Browsing Category

Култура

Дуке Бојаџиев најавува неколку пријатни доживувања за публиката во Скопје

Во рамките на двата престојни концертни настапи на Дуке Бојаџиев со наслов „Сон, верба, љубов“ на 11-ти и 12-ти мај во Македонската филхармонија, авторот покрај веќе најавената програма подготвува и неколку пријатни доживувања за публиката.…

Нобелова награда за литература одложена поради секс скандал

Шведската Академија која ги избира добитниците на Нобеловата награда за литература објави дека оваа година нема да објави награда, откако беше зафатена со скандал поради наводите за сексуален напад. Шведската академија е во криза поради…

Неделата на полскиот филм во Кинотеката на Македонија

Во Кинотеката на Македонија од 4 до 9 мај ќе се одржи Неделата на полскиот филм, на која ќе бидат прикажани шест полски филма, а во исто време ќе бидат изложени и плакати од значајни полски филмови. Првиот филм што ќе биде прикажан е…

Соња Стојменска Елзесер избрана за нов претседател на ДПМ

Соња Стојменска Елзесер е новиот претседател на Друштвото на писaтели на Македонија.  Таа денеска на Собрание на оваа асоцијација доби поддршка од 74 членови на ДПМ. Против кандидат и беше Оливера Доцевска, која доби поддршка од 13 членови.…

Друштвото на писателите избира нов претседател

Друштвото на писателите на Македонија денеска со почеток во 10.30 часот ќе го одржи своето редовно Собрание на кое ќе се избира нов претседател на македонската писателска асоцијација. Со свои програми, според Статутот на ДПМ, кандидатурите…

Друштвото на писателите на Македонија в сабота ќе добие ново раководство

Друштвото на писателите на Македонија, на редовното Изборно собрание, закажано за 28 април (сабота), ќе добие ново раководство. Кандидатки за нов претседател на ДПМ се Соња Стојменска Елзесер и Оливера Доцевска, кои според Статутот на ДПМ,…

Алаѓозовски до Атина: Книгата е градител на мостови за заедничка иднина

Во НУБ „Свети Климент Охридски“ во Скопје денеска со бројни гости од сферата на литературата и библиотекарството се одржа централна прослава за одбележување на Светскиот ден на книгата и на авторското право. Македонската порака годинава ја…

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави  конкурсот за овогодинешното издание на манифестацијата. Фестивалот годинава се организира по петти пат, а во конкурсот се определени условите за пријавување на…

Тажна вест: Почина познатата македонска првенка на МОБ

Почина Павлина Апостолова-Богданова (1927-2018), првенка на Македонската опера и балет и една од основоположниците на Македонската опера и балет. Првенката на Македонската опера Павлина Апостолова, беше една од првата генерација…

Саемот на книгата следниот месец во „Борис Трајковски“

„Триесет години читаме со задоволство”, е слоганот на овогодинешниот, јубилеен Саем на книгата, а во кампањата учество ќе земат книжевни ѕвезди на македонските издавачки куќи. Саемот го организира Скопски саем, под покровителство на…

Алаѓозовски: Повлечени се 10 проекти со вкупна вредност од 8,5 милиони денари

Десет проекти од годишната програма на Министерството за култура, со вкупна вредност од осум милиони и 500.000 денари, се повлечени по ревизијата на Комисијата од Министерството, информира денеска министерот за култура, Роберт Алаѓозовски,…

„Шпанија во срцето“ в четврток во Филхармонија

Македонската филхармонија, на 5 април во 20 часот пред публиката ќе го претстави концертот „Шпанија во срцето“. Во салата ќе прозвучат атрактивните дела: Симфониска рапсодија „Шпанија“ од Е. Шабрие, Интродукција и рондо капричиозо од…

Промоција на кинигата „Чекор по жица“ на Вања Изова Велева

Издавачката куќа „Паблишер“ најавува промоција на книгата „Чекор по жица“ од поетесата Вања Изова Велева, која ќе се одржи во понеделник, на 2 април, во Салон 19, 19, со почеток во 19:19 часот. Промоцијата е конципирана како поетски…

Одбележан јубилеј – 15 години на „Поточиња“

На 24 и 25 март 2018 година во Македонска опера и балет се одржа 15-годишниот јубилеен концерт на прекрасните „Поточиња“. 5.000 насмеани родители и деца ги посетија 6-те настапи на „Поточиња“ во саботата и неделата. Поради јубилејот,…

В недела концерт на Кокан Димушевски

В недела, на 25 март, во Музејот на град Скопје во 20 часот ќе се одржи концерт на Кокан Димушевски. На концертот премиерно ќе бидат изведени најновите остварувања на Димушевски на полето на електроакустичната музика, меѓу кои се и…

„Види ја ти неа“ во опасно добри филмови

Победникот на Санденс, краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски, ќе се натпреварува во програмата 6. LET’S CEE Филмски фестивал во Виена. „Опасно добри филмови“ е мотото на Фестивалот во чиј фокус на…

„Исцелител“ на најголемиот фестивал во Прага, „Фебиофест“

Филмот „Исцелител“ ќе биде прикажан на 25-тиот меѓународен филмски фестивал во Прага, што е најголем филмски фестивал во Чешка и втор по значење во земјата по фестивалот во Карлови Вари. „Исцелител“ ќе се прикажува во програмата „Балканско…

Брајан Фери во Скопје на 9 септември

Поп-легендата Брајан Фери на 9 септеври доаѓа во Скопје. Како што најавија од „Авалон продукција“, тој доаѓа во Скопје да испорача уште една незаборавна вечер со својот харизматично шармантен настап, исполнет со сите негови хитови и…

Александар ќе го нема ни на филм

И последната алка во обидот да се воскресне митот за Александар Велики, филмот што требаше да ја визуализира приказната за големит воин, со наслов „Александар“, е скината со раскинување на договорот од страна на Управниот одбор во…

„Исцелител“ ќе биде прикажан премиерно во Италија

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјалната конкуренција на 36-тиот меѓународен филмски фестивал во Италија, „Бергамо филм митинг“, во која ќе се натпреварува заедно со 6 други филмови. „Исцелител“ ќе биде прикажан на првата…