Browsing Category

Кујната од Centar

Мафини со јајца и спанаќ

Направете брзи мафини без брашно, одлични за доручек или вечера. Состојки: 1 лажица маслиново масло 170 гр шампињони, исечкани на листови 6 јајца 1/4 шолја млеко 1/4 лажичка сол + по вкус за печурките 200 гр рендан…

ДРЕВЕН ИНДИСКИ РЕЦЕПТ: „Lassi“ напивката штити од цревни инфекции и го лади телото

Основната состојка на оваа напивка е јогуртот, одличен извор на корисни бактерии кои можат да не заштитат од бројни летни инфекции. Покрај тоа, оваа напивка го освежува и го лади телото. Со редовна консумација на јогурт ја подобрувате…

Направете јафа колач на наједноставниот и најоригинален начин! (ВИДЕО)

Пробајте го највкусното задоволство и подгответе го овој неодолив колач... Состојки за кора: 4 јајца 24 лажици шеќер 24 лажици масло 24 лажици млеко 24 лажици брашно 1 прашок за печиво Состојки за фил: 400 гр…

Кифлички од најмекото тесто на светот: Сите ќе ви го бараат рецептот!

Вака меки кифли никогаш не сте јаделе, а за сè е заслужен млечниот намаз. Состојки: 600 гр брашно 2 лажици шеќер 2 лажички сол 1 прашок за печиво ванилин шеќер коцка сув квасец 100 мл млеко 150 мл топла вода…

Сладолед од грозје: Вистинско домашно уживање!

Иако е период на есен кон зима, многумина сакаат сладолед кој во овој период од годината потешко се наоѓа во маркетите, па затоа Centar.mk ви подготви еден супер рецепт: Состојки: 100 гр суво грозје 300 гр грозје 50 мл рум…

Брзо, лесно и вкусно: Пилешко со шампињони во кари сос

На сочното месо посебна нота му дава сосот од кари. Состојки: 1/2 кг пилешко филе 300 гр шампињони путер бибер сол густин кари Начин на подготовка: На путер пропржете сечкано пилешко и печурки. Посолете и…

БРЗ РУЧЕК: Спанаќ со сланина

Децата ќе уживаат во крцкавата и вкусна сланина и, воедно, во вкусот на здравиот спанаќ. Состојки: 1 пакување замрзнат спанаќ 1 шолја сечкана сланина 1 шолја меко сирење 2 јајца 1/3 шолја млеко мала главица кромид,…

Леден чаj од праска по најдобриот рецепт

Летото просто мами за ваква напивка. Направете леден чај од праска и изненадете го целото тело... Состојки: 350 мл сок од праска 2 излупени праски 7 лажици индиски чај 4 лажици шеќер сок од половина лимон 200 мл тоник…

Најдобриот рецепт за слатко од сливи: Секоја вистинска домаќинка треба да го знае!

Слаткото од сливи е еден од омилените десерти кои се добиваат од ова овошје. Искористете ја сезоната на сливи на најдобар можен начин! Состојки: 1 кг исчистени сливи 1 кг шеќер 1 дл вода 1 лимон стапче ванила 1 л вода…

Најевтиниот и највкусен ручек од 3 состојки (видео рецепт)

Кога зборуваме за готвење, годините не се пречка во оваа страст. Најдобар пример за тоа е Клара, најстарата американска готвачка на Јутјуб. Прабабата и мајка Клара на својот Јутјуб канал споделува едноставни рецепти кои ја одбележале…

Кнедли со сливи – гомбоци

Најдобриот рецепт за кнедли со сливи. Се топат во уста.. Состојки: 1 кг компири 600 гр свежи сливи 400-500 гр брашно 100 гр гриз 2 јајца 1,5 лажичка сол 2 кесички ванилин шеќер 200 гр путер или маргарин 250…

Светот „полуде“ по оваа напивка: Направете карамел лимонада на скара

Ви донесуваме рецепт за нова лимонада која го освојува светот, а вас ќе ве воодушеви... Состојки: 6-7 лимони 200 гр шеќер 800 мл вода 800 гр мраз Начин на подготовка: Преполовете пет до шест лимони. На половините нанесете тенок…

Српски специјалитет: Кој еднаш проба лесковачка мучкалица, никогаш не ја заборава!

За лесковачката мучкалица велат дека настанала сосема спонтано, бидејќи некој од скараџиите се досетил како да го искористи месото од скара, а притоа да направи вкусно, пикантно јадење. Состојки: 1 кг свинско месо од врат 200 гр…

Народна погача

Вкусна и преубава народна погача - подгответе ја по рецептот на Милица Михаиловиќ: Состојки: 800 гр брашно 200 мл топло млеко 200 мл топла вода 1,5 лажичка сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 100 мл масло 1 јајце за…

Еве како да направите домашен пудинг од малини

Ќе ви треба многу малку време да го направите овој едноставен десерт со совршен вкус... Состојки: 300 гр свежи малини 1 л млеко 4 пудинга од ванила 3-4 лажици шеќер Начин на подготовка: Згответе 4 пудинга од ванила во 1 л…

Бела розен торта (видео рецепт)

Ако сакате вкусен десерт, подгответе бела розен торта по рецептот на Милица Михаиловиќ… Состојки: 1 пакување розен кори 1 л млеко 150 гр пудинг од ванила 200 гр бело чоколадо 100 гр млеко во прав 200 гр шеќер 250 гр маргарин или…

Брзо, лесно и вкусно: Пица погачици готови за 20 минути

Идеални за изненадни гости или кога не сте расположени за долга подготовка... Состојки: лиснато тесто доматен сос или кечап сувомеснато по желба кашкавал пармезан оригано босилек лук во прав или други зачини по желба Начин на…

Пита од модар патлиџан и сланина

Вкусна пита од варен патлиџан, сирење и сланина - за вистински гурмани. Состојки: 3-4 модри патлиџани 1 главица кромид 1-2 корени целер 1 шолја млеко 3/4 шолја рендано сирење 1 шолја презла неколку парчиња зготвена сланина…

Селска кајгана со компири: Ќе ја обожавате!

Овој омлет е вистинска калориска бомба, но само за оние кои не водат сметка за тоа - на село никој не брои калории... Состојки: 100 гр сланина 50 гр путер 2 компири 1 веза мгадонос лист целер 8 јајца сол бибер Начин на…

Печурки со карамелизиран кромид – никој нема да им одолее (ВИДЕО)

Ова е еден од најдобрите и најбрзите начини за подготовка на печурки... Состојки 300 гр шампињони 1 главица кромид 1 каранфилче 2 лажици маслиново масло 1 лажица соја сос 60 мл бело вино сол свежо млен црн бибер свеж магдонос…