексминистерот за транапорт и врски, Миле Јанакиески и Влатко Чинговски, ексдиректор на ЕЛЕМ. Јанакиески му барал сајли од ЕЛЕМ за да…

Кампања во Битола – „„Биди кабадаја носи кацига“

Во заедничка соработка со СВР Битола, Здружението на моторциклисти „Ѓорги Стефановски“ од Битола ја започна кампањата под мотото „Биди кабадаја носи кацига“. 50% од мотоциклистите не носат заштитна кацига, застрашувачки е бројот на млади…

Дневница за берење овошје 160 евра, се бараат и Македонци

Македонците сакаат да работат сезонска работа и многу често се одчучуваат да заминат во странство, каде дневницата е мног поголема за разлика од онаа која би можеле да ја земат во сопствената земја. Нов Зеланд е земја која произведува…

Страшна сообраќајка во Скопје – еден повреден

На 10.06.2018 година во 17.30 часот на крстосница од улица „Мите Богоевски“, улица „Горно Лисиче“ и улица „Ѓорге Андреевиќ-Кун“ во Скопје, З.Н.(44) од Скопје, управувајќи мопед „Априлија“ со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола над…

Тажна вест го потресе светот: Младиот актер пронајден мртов

Младиот светски познат актер Џејсон Одел е пронајден мртов во својот стан на 21. годишна возраст. Медиумите во Лос Анџелес потврдија дека младиот актер познат пои серијата "The Goldbergs", бил пронајден мртов во својот дом, а засега не…

(Видео) Груевски доцнеше 16 минути на судењето за ТНТ

Со задоцнување од 16 минути почна денешното рочиште за предметот ТНТ на СЈО. Судењето почна подоцна поради тоа што не беше присутен обвинетиот Никола Груевски, кој со обезбедувањето се појави во судот во 11.16 часот. Судијата Огнен Ставрев…

HAPPY WEEK акција во НЕПТУН – големи попусти и рати без камата!

HAPPY WEEK продажна акција во Нептун! Од 11-15-ти јуни, преку haPPy кредитот до 48 рати без камата или со кредитните картички до 24 рати без камата – лојалните купувачи ќе можат да си ги купат потребните производи по промотивни – haPPу…

Исповед: Му бев љубовница, а потоа неговата сопруга ја породив во болница

Жените кои ќе се одлучат да бидат некому љубовница, најверојатно знаат дека на крајот ќе бидат оставени. Сепак, се случува и тој вид на болна врска да стане вистински краток роман… – Со години бев во врска со едно момче и кога…

Вака изгледа мапата на презимиња на Европа: Еве кое е најчестото презиме во Македонија

Софтверскиот инженер Марцина Сјура, сакал да открие како луѓето во Европа ги добивале презимињата врз основа на професијата. Тој открил дека поголемиот дел од таквите презимиња во Источна Европа, а со тоа и во Македонија, се изведени од…

Ако сте еден од овие три хороскопски знаци блазе вас: Ќе заработите големи пари

Велат дека парата буши каде што бургијата не може. Овие три хороскопски знаци знаат да намирисаат пари на километар… Бик Биковите се материјалисти и сакаат удобност. Тие прво се сакаат себе си, па парите, а останатото може да…

Добил казна, па одлучил да ја плати на најлуд начин – касиерката не можела да верува…

Добил казна за паркинг, а потоа одлучил да им се освети на најлуд можен начин. Еден незадоволен човек од Аделаидеа во Австралија добил казна од 60 долари поради непрописно паркирање, па одлучил да оди во градската управа и да ја плати…

Ова никако не смеете да го носите во паричникот: Така привлекувате лоша енергија и…

Сите го чуваме ова во паричникот, а не знаеме дека според верувањата тоа носи беспарица! Паричникот, според верувањата, не морате секогаш да го носите со себе, но постојат правила за кои се верува дека привлекуваат изобилство!…

Моќна порака на Александар Кирацовски на “24”: Македонија оди напред и враќање…

Македонија оди напред и враќање назад нема, порача Кирацовски во вчерашната дебата на телевизија 24. 235 милиони евра странски инвестиции влегоа во Македонија без ниту едно сечење на лента, порача Александар Кирацовски на тв дебатата со…

На само неколку минути до протестот во живо на Канал 5 се огласи Христијан Мицковски…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во вестите на Канал 5 телевизија повика што е можно повеќе граѓани да дојдат вечерва пред Владата и да се приклучат на антивладиниот собир. Тој побара дека треба што поскоро…

Предмалку се огласи Никола Груевски: Еве што порача во врска вечерашниот протест на новото…

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дава јавна поддршка на протестот кој ќе се одржи вечерва во 20 часот пред македонската влада. -Помина една година, а веќе ретко кој се уште не ја препозна големата лага на СДСМ. Време е…

Премиерот Заев денеска слави, а еве и зошто (фото)

Зоран Заев го завршил средното образование во струмичката гимназија како одличен ученик. Денеска тој се врати во училишните клупи, после 25 години од матурирањето, како премиер. „Горда сум на целата генерација, но посебно на мојот ученик…

Незапаметен настан: Полицијата го фатила по голема потера, починал додека го апселе

Необичен настан се случи во Хрватска каде полицијата во голема потера фати маж, а при апсењето тој почина. Хрватските медиуми денеска пишуваат дека во ноќта, петок кон сабота, починал 44-годишен маж кого го виделе како прави прекршок во…