Browsing Category

Хроника

Сите го чекаат Груевски пред затворот во Шутка – кога ќе дојде?

Два часа откако Кривичниот совет ја потврди одлуката за неодложување на двегодишната затворска казна на Никола Груевски, експремиерот сè уште не се појавил во затворот во Шуто Оризари. Засега нема информација дали службите на кривичниот…

Приведен скопјанецот кој беше страв и трепет за жените

Во 19.30 часот во Полициската станица Чаир бил приведен 20-годишниот А.Ф. од Скопје поради сомнение за сторено кривично дело во врска со член 186 од Кривичниот законик на Република Македонија. По преземени мерки било утврдено дека А.Ф.…

Тричлено семејство загина среде пустелија во Австралија, автомобилот им бил во дефект

Три лица се загинати а едно момче е исчезнато откако нивниот автомобил имал дефект во сред пустелија во Австралија, пренесе Би-Би-Си. Телата на двајца возрасни (19-годишни) и на нивниот три годишен син, биле најдени околу 4,5 километри…

Трагедија ја потресе во Македонија – еден загинат во тешката сообраќајка синоќа

Четириесет годишен жител на селото Мешеишта-општина Дебарца загина во сообраќајна несреќа што се случила синоќа на магистралниот пат село Подмоље-Кичево. Несреќата се случила помеѓу автомобил „Цитроен ксара“ и мопед „АПН 4“ кој го…

Рускиот астролог кој погоди сè: Неговите претскажувања се изненадувачки еве што не чека!

Павел Глоба е руски астролог кој своите предвидувања за прв пат ги објавил во почетокот на 80-тите години од минатиот век. Тогаш најавил дека СССР наскоро ќе се распадне и дека во летото во 1991 година, на улиците на Москва ќе има тенкови.…

Бебиситерка сфатила дека девојчето умира! Поради она што го направила, заслужува вистински орден!

Оваа девојка е вистински херој! Кристен Мајлс е 22-годишна Американка која работи како бебиситерка, како би ги исплатила своите студии. Така ги запознала Џорџ и Фару Роско, чиј три деца почнала да ги чува. Најмала била Талија, девојче на…

Нова трагедија во Македонија – полицијата јавува за загинат во тешката сообраќајка

Маж почина вчера во сообраќајна несреќа на реагионалниот пат Куманово-Свети Николе. Според информации на МВР во 17:40 часот, патничко возило „Опел корса“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од 47-годишниот Д.А. од Куманово,…

Пукотници во Скопје: Среде улица пукано кон “мерцедес с500”

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против 22-годишниот Б.Л. од Скопје и И.Н. од село Грчец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 11.05.2018 година околу…

Полицијата упаднала во познат локал: Има приведени

Девет танчерки и пејачки од кои шест странски државјанки по три од Албанија и Косово, затекле полициските службеници од СВР Куманово и инспекторите од Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи, при контрола на угостителски…

ФОТО: Им се пофалил на пријателите – дошол сопругот и му ја отсекол главата

Поради овие фотографии, фудбалерот на бразилскиот прволигаш Сао Паоло ја загуби главата. Буквално. Имено, овие фотографии кои тој преку WhatsUp им ги испратил на своите пријатели се последното нешто што тој го направил во својот живот.…

Трагедија ја разбуди Македонија: Едно лице загина, пет повредени

Едно лице го загуби животот, пет се повредени во сообраќајна несреќа што изутрината во 5:45 часот се случи на магистралнот пат Струга – Охрид на крстосницата кај струшкото село Мислешево. До несреќата дошло при судар на автобус со…

Ако на Митровден падне снег зимата ќе биде остра и ќе трае до април

Православните верници во четврток, 8-ми ноември, го слават денот на Светиот великомаченик Димитриј, во народот познат како Митровден. Празникот е посветен на антички командант од Солун кој страдал поради ширење на христијанството. По…

Блокиран цел Клинички, сите лекари испратени дома – 8 часа оперирана сопругата на познат…

После објавата за мистериозниот пациент кој во четвртокот во строга тајност и под досега невиде и невообичаени мерки на безбедност беше опериран на седмиот кат од Клиничкиот центар во Сараево, КЦУС и понатаму го крие идентитетот на…

Големо апсење во Скопје – вработен на УЈП “падна” во рацете на полицијата среде…

Вработен во Управата за јавни приходи (УЈП) попладнево во Скопје е уапсен под сомнение за примање поткуп. Според извори на истрагата, Љ.С. е уапсен во кафуле во трговскиот центар Зебра во Скопје. Очевидци за Сител велат дека…

Две згради се срушија во Марсеј, две лица повредени

Две лица се здобиле со помали повреди откако две згради се срушија рано утринава во францускиот град Марсеј, соопшти денеска противпожарната служба на Франција. Уривањето на зградите предизвикало голем облак од прав, а на самото место на…

Полицајците на својот верен пријател му приредиле трогателен последен поздрав

Пред да му откријат рак, кучето Хантер работело цели десет години со својот партнер Мајкл Даресто во полициската станица во Мидлтаун во САД. Ветеринарите, за жал, потврдиле дека неговата болест е неизлечлива и дека не им преостанува…

Доаѓа новиот радар: Полицијата нема да мери само брзина, обратете внимание и на ова!

Американската компанија „ComSonics“ од Вирџинија направила уред кој изгледа како класичен радар за брзина, но тој уред отчитува фреквенции на испраќање СМС пораки, пренос на податоци и разговор на мобилен телефон. Пишувањето и…

ВИДЕО: Скопјанец објави снимка од крадците кои среде бел ден му го ограбуваат домот

Скопјанец објави видео-снимка од неговата спална соба додека две лица претураат по домот. Крадците влегле во неговиот стан, декативираќи го претходно алармот. Барале, претурале, додека скриената камера ги снима. „Додека не бевме дома,…

Тепачка среде улица во Прилеп – еден во болница

Во 16.30 часот во Полициската станица Прилеп, 39-годишниот С.Б. од Прилеп пријавил дека истиот ден околу 12.30 часот на улица „Тризла“ во Прилеп тој, неговиот брат, 41-годишниот С.Б. и нивниот братучед А.О. физички биле нападнати од неколку…

Додека го фотографирала своето момче, забележала нешто чудно… Да се наежиш (Фото)

Некои фотографии не оставаат без текст. Не сме сигурни веќе ни дали се работи за фотошоп или нешто друго. Овој пар сакал да направи една слика. Девојката ја земала камерата и сакала да го фотографира дечкото. Не ни размислувала дека…