Browsing Category

Бизнис

Таксистите до крајот на годината ќе возат без ГПРС уреди

Управата за јавни приходи го продолжи рокот до крајот на годинава за користење на интегриран автоматски систем за управување (ГПРС) за такситите. Претходно планираниот рок беше до 1 јули, но Владата ослучи да го пролонгира до 3 декември…

Блок 2 во РЕК Битола ќе биде исклучен поради редовен ремонт

РЕК Битола во текот на денот ќе изврши планирано исклучување на Блок 2 и ќе почнат подготовките за редовниот годишен ремонт, предвиден за 25 јули, информира АД ЕЛЕМ. „РЕК Битола ќе го продолжи континуираното производството на електрична…

Туск: Трговскиот договор меѓу ЕУ и Јапонија е јасна порака против протекционизмот

Трговскиот договор меѓу Европската Унија и Јапонија е јасна порака против протекционизмот. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. „Испраќаме јасна порака дека стоиме заедно против протекционизмот“, истакна…

Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

Државата денеска планира да позајми 22 милиони и 764 илјади евра од домашните банки и кредитори преку издавање петгодишни и триесетгодишни државни обврзници. Парите што ќе ги земе денеска државата ќе треба да ги врати утре, 18 јули, кога за…

Макијато 40, шарска 90 денари, бесплатни лежалки: Кога ќе дознаете колку чини и сместување во…

Преспа полека но сигурно го враќа својот сјај. Туристи има се' повеќе, а полека се решава и недостатокот со сместувачки капацитети. Неодамна на источната страна на Преспанското Езеро во туристичката населба Претор која е најпосетувана…

Трговскиот спор сé повеќе го намалува економскиот раст на Кина

Економскиот раст забави последните три месеци, заклучно со јуни 2018 година, што, според АП, претставува дополнителен предизвик за Пекинг во пресрет на заострувањето на тарифниот конфликт со Вашингтон. Втората по големина економија во…

Доларот јакне, инфлацијата во САД во пораст

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американската валута во однос на шесте светски валути, минатата недела се зголеми за 0,8 проценти, односно на 94,74 поени, што е највисоко ниво во последните две недели. На меѓународните…

„Дура“ е деветта американска инвестиција во земјава, капацитетот ќе се протега на површина од 16 000…

Министерот за економија, Крешник Бектеши, присуствуваше на свеченото отпочнување на проектот на американската компанија DURA Automotive Systems, која ја претстави како глобален снабдувач на оригинални компоненти за најреномираните…

Измамите на банкоматите сè почести: Еве како да препознаете замки на банкоматите (Фото)

Еве на кој начин да препознаете дали некој поставил замка на банкоматите… Повеќето од нас попрво би користеле бакомат, отколку да чекаат во ред. Сепак, некогаш можеме да бидеме измамени. Еве на кој начин да препознаете дали некој…

Најголем пад на цената на нафтата во последниве две години

Цената на нафтата доживеа најголем пад во последниве две години откако Либија соопшти дека ќе ги зголеми испораките, додека инвеститорите стравуваат дека трговските тензии ќе ја намалат побарувачката на овој енергенс. Цената за барел…

Ексминистерот за правда, Салији, избран за заменик-директор во МЕПСО

Поранешниот министер за правда, Билен Салији, е назначен за заменик-генерален директор во МЕПСО и за член на Управниот одбор на компанијата. Салији бил назначен на овие две функции од Надзорниот одбор на компанијата. Билен Салији беше…

На „Амазон“ се продаваат производи со неонацистичка тематика

Според еден извештај, електронскиот аукциски портал „Амазон“ им помага на групите што шират омраза да продаваат стока со нацистичка тематика од која тие заработуваат. Студијата покажа дека многу од групите што шират омраза ја продале…

ФАО и Македонија потпишаа тригодишен договор за соработка

Зголемена конкурентност на земјоделскиот сектор, подобрување на животот во руралните средини преку одржлив рурален развој, како и одржливо управување со природните ресурси и справување со климатските промени, се главните приоритетни области…

Овој град ќе им дава на жителите по 26.000 денари месечно да не работат ништо

На само 120 км од Силиконската долина се наоѓа градот Стоктон. Иако сместен во еден од најбогатите региони на САД, Калифорнија, Стоктон пред шест години банкротирал (градот беше познат и како престолнина на банкротот). Сега се…

Марк Цукерберг стана третиот најбогат човек на светот

Коосновачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг ја зазема третата позиција меѓу најбогатите луѓе во светот. На крајот на петочната трговска сесија, кога акциите на Фејсбук додадоа 2,4% на својата вредност, Цукерберг го зголемил…

Lucky days во „Нептун“ од 9 до 12 јули

Lucky days во „Нептун“! Денови на среќни купувачи од 9 до 12 јули 2018 година со супер понуди, големи попусти и шопинг до 48 рати со happy-кредитот. „Нептун“ како најголем малопродажен синџир за бела техника и електроника во Македонија е…

Е, ова е газда: Бизнисмен им подарил патување на своите работници, а ќе им даде и кеш за трошење

Еден идниски бизнисмен, кој се наоѓа на листата милијардери на Форбс, овој месец ќе го посети Истанбул со 3.500 вработени на својата фирма, и сам ќе ги сноси сите трошоци во износ од 10 милиони долари. Ова патување е „празничен подарок“…

Тевдовски: Од победниците на Фин Хакатон до есен очекуваме финални производи

Граѓаните до есен ќе добијат финален производ – веб апликација, видео и мултимедијална игра за Граѓански буџет од решенијата кои победија на Фин Хакатонот. По изборот на победниците, министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека очекува…

Нова цена на бензините

Утре на 9 јули Регулаторната комисија треба да ги утврди новите цени на горивата, вообичаено тоа го прави секоја втора недела. Пред речиси две недели, Регулаторна комисија за енергетика донесе одлука со која цените на бензините…

Голема промена во законите: Од утре во Македонија забрането плаќање кеш во поголема сума од оваа

Според најновите измени на Законот за спречување перење пари и финансирање на тероризам објавени неодамна во Службен весник, од утре е забрането плаќање во готово за стоки и услуги во износ над 2.000 евра во денарска противвредност,…