Browsing Category

Локално

Утре без струја делови на Карпош

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре во периодот од 09.30 до 11.00 часот, без електрична енергија ќе останат стопанските објекти на „Кадис“ во трговскиот центар „Олимпико“ во Општина Карпош.

Фатен разбојник кој ограбил аптека во Скопје

Секторот за внатрешни работи до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против 39-годишниот скопјанец М.Ч. поради разбојништво во аптека во Скопје, од каде одзел околу 25.000 денари. Според полицијата,…

И годинава субвенции за купување велосипеди

Град Скопје и општина Центар и годинава ќе доделат субвенции за купување велосипеди. Граѓаните ќе можат да аплицираат на јавните повици кои се во фаза на подготовка и наскоро треба да бидат објавени. Во буџетот на Град Скопје за 2018…

Општина Маврово – Ростуше ќе доделува по пет илјади денари за секое новороденче

Советот на општина Маврово–Ростуше донесе одлука со која на семејствата кои ќе имаат новороденче во текот на 2018 година, ќе им биде доделена еднократна парична помош во висина од 5 илјади денари. На седницата на Советот беше објаснето…

Прилепските пензионери ќе користат бесплатен градски превоз секој работен ден од 8 до 12 часот

Советот на Општина Прилеп денека донесе одлука за дополнителни 2 часа бесплатен градски превоз за пензионери, односно жени повозрасни од 62 години и мажи од 64 години. Во согласност со одлуката, оваа категорија граѓани бесплатно ќе се возат…

Утре без вода дел од корисниците на Маџир Маало

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека утре, поради уличен дефект на Ф 200 мм на улицата Ѓуро Ѓоновиќ бр. 49 во Маџир Маало, без водоснабдување од 9 часот до завршување на дефектот, ќе останат корсниците од населбата Маџир Маало во…

Шилегов се сретна со пазарџиите на дивите тезги на Бит-пазар

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, заедно со градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, претставници од „Скопски пазар“ А.Д Скопје и еснафи од Старата скопска чаршија денеска во Занаетчиската комора денеска остварија средба…

Шилегов: Почнува проектот „Дрво за секое дете“

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, и претставници на гинеколошките клиники од Скопје денеска потпишаа меморандум за соработка за реализација на проектот „Дрво за секое дете“. „Како што ветив во предизборната кампања пред…

Утре без струја делови на Центар, Карпош, Сарај и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре, без електрична енергија ќе останат неколку делови на Скопје: Во периодот од 08:30 до 14:30 часот корисниците од дел од ул.…

Скопје доби „мерцедес“ екоавтобус

Градоначалникот Петре Шилегов и Михаило Зографски, директор за продажба на комерцијални возила на „Мак аутостар“ потпишаа договор за пробно користење автобус „мерцедес“ на гас во градскиот превоз. Потпишувањето беше во просториите на…

Утре без струја делови на Гази Баба, Карпош и Ѓорче Петров

„ЕВН Македонија“ АД информира дека утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во општините Гази Баба, Карпош и Ѓорче Петров. Во периодот од 7:30 до 15 часот без струја ќе останат корисниците од улицата Лазар Поп Трајков…

Утре без вода дел од Кисела Вода

Од ЈП Водовод и Канализација е добиено известување дека во недела поради промена на три шибери од Ф-150 мм на Булевар Србија до Евроазија во населба Кисела Вода, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од сервисна зона Југ, улицата…

Шилегов во Париз собира идеи и искуства за модернизација на Скопје

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов деновиве е во Париз каде што одржува состаноци со заинтересирани страни на полето на урбаниот развој и меѓународната соработка, информираат од Град Скопје. Во рамките на посетата Шилегов денеска имал…

Продолжува истрагата за недозволено тргување со алкохол

Основното јавно обвинителство Кавадарци по допрен глас поради постоење на основи на сомнение дека е сторено кривично дело недозволено тргување со меѓупроизводи, етил алкохол и тутунски добра, отвори две предистражни постапки. Надлежен јавен…

Холандскиот амбасадор изрази интерес за проблемите на општина Карпош

Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, денеска оствари официјална средба со холандскиот амбасадор, Вилем Воутер Пломп. Амбасадорот Пломп се интересирал за клучните проблеми со кои се соочува општината, особено за преголемата…

Утре без струја делови од Аеродром, Сарај, Ѓорче Петров, Карпош и од Гази Баба

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре без струја ќе бидат неколку делови на Скопје. Во периодот од 8.30 до 14.30 часот без струја ќе останат корисниците од улицата Горноврановска во општина Аеродром. Од 10 до 13 часот исклучени ќе…

Пешаци и велосипедисти ќе го одбележат Националниот ден на немање безбедна патека при градба

Група пешаци и велосипедисти во координација на здружението „На точак“ утре попладне во периодот од 17 до 18 часот ќе одржат едночасовна акција на крстосницата на булеварот Партизански одреди со булеварот 8 Септември (на аголот кај ГУЦ…

Делегации од Германија и Израел во општина Битола

Како дел од комеморативните активности по повод 75 години од депортацијата на Евреите, Македонско-германската иницијатива за помирување, предводена од Ханс Јоаким Шолц, свештеник на Протестантската црква во Баден, Германија, денес оствари…

Град Скопје: Не купуваме пушки, туку бараме фирма што ќе заловува агресивни кучиња

Град Скопје демантира дека ќе набавува пневматски пушки наменети за заловување на бездомните кучиња од скопските улици. „Овие паушални тврдења се лага со која се манипулира јавноста. Сакаме да нагласиме дека јавното претпријатие „Комунална…

Одбележан денот на албанскиот учител во Дебар

Денот на албанскиот учител, 7 Март, во Дебар е одбележан со бројни активности. Патрониот празник во училиштето „Саид Најдени“ се одбележа со богата програма, а така беше и во другите дебарски училишта. Во Галеријата на градскиот амам…