Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Белгискиот авиопревозник „Брисел ерлајнс“ од јуни почнува со летови до Охрид

Белгискиот авиопревозник „Брисел ерлајнс” од 17 јуни оваа година ќе лета до Охрид, велат од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. На нивната официјална веб-страница Охрид е промовиран како еден од оние градови што никогаш не…

Се воведува ефтина зелена нафта

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја презентираше новата Програма за финансиска поддршка во земјоделството. Тој кажа дека во годинешната програма за првпат се воведува субвенцијата за…

Влада: Лозарите ќе ги добијат своите пари

Дополнителна помош од државата ќе добиваат лозарите коишто го продале своето грозје во периодот од 15 август 2014 година до 15 ноември 2016 година, а коешто досега не им е платено од страна на откупувачите, одлучи Владата на седница.…

Ќе се гради нов систем за дистрибуција на природен гас

Ќе се гради нов систем за дистрибуција на природен гас по пат на јавно-приватно партнерство. Ваква одлука донесе Владата на вчерашната седница. Како што информираат од владината прес-служба, министрите вчера ја разгледале и ја усвоиле…

Овие држави не само што ќе ве дочекаат, туку и ќе ви платат да се доселите – Стипендии,…

Доколку сакате да промените нешто во својот живот и доколку ви досадила монотонијата во вашиот град, па дури и држава, тогаш следниве градови ќе бидат совршени за вас. Алјаска Секој жител на Алјаска добива 2000 долари само затоа што…

Преку низа мерки се поттикнува учеството на руралната жена во земјоделскиот сектор

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, присуствуваа на презентација на анализите направени во рамките на проектот „Мерење на нивото на…

Мандарини со пестициди од Турција откриени во Република Српска

Фитосанитарната инспекција на Република Српска забрани увоз на 5.400 килограми мандарини од Турција поради зголемено присуство на пестициди. Врз основа на извештајот од лабораториските анализи направени при редовен преглед при увоз на…

Фолксваген вложува 80 милијарди евра во производство на електрични возила

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ трга во реализација на својот амбициозен план да стане лидер на пазарот за електрични возила, во што вложува 80 милијарди евра. Ако „Фолксваген“ успее во својата намера, тоа ќе биде…

Државата предлага зголемување на концесиите за металски и неметалски суровини

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска ја одржа првата од серијата дебати за тарифникот за плаќање концесиски надоместоци, на која беа поканети претставници од концесионерите и претседателот на Македонска асоцијација за…

Италија ќе му забрани пристап на Хуавеи до 5Г-инфраструктурата

Италија ќе им забрани на кинеските компаниите „Хуавеи“ и „Зте Корп“ да учествуваат во 5Г-инфраструктурата на земјата, изјави италијанскиот весник „Ла Стампа“ цитирајќи одредени извори. Со цел да го спроведе овој план, италијанската влада…

Европската комисија остро ги снижи прогнозите за раст во ЕУ и еврозоната

Европската комисија денеска остро ги снижи прогнозите за економски раст во Европската Унија и еврозоната за оваа и следната година, поради очекуваното забавување во најголемите земји на блокот, предизвикано поради глобалните трговски тензии…

Тешки метали пронајдени во зеолит и замрзнати јагоди увезени од Србија

Агенцијата за храна и ветeринарство врши редовни инспекциски контроли на домашниот пазар, во сите фази на производството, преработката, дистрибуцијата и продажбата на храна со цел детекција и утврдување на присуство на тешки метали. Покрај…

Roof Bar 55 на „Хилтон“ – гастрономско уживање со софистициран панорамски поглед

Ексклузивниот Roof Bar 55 сместен на покривот од хотелот “DoubleTree by Hilton Skopje” ги отвори вратите за посетителите. Извонредниот панорамски поглед на Скопје и интернационалната гастрономска понуда на барот, го сочинуваат овој уникатен…

Одлична мерка од град Скопје – Ќе се делат по 15 илјади денари за сите кои ќе купат…

Градот Скопје за првпат досега распишува јавен повик за субвенционирање на инвертер клима уреди и други современи уреди за затоплување на домаќинствата, како уште една од мерките за борба против аерозагадувањето. За секој купен инвертер…

Пад на еврото во однос на доларот

Курсот на еврото денеска ослабна во однос со доларот на меѓународните пазари, притиснат од најновите вести од германската економија за падот на индустриското производство четири месеци по ред. Еврото утрово ослабна за 0,2 отсто во однос…

Трговската војна меѓу САД и Кина би можела да донесе придобивки за Европа, Мексико и…

Трговската војна меѓу Кина и САД предизвика големи штети за светските бизниси, но за некои таа може да има и придобивки, се вели во една студија објавена оваа недела од Конференцијата за трговија и развој на Обединетите нации. Според…

Тевдовски: Нови проекти за развој на конкурентноста, регионално поврзување и „зелена…

Поддршка на конкурентноста, јакнење на регионалното поврзување и поддршка за „зелената економија“ се трите приоритети кон кои ќе биде насочена новата Стратегија за соработка на земјава со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) 2019-2023…

МЗШВ: Новиот предлог-закон за тутун ќе ги олесни процедурите за тутунопроизводителите

Владата на вчерашната седница го утврди предлог-законот за тутун, производи од тутун и сродни производи и донесе одлука да го достави до Собранието на Република Македонија, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и…

Анѓушев носи добри вести

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, како копретседавач на Мешовитиот управувачки комитет помеѓу нашата земја и Германија, денес реализира еднодневна посета во Берлин.…

Евтин руски дуќан во Германија затворен по 5 дена – производите експресно распродадени

„Торгсервис“, првиот руски синџир за трговија на западноевропскиот пазар, ја затвори својата продавница „Мере“ во Лајпциг по само пет дена. Како што велат од таму, дуќанот е затворен само на два дена, а причината за тоа е дека продале…