Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев на работна средба со МАТТО: Низ заедничка соработка…

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за образование Арбер Адеми денеска на покана на Стопанската комора…

Владата ќе формира комисија која ќе додели договор за изградба на систем за дистрибуција…

На седницата одржана денеска, Владата донесе Решение за формирање на Kомисија за спроведување на постапката за доделување на Договор за воспоставување на јавно приватно партнерство за изградба на нов систем за дистрибуција на природен гас…

Во Ресен отворен Мотел Мајска Роса – Модерни апартмани и соби по пристапни цени

Во Ресен деновиве беше отворен мотелот Мајска Роса, кој нуди сместување по достапни цени во одлично уредени апартмани и соби. Мотелот кој се наоѓа на влезот во Ресен (магистрален пат Битола - Ресен), нуди три апартмани со посебни тоалети…

Германците годишно во просек пијат по една када алкохол

Во Германија се консумираат големи количини алкохол и секој Германец годишно во просек пие по една када полна со алкохолни пијалаци, покажува годишниот извештај за болести на зависност, а пренесува „Пословни дневник“. Според последните…

Компанијата Фијат Крајслер повлекува 300.000 возила во Северна Америка

Фирмата ,,Фијат Крајслер” (ФАА) објави дека ќе повлече повеќе од 300.000 возила во Северна Америка поради неисправност на менувачот. Повлекувањето се однесува на компактните автомобили Доџ дарт произведени од 2013 до 2016 година…

Руското нафтено ембарго може да доведе до колапс на економијата на Украина

Забраната на Русија за извоз на нафта и нафтени деривати во Украина како одговор на најновите санкции од Киев може да биде катастрофален удар за економијата на Украина, велат од една од водечките украински рафинерии, пренесува РТ. „Сега,…

Трендот на раст на платите продолжува, економските политики даваат реални резултати, одиме…

Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ продолжуваат да даваат реални, позитивни резултати во економијата, се вели во соопштението на владејачката СДСМ. Според официјалните податоци од Државниот завод за статистика,…

СДСМ: Исплатата на субвенциите за тутунот е во согласност со програмата

Исплатата на субвенциите за тутунот е во согласност со програмата, ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара алиби за извесниот пораз на изборите, реагира Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. „ВМРО-ДПМНЕ во паника од слабата…

Започна аплицирањето по Програма за финансиска поддршка во земјоделството за 2019 година

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги известува земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за 2019 година е започнат и ќе трае до 30 мај. Во овој период ќе се…

Бектеши: Инклузивниот економски развој ќе влијае на подобрување на државата во…

Министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски денеска беа дел од инфо сесијата по повод објавениот Јавен повик од страна на ФИТР за поднесување предлог проекти за…

Локвенец: Навремено исплатени 27 милиони евра субвенции за тутунарите. Нека се аирлија

27 милиони евра, заслужено завршија во рацете на производителите на тутун. Нека се аирлија, рече Хари Локвенец од СДСМ. https://www.youtube.com/watch?v=j_VoHcM3vQo&feature=youtu.be - За реколтата 2018 над 90% од земјоделците…

„Алкалоид“ ја прошири програмата за практикантство и со средните училишта

По успешната имплементација на програмите за практиканство со четири факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, „Алкалоид АД Скопје“ одлучи соработката од овој вид да ја прошири и со средните училишта. Во првиот циклус од програмата…

Русија забрани извоз на нафта и на нафтени деривати во Украина

Руската влада го забрани извозот на руска нафта и нафтени деривати во Украина, рече премиерот Дмитриј Медведев на состанокот на владата денеска, пренесува ТАСС. Медведев, исто така, ја продолжи забраната за увоз на одредени украински…

„Луфтханза“ го заврши првиот квартал со загуба

Германскиот авиопревозник „Луфтханза“ објави дека во првиот квартал работел со оперативна загуба поради зголемените трошоци за гориво и прекумерните капацитети во Европа. Во првите три месеци од оваа година „Луфтханза” забележа…

Николовски: Над 90 отсто од тутунопроизводителите добија зголемени субвенции за тутунот од…

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со градоначалникот на општина Прилеп имаа средби со земјоделци и тутунопроизводители во врска со плановите за новата производствена реколта за тутунот,…

Владини претставници се сретнаа со Синдикатот и со поранешни вработени во „Еурокомпозит“

Претставници на кабинетот на претседателот на Владата, на заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и претседателот на Управниот одбор на компанијата „Еурокомпозит 11 Октомври“ АД Прилеп, Тони Петрески, остварија…

Надлежните тврдат дека одлуките за исплата на субвенции за лозарите се донесени пред…

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ја информира јавноста дека обештетувањето на лозарите по основ на долгот што винарските визби го имаат кон нив за предадено грозје е извршена во сосема законска…

СДСМ: Исплатени над 27 милиони евра за над 26.000 тутунопроизводители

Продолжува навремената и неселективна исплата на субвенциите, исплатени над 27 милиони евра за над 26.000 тутунопроизводители, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение. „Исплатени се над 80 отсто отсто од…

Еден од најбогатите Кинези јавно се залага за 12-часовно работно време

Еден од најбогатите луѓе во Кина неодамна се залагаше за 12-часовно работно време пред бирото велејќи дека вработените кои работат повеќе часови ќе бидат „наградени за својот труд”, пишува Си-ен-ен. Џек Ма, основач на платформата за…

Креаторите на иновативната апликација SpeakOut се сретнаа со министерот Адеми

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми, денеска, имаше средба со тимот ученици од земјата што ја креираа иновативната мобилна апликација SpeakOut за поддршка на жртвите од врсничко насилство, а за што од страна на УНИЦЕФ добија…