Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Култура

Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото…

На 25-ти април (четврток) 2019 година, во периодот од 10:00 до 14:00 часот Општина Илинден ја организира 13-та по ред традиционална Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”. Оваa оригинална и…

Филмот „Балкајмак“ ја отвора неделата на турски филмови во Скопје

Со проекцијата на филмот „Балкајмак“, кој е снимен во Македонија, вечерва во новиот комплекс на Меѓународниот балкански универзитет во Скопје, во 19 часот ќе биде отворена неделата на турски филм. По проекцијата, публиката ќе може да…

Почина актерот Игор Первиќ

Српскиот актер Игор Первиќ починал утринава во неговиот стан, јавуваат регионалните медиуми. Тој ја изгубил битката со тешка и долга болест на свои 52 години. Первиќ и е познат на јавноста по голем број на улоги во играни филмови.…

Објавен романот „Прашај го тато“ од чешкиот писател Јан Балабан

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна го објави романот „Прашај го тато“ на чешкиот писател Јан Балабан, во превод од чешки јазик на Донка Роус и Даниела Роус Мишевска. Романот е награден со најпрестижната…

Танчери од Кина ќе го затворат 15. „Танц Фест“ во Скопје

Петнаесеттото јубилејно издание на фестивалот „Танц Фест“ ќе биде затворено утре, 23 април, со почеток во 20 часот. Големата сцена на Македонскиот народен театар и македонската публика ќе бидат домаќини на претставата „Секвенци –…

Објавена програмата за 18. ОФФ-фест

Традиционалниот ОФФ-Фест, што годинава ќе се одржи во рекордни шест дена од 3 до 8 јуни, е сочинет од 9 настапи и еден документарен филм. Осумнаесеттото издание на фестивалот ќе го отвори, на 3 јуни во МОБ, виртуозниот дует на велшката…

На Скопје филм фестивал претставени новите кратки македонски филмови

Во рамки на програмата Македонска продукција на 22. Издание на Скопје филм фестивал, синоќа беа прикажани три краткометражни филмови од најновата македонска продукција. „Неонски срца“ во режија на Ана Јакимска, по нејзино сценарио во…

Објавена книгата раскази „Ужас и големи трошоци“ на Роберт Перишиќ

„Македоника литера“ од Скопје неодамна ја објави книгата со раскази „Ужас и големи трошоци“ од хрватскиот писател Роберт Перишиќ, во превод од хрватски јазик на Ленче Тосева. Ужас и големи трошоци е збирка со 20 раскази, првпат објавена…

На „Скопје филм фестивал“ почна ретроспективата на Мето Јовановски

Со врачувањето на Повелбата за исклучителен придонес во филмската уметност, синоќа во Кинотеката започна омажот на Мето Јовановски, кој е дел од програмата на 22. издание на „Скопје филм фестивал“. Заблагодарувајќи му за легендарните…

Концерт на Теодосиј Спасов на „Џез-фактори фестивал“ во Битола

Со настап на „Молли тролли квартет“ вчеравечер во Битола почна второтo издание на „ Џез-фактори фестивал“. Главната фестивалска програма почнува вечерва со концертот на бугарскиот музичар Теодосиј Спасов во Битолскиот народен театар. По…

Првиот филм на Марија Џиџева „Втора шанса“ го отвори Скопскиот филмски фестивал

По синоќешното свечено отворање на 22. издание „Скопје филм фестивал“ во полната сала на кино „Милениум“ со светската и македонска премиера на играниот првенец на режисерката Марија Џиџева, денеска се одржа прес-конференција посветена на…

Бугарско издание на поетска книга од Филип Димкоски

Во издание на издавачката куќа „Палмира“ од Стара Загора, Бугарија, деновиве од печат излезе бугарското издание на поетската книга „Во градината има само љубов“ од македонскиот поет Филип Димкоски. Препевот е на Палмира Никленова, автор…

Во Скопје отворена изложба на свечена црногорска облека од 19 и 20 век

Во присуство на многубројни гости, меѓу кои и претседателот на Собранието, Талат Џафери, и премиерот Заев, министерот за култура, Асаф Адеми, и неговиот црногорски колега Александар Богдановиќ, вчера во Музејот на македонската борба свечено…

В понеделник отворање на третото издание на изложбата „Поместени граници“

В понеделник, на 22 април, со почеток во 20 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар МКЦ во Скопје ќе се случува отворањето на третото издание на изложбата „Поместени граници“ оваа година со наслов „Молк за …“ „Проектот…

Недела на турски филмови со гостување на познати турски актери и режисери

Со поддршка и во организација на Генералниот директоријат за кинематографија при Министерство за култура и туризам на Република Турција, од 23 до 26 април ќе се одржи Недела на турски филмови и кинематогрфска работилница на Турција и…

Промоција на „Херојска/еротска книга“ на Марта Маркоска во „Јавна соба“

Поетската книга „Херојска/еротска книга“ („H/ero/t/ic book“) на Марта Маркоска ќе биде промовирана вечерва во „Јавна соба“ со почеток во 21:30 часот. Авторката во својата покана за оваа сценска промоцијата го наведува слоганот „дојдете во…

Промоција на книгата „Секој со своето езеро“ на Ненад Јолдески во КИЦ во Софија

Бугарското издание на книгата „Секој со своето езеро“ од македонскиот писател Ненад Јолдески ќе биде промовирано денеска, со почеток од 18:30 часот, во Културно-информативниот центар на Р Северна Македонија во Софија. Ненад Јолдески е…

Наскоро „Макбет“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Претставата се поставува според препевот на Богомил Ѓузел со адаптација на текстот од страна на режисерката…

Награда за филмот ,,Господ постои, името и’ е Петрунија” на фестивал во Дортмунд

Филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар-Митевска се закити со уште една престижна награда на штотуку завршениот фестивал Dortmund | Cologne International Women’s Film Festival. Петрунија ја освои главната награда на…

Книжарница ТРИ донираше книги на школската библиотека во ООУ „Крум Тошев“

Во рамки на кампањата „Фраерски е да се чита – недела на кул книги во ТРИ“, чија главна цел е поттикнување на свеста на младите за читањето и приближување на книгата до нив, Издавачки центар ТРИ го збогати фондот на школската библиотека во…