Browsing Category

Бизнис

Гувернерката на НБРМ учествува на претставувањето на најновиот Регионален економски преглед за…

Гувернерката на Народната банка на Република Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска, ќе учествува на јавното претставување на есенскиот Регионален економски преглед за Европа на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), што ќе се одржи во…

Жена ќе го замени Илон Маск на чело на компанијата „Тесла“

Производителот на електрични автомобили „Тесла“ денеска објави дека Робин Денхолм, главната финансиска директорка на австралискиот телекомуникациски оператор „Тестра Корп“, ќе го замени Илон Маск на местото претседател на бордот на…

Градежништвото преку примена на најновите трендови ќе ја зголемува конкурентноста

Во чекор со светските достигнувања во градежништвото, неопходно е следење и имплементација на најновите трендови и стандарди во насока на зголемување на конкурентноста и квалитетот на градбата, беше истакнато на денешната прес конференција…

Драматичен пад на цената на нафтата

Цените на нафтата во вторникот паднаа на светските берзи под 73 долари бидејќи фокусот се префрли на можното намалување на побарувачката поради забавувањето на економската активност откако ослободувањето на американските санкции за увоз на…

Државна пензија за сите граѓани на Република Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе…

Секој ќе има пензија од државата. Социјална пензија ќе им следува на граѓаните кои имаат 65 години возраст, 15 години живеалиште во Република Македонија и еден ден стаж. Се проценува дека ваква пензија би можеле да користат околу…

Германија бара 1,24 милиони работници

Во Германија во третиот квартал од оваа година со 1,24 милиони работни места е забележан рекорден недостиг на работна сила, според Институтот за истражување на пазарот на трудот (ИАБ). „Во споредба со истиот период од претходната година,…

(Видео) Потпишани договори за нови инвестиции во преносната мрежа на АД МЕПСО во висина од 18…

Денеска, во Владата, во организација на АД МЕПСО се одржа настан посветен на потпишување договори со 5 реномирани компании за нови инвестиции во преносната мрежа со којашто управува операторот на електропреносниот систем на Република…

Заев: Граѓаните и компаниите ќе добијат сигурност, стабилност и квалитет во снабдувањето со…

Денеска во Владата, каде што се одржа настанот на којшто се потпишаа договори за нови инвестиции во преносната мрежа со којашто управува АД МЕПСО во вкупен износ од 18 милиони евра, свое обраќање имаше и премиерот Зоран Заев, кој по тој…

Анѓушев: Со новиот данок е опфатен 1% од населението со највисоки примања, во кои спаѓам и јас

Со прогресивниот данок не се задава никаков удар на индустријата поради тоа што другите даноци во Република Македонија остануваат во најголем дел исти, вели вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, на новинарско прашање за коментар…

Еден месец по воведувањето на новата интервентна мерка, откупена е една третина од индустриските…

Министерството за земјоделството, шумарство и водостопанство изминатиот период презема серија мерки за развој на овоштарството, вклучително и за производството на јаболка, соопштуваат од Министерството и додаваат дека со цел производителите…

Времињата за донесување нетранспарентни одлуки се зад нас, Стопанската комора бара Владата да ги…

Стопанската комора бара транспарентна одлука на Владата за даноците, а во неа да бидат земени предвид забелешките на бизнис-заедницата. Претседателот на комората, Бранко Азески, пред средбата со министерот за финансии кажа дека немаат…

МАСИТ бара одложување на даночните реформи

Стопанската Комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ застанува зад својот став во одбрана на создавање подобри услови за работа на бизнис-заедницата, а посебно ИКТ-секторот, и во таа насока повторно барање за одлагање на…

Македонија и 15 други земји заедно со Кина ќе соработуваат на полето на иновациите

Македонија и 15 други земји од Централна и Источна Европа заедно со Кина усвоија заедничка изјава за соработка на полето на иновациите и новите технологии, а во рамките на третиот форум Sarajevo Unlimited 2018, кој се одржува од 5 до 7…

Почна аплицирањето за добивање на финансиска поддршка за произведено и предадено грозје

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој соопшти дека денеска почнува поднесувањето барања за финансиска поддршка за произведено и продадено грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“ во регистриран капацитет за…

ЕУ: Најниска стапка на невработеност во Чешка, највисока во Грција

Стапката на невработеност во Европската Унија во септември годинава изнесувала 6,7 отсто, што претставува најниска стапка од 2000 година, кога почнале да се обработуваат податоците на месечно ниво, соопшти Евростат. Во однос на септември…

Златна треска: За три месеци во светот купени 148 тони злато, Русија води рекорди

Во светот во последните три месеци од оваа година се купени повеќе од 148 тони злато, што е за 22 отсто повеќе во однос на истиот период минатата година. Најголема количина злато купила Русија – 99,2 тони и Турција – 18,5 тони, покажуваат…

Македонска делегација на регионален форум на иновација, технологија и претприемаштво Sarajevo…

Од денеска до 7 ноември во Босна и Херцеговина се одржува третиот регионален форум за иновација, технологија и претприемништво – Sarajevo Unlimited 2018, на кој ќе учествува и македонска делегација предводена од директорот на Фондот за…

Владата ги усвои амандманите за ребалансот на буџетот

На денешната 100. владина седница, по предлог на Министерството за финансии, беа разгледани и усвоени амандманите за ребалансот на буџетот за 2018 година предложени на комисиската расправа во Собранието. Прифатени се осум амандмани како…

Нов закон: Од 1 јануари кладилниците низ Македонија ќе исплќаат помалку пари

Новиот закон за прогресивно оданочување кој би започнал со важност од 1 јануари носи измена на правилата во спортските обложувалници. Со измените, данокот на доход од игри на среќа ќе се плаќа по нова, единствена каматна стапка од 15%,…

Кирацовски со моќна вест на “фејсбук” – граѓаните наскоро ќе го дочекаат она што…

- Во тек е седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на која се одвива јавна расправа за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за извршување. Главна цел е поевтинување, олеснување и…