Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Кујната од Centar

Ставила малини во калап за мафини и додала 2 состојки: Овој десерт јадете го колку сакате!…

Не само што брзо и лесно се прават, туку овие мафини се и многу вкусни и што е уште поважно - здрави! Состојки: малини 2 банани 4 јајца Начин на подготовка: Изгмечете две банани, потоа во нив додајте и разматете 4…

Кремасти тестенини од само три состојки!

За да добиете кремасто јадење со тестенини не ви треба сирење или некој друг млечен производ. Истиот ефект можете да го постигнете и со индиски ореви. Состојки: 400 гр тестенини 400 мл доматен сос 200 гр индиски ореви сол бибер…

Превртен колач со праски и ореви

Рецепт за брз и лесен колач од праски или кајсии во одлична комбинација со исечкани ореви. Уживајте во уште еден одличен десерт! Состојки: 4-5 зрели праски 3 јајца 150 гр путер или маргарин 8 лажици шеќер 3 лажици масло 14 лажици…

Топчиња од стар леб – подгответе го НАЈБРЗИОТ ДОРУЧЕК!

Веќе никогаш нема да фрлате стар леб... Состојки: 250 гр стар леб 80 гр путер 1 главица кромид 60 гр брашно 2 јајца сол магдонос Начин на подготовка: Кромидот продинстајте го на масло, потоа додајте ги сите состојки и добро…

„ТЕТА ВЕГЕТА“: Жената која го измисли најпопуларниот југословенски зачин

Професорката Злата Бартл поголем дел од животот била позната како „тета Вегета“. Таа е родена во Долац кај Травник 1920 година, а израснала во Сараево. Се претпоставува дека е заслужна за изумот Вегета - најпопуларниот југословенски зачин.…

Бабин рецепт за крем-чорба од зеленчук!

Има ли нешто повкусно од бабина чорба? СОСТОЈКИ: 1/2 главица црн лук 3-4 чешни бел лук праз парче корен од целер малку магдонос неколку брокули карфиол 2-3 прокељ 1-2 моркови малку пашканат 1 пиперка 2 лажици кисела павлака…

Ставил кашкавал во топчиња месо (видео)

Топчињата месо се многу едноставни за подготовка, но ако ви здосади секогаш да го повторувате истиот рецепт, ако сте подготвени за нешто ново, ова видео е за вас. Не само што е едноставен, ова е еден од највкусните рецепти кои може да ги…

4 работи кои морате да ги додадете во доручекот и килограмите ќе почнат да се топат

Здравиот доручек е сјајна работа - поради него се слабее, подолго сте сити и благодарение на здравиот доручек сте полни со енергија. Но, тоа важи ако знаете што јадете! Додајте протеини Кога стомакот ви е празен, произведува грелин,…

Гравче тавче за Бaдниковата вечера – Еве и рецепт

Бадниково гравче тавче - Рецепт: 750г. грав; две главици кромид (црвен); масло (гравот треба обилно да биде залиен); црвена пиперки ; малку сол Начин на подготовка Белиот грав ставете го да се свари во водата. Исцедете го од првата…

Омилен доручек за целото семејство – Мекици со јогурт готови за 10 минути

Подгответе вкусни мекици за доручек - се прават за 10 минути, а се јадат уште побрзо! Состојки: 500 мл млеко, 1 квасец, 1 прашок за печиво, 4 јајца, 1 лажица сол, 200 мл јогурт, 1 кг брашно Подготовка: Ставете брашно, јајца, прашок за…

Рецепт за најубавата посна салата со компири, моркови и кисели краставички

Сочна и едноставна салата од компир која ќе ја обожавате! Состојки: 1 кг компир, 150 гр целер, 1 главица кромид, 500 гр моркови, 250 гр посен мајонез, 200 гр кисели краставички, 1 лажица сенф, малку бибер, неколку лажици оцет од тегла од…

Сите ќе мислат дека сте врвна домаќинка: Чоколадна торта готова за 20 минути!

Доколку ви треба брз десерт за ненајавени гости, спасот се крие во рецептот за чоколадна торта која можете да ја направите за 20 минути… Состојки: 2 јајца; 50 гр какао прав; 150 гр брашно; малку сол; 1 лажичка прашок за печиво; 70 гр…

Сируп од пиво ја лечи кашлицата за 1 ден! Потребна ви само уште оваа состојка

Со помош на овој рецепт ќе се решите од кашлицата за само 24 часа, тврдат оние кои го пробале. Состојки: 150 гр шеќер, 1/2 л пиво Начин на подготовка: Во сад на тивок оган растопете шеќер додека не се претвори во карамел. Тргнете…

Единствен рецепт за тулумби, повкусни немате пробано

На овие простори тулумбите се традиционален десерт, а потекнуваат од Египет. Наизглед, правењето тулумби изгледа едноставно, но не е баш така. Треба да посветите внимание... Во прилог ви донесуваме совршен рецепт за овој традиционален…

Сварила банана, додала мед и го направила најјакиот домашен лек

Постои еден домашен лек кој во себе содржи мноштво природни и лековити материи кои делуваат смирувачки на воспалено грло или бели дробови, но и во краток период помага во лекување бронхитис и кашлица. Благодарение на моќните својства на…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад – за 30 минути доби вкусен…

Ги измеша сите состојки и ги стави во огноотпорен сад - за 30 минути доби вкусен оброк. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек…

Уживање за целото семејство: Еве како да направите неодоливи новогодишни колачиња!

Вкусните, слатки колачиња во западната култура се симбол на новогодишните и божиќни празници, Состојки: 200 гр брашно 1 лажичка прашок за пециво 1/4 лажичка сол 170 гр путер 180 гр шеќер 2 јајца 1 лажичка ванилин…

Супата која ја правеле вашите баби стана хит во Холивуд – го подмладува целиот…

Се сеќавате ли на супата која вашата баба ја готвела секој ден. Колку и да се обидувате да направите иста таква супа не ви оди од рака. Еве во што е финтата: Вашата баба во супата ставала телешки и пилешки коски. Супата од коски е…

Рецепт на денот: Тесто за совршени палачинки

Наутро за доручек или навечер за лесна вечера со малку џем или Нутела, банани, кекс или шлаг, палачинките се совршен оброк во секоја комбинација. Сите ги прават на различни начини... Ако сакате да ги подготвите по оригинален рецепт и да…

Тајна индиска напивка која го опоравува цел организам – еве рецепт

Оваа напивка за зајакнување на имунитетот и против болки во зглобовите се подготвува според стар индиски рецепт. Познавачите на индиската култура знаат дека златната боја симболизира здравје и има моќ на исцелување. Поради тоа ви…