Browsing Category

Хроника

Скандал на популарната плажа: Жена се давела а спасувачите уживале во кафуле

На популарната плажа Николина во Башка вода минатата сабота се удавила 62-годишна туристика од Словачка, а сведоците тврдат дека на плажата немало спасувачи и тврдат дека ги виделе во кафуле на плажата, но прилично одалечено од местото на…

Единаесет мртви откако туристички брод се преврте во САД, нуркачите трагаат по исчезнати

Најмалку 11 лица загинаа во Мисури откако се превртел брод кој превезувал туристи по езеро, соопшти полицијата. Амфибиското возило Ride the Ducks, на кое имало 31 патник, се превртело на езерото Тејбл Рок во близина на Бренсон во Мисури,…

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и светските медиуми дека во него би можело да се наоѓаат посмртните останки на Александар Македонски. Сепак, во него…

Страшна трагедија со загинати ја потресе Македонија: Се преврти камион, полицијата јавува за…

На автопатот Гевгелија-Скопје во текот на вчерашниот ден од коловозот излетал камион марка „мерцедес“, при што загинал неговиот 57-годишен возач С.Г. од Скопје. Во инцидентот, камионот кој влечел полуприколка удрил во заштитната метална…

Страшна сообраќајка ја потресе Македонија – дете итно пренесено во болница

На регионалниот пат Хиподром – Јурумлери, кај место викано Дунек, во текот на вчерашниот ден автомобил удрил во дете на возраст од шест години. Како што информираат од МВР, автомобилот марка „сеат“ со скопски регистарски ознаки бил…

(Видео) Торнадо ја погоди Ајова, опустошени се неколку градови

Најмалку 17 лица се повредени во торнадата што ја погодија сојузната американска држава Ајова. На социјалните мрежи се објавени застрашувачки видеа од торнадата кои ги опустошија градовите Маршалтаун, Пела и Бондурант. Во Маршалтаун се…

Подгорица му одговори на Трамп: Не е важно дали сте мали или големи

Црна Гора му порача на американскиот претседател, Доналд Трамп, дека Подгорица придонесува за мир и стабилност не само во европскиот континент туку и во целиот свет. Одговорот на Црна Гора следи откако Трамп ја опиша оваа земја како мала,…

Малезија најави детален извештај за летот на патничкиот авион чие исчезнување остана мистерија

Малезија на 30-ти месецов ќе го објави долгоочекуваниот извештај за исчезнатиот патнички авион на „Малезија ерлајнс“ на летот MH370, објави денеска министерот за транспорт. Во мај годинава, Малезија ја откажа потрагата по исчезнатиот…

Ужас: Снимка од пад на авион забележана од кабина (Видео)

Страшна снимка од пад на авион Convair CV-340 во близина на главниот град на Јужноафриканската република Преторија е објавена на интернет а снимена е од пилотската кабина. Видеото прикажува као авионот лета ниско над земјата, кога избил…

Риба од 230 килограми проголтала ајкула и ги шокирала рибарите (Видео)

Постои причина зошто рибата Голиат ја нарекуваат морски чистач. Овие риби јадат сè пред себе, а како што прикажува следната снимка изгледа дека јадат и ајкули. Група рибари имале прилика да снимат ретка ситуација - како оваа голема риба…

Несекојдневна несреќа во Скопје – има многу повредени

Во 09,00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на крстосницата од улица „Благој Стефковски“ и улица “Методија Андонов Ченто“ кај место викано “Триангла“ противпожарно товарно возило „ФАП“ сопственост на град…

Уште една трагедија во Македонија: 26-годишно момче пронајдено мртво

Во 10,45 часот било пријавено дека во Охрид во куќа на улицата „Питу Гули“ бил пронајден починат 26-годишниот А.Д. од Велес, кој живеел како потстанар. Смртта била констатирана од страна на лекар од Итната медицинска помош. Увид на…

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Тие беа отруени во март во Англија, поради што беа хоспитализирани,…

Пронајдени девет тела под рушевините на зградите што се срушија во Индија

Во рушевините на двете повеќекатни згради во Индија, во селото Шахбери источно од Њу Делхи, пронајдени се девет тела, истакнаа индиските официјални лица. Шесткатната зграда во изградба и соседната зграда што се срушија се наоѓаат на 40…

Од екскурзија го вратиле во ковчег – познат идентитетот на ученикот кој почина

Голема трагедија го потресе регионот кога синоќа во 22 часот во Јагодина се удавило момче, кое било на екскурзија од своето училиште. Имено, се работи за 14-годишниот Х.Р. од Тузла кој се удавил во базенот на хотелот. Како што пишува…

Мислела дека е побрза од подвижен мост, имала луда среќа, секунди ја делеле од трагедија (Видео)

Одделението за јавен превоз во сојузната држава Висконсин објави снимка од надзорна камера која прикажува неверојатна незгода на една велосипедистка. Жената се обидела да премине подвижен мост кој во моментот кога стигнала веќе почнал да…

Полициска потера низ улиците на Лас Вегас, нешто што не се гледа ни во филмовите (Видео)

Видеото кое го снимила камера закачена на телото на полициски службеник во Лас Вегас, прикажува детали од потера по возило во кое се наоѓале двајца осомничени за убиство. Во видеото прикажан е полицаецот Вилиам Уман како вози автомобил и…

Стравична ликвидација: Србин изрешетан со 30 куршуми, повредена и сопругата (видео)

Србин , убиен во Јоханесбург откако во него се испукани 30 куршуми. https://www.youtube.com/watch?v=GpGQm4ERc98 Тој починал на лице место, а неговата сопруга и уште еден Србин се повредени. Сопругата на Д.К е со повреда во пределот…

Трагедија: Скопјанец си ја пронајде сопругата во јама со вода

Вчера околу 16,30 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, Т.Т.(60), пријавил дека на улица “Лисец“ ја пронашол неговата сопруга М.Т.(61) падната во дупка за јама полна со вода истата не давала знаци на живот. Истиот повикал Итна…

(Видео) Тајландските момчиња излегоа од болница

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа спасени од поплавената пештера во северниот дел на Тајланд денеска излегоа од болница, јави Би-би-си. https://www.youtube.com/watch?v=zT3cwKmowzA Тие беа хоспитализирани во…