Browsing Category

Култура

Со традиционалната манифестација „Мостови“ и врачувањето на наградите завршија Струшките вечери на…

Директорот на Струшките вечери на поезијата, Мите Стефоски, му ја врачи наградата на годинашниот лауреат Адам Загајевски, кој е 53-ти добитник на највисокото признание на фестивалот, кое се состои од филигрански изработен лавoров венец.…

Именувани 8 директори на национални институции во културата

Министерот за култура, Асаф Адеми, по спроведените конкурси именуваше директори на осум национални установи со полн мандат од четири години. Ресорното министерство ги назначи Гордана Змејковска за директор на Библиотеката „Григор…

Македонскиот филм „Црни и криви“ со африканска премиера во Кенија

Македонскиот краткометражен филм „Црни и криви“, во режија на Марко Џамбазоски, својата африканска премиера ќе ја има на Slum Film Festival, кој се одржува од 27 до 31 август во Најроби, Кенија. Претходно, филмот ја доживеа својата…

Одложен вечерашниот концерт во рамки на културното лето “Три круши”

Општина Кисела Вода информира дека поради временските услови, концертот на Дани Димитровска кој требаше да се одржи вечерва, во рамки на културното лето “Три круши”, се одложува. „Истиот ќе се одржи на 22 јули на Три Круши во 20 часот“,…

(Видео) Итни мерки за спас на културното наследство на Охрид да не добие статус како Ирак или Сирија

Охридскиот Регион, според препораките на УНЕСКО, поради штетните политики можеше да биде ставен на листата на светското културно и природно наследство во опасност, а со ваков статус се стекнуваат подрачја во воени зони, како Ирак или…

(Видео) Новиот министер за култура ќе ги продолжи реформите – се залага за култура за сите

Реформите во културата, како донесувањето на новиот закон за култура, новиот колективен договор за вработените во културата, како и другите проекти започнати од Роберт Алаѓозовски, кој до денеска раководеше со овој ресор, ќе бидат…

Објавена книгата „Дхаммапада. Мудроста на Буда“

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна ја објави позната книга за будизмот – „Дхаммапада. Мудроста на Буда“. „Дхаммапада“, чиешто авторство му се припишува на самиот Буда, е еден од најпознатите и…

Алаѓозовски во Пловдив, се договара македонското претставување во Eвропската културна престолнина за…

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски престојува во Пловдив, Република Бугарија, на интензивна работна посета на покана на градоначалникот на Пловдив, Иван Тотев и бугарското Министерство за култура, вклучувајќи серија работни состаноци…

Награди за најдобрите изданија на Саемот на книгата

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) по вторпат ги додели признанија за најдобрите изданија, автори и издавачи кои го одбележаа периодот меѓу двата саема на книга. Во рамките на 30. издание на Саемот на книгата беа врачени признанија…

Финската писателка Сала Симука пристигна во Македонија

Познатата современа финска писателка Сала Симука, авторка на бестселерите за млади „Црвена како крв“, „Бела како снег“ и „Црна како абонос“, вчера пристигна во Скопје и ќе учествува на промоцијата на овие нејзини романи објавени на…

По светските фестивали „Исцелител“ повторно во кината низ Македонија

По шест месечната успешна фестивалска турнеја на филмот „Исцелител“ на светските филмски фестивали, филмот повторно ќе се прикажува во кината низ Македонија. Во текот на месец мај „Исцелител“ ќе биде и на репертоарот на „Синеплекс“ во…

Дуке Бојаџиев најавува неколку пријатни доживувања за публиката во Скопје

Во рамките на двата престојни концертни настапи на Дуке Бојаџиев со наслов „Сон, верба, љубов“ на 11-ти и 12-ти мај во Македонската филхармонија, авторот покрај веќе најавената програма подготвува и неколку пријатни доживувања за публиката.…

Нобелова награда за литература одложена поради секс скандал

Шведската Академија која ги избира добитниците на Нобеловата награда за литература објави дека оваа година нема да објави награда, откако беше зафатена со скандал поради наводите за сексуален напад. Шведската академија е во криза поради…

Неделата на полскиот филм во Кинотеката на Македонија

Во Кинотеката на Македонија од 4 до 9 мај ќе се одржи Неделата на полскиот филм, на која ќе бидат прикажани шест полски филма, а во исто време ќе бидат изложени и плакати од значајни полски филмови. Првиот филм што ќе биде прикажан е…

Соња Стојменска Елзесер избрана за нов претседател на ДПМ

Соња Стојменска Елзесер е новиот претседател на Друштвото на писaтели на Македонија.  Таа денеска на Собрание на оваа асоцијација доби поддршка од 74 членови на ДПМ. Против кандидат и беше Оливера Доцевска, која доби поддршка од 13 членови.…

Друштвото на писателите избира нов претседател

Друштвото на писателите на Македонија денеска со почеток во 10.30 часот ќе го одржи своето редовно Собрание на кое ќе се избира нов претседател на македонската писателска асоцијација. Со свои програми, според Статутот на ДПМ, кандидатурите…

Друштвото на писателите на Македонија в сабота ќе добие ново раководство

Друштвото на писателите на Македонија, на редовното Изборно собрание, закажано за 28 април (сабота), ќе добие ново раководство. Кандидатки за нов претседател на ДПМ се Соња Стојменска Елзесер и Оливера Доцевска, кои според Статутот на ДПМ,…

Алаѓозовски до Атина: Книгата е градител на мостови за заедничка иднина

Во НУБ „Свети Климент Охридски“ во Скопје денеска со бројни гости од сферата на литературата и библиотекарството се одржа централна прослава за одбележување на Светскиот ден на книгата и на авторското право. Македонската порака годинава ја…

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави  конкурсот за овогодинешното издание на манифестацијата. Фестивалот годинава се организира по петти пат, а во конкурсот се определени условите за пријавување на…

Тажна вест: Почина познатата македонска првенка на МОБ

Почина Павлина Апостолова-Богданова (1927-2018), првенка на Македонската опера и балет и една од основоположниците на Македонската опера и балет. Првенката на Македонската опера Павлина Апостолова, беше една од првата генерација…