Browsing Category

Локално

Без струја делови на Карпош, Илинден, Студеничани…

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека се планирани технички зафати во дистрибутивната електромрежа и без електрична енергија ќе останат делови на Карпош, Илинден, Студеничани, Чучер Сандево и Ѓорче Петров. Во периодот од 9:30 до 13:30…

Дел од корисниците на Центар утре ќе останат без вода

Корисниците од улица Владимир Назор 8 утре, вторник, ќе останат без вода, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи. „Од ЈП ‘Водовод и канализација’ е добиено известување дека на 16 октомври поради зафат на водоводен приклучок…

Привремен сообраќаен режим на дел од Партизански одреди во Влае

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради извршување на градежни работи во рамки на реконструкцијата на булеварот „Партизански одреди“ во Влае, како и поради извршување на градежни работи на топловодната мрежа од страна на БЕГ, во…

Јавен повик за субвенционирање чистење оџаци во Скопје

Градот Скопје упати јавен повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за 2018 година. Повикот е во тек, почна на 25 септември а трае 60 дена од денот на објавувањето, заклучно…

Бесплатен превоз на ЈСП за „Бела ноќ“

Јавното Сообраќајно Претпријатие соопшти дека по повод манифестацијата „Бела ноќ“, користењето на јавниот превоз ќе биде бесплатно на сите линии кои сообраќаат кон центарот на градот. Бесплатниот превоз ќе важи од 19 часот во сабота, до…

Кисела Вода почна акција за чистење отпад

Општина Кисела Вода во рамки на есенската акција за чистење на својата територија почна акција за расчистување на урбаните заедници Кисела Вода и Расадник. Сезонските работници ангажирани од Општина Кисела Вода излегоа на терен и почнаа…

Црвена Јабука настапи на вчеравечер во Ресен на Преспанскиот јаболкобер

Со прекрасна музичка програма, вчеравечер, заврши и третиот ден од ,, Преспанскиот јаболкобер 2018’’, Бројната публика ја забавуваа групите: ,, Црвена јабука‘‘, Бени & Нон Стоп и ,, Реприза‘‘. Во прилог дел од вчерашната…

Од понеделник зимско сметање на работното време на јавните паркинзи

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје соопшти дека од понеделник почнува зимското сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува претпријатието. Работното време во зоните А, Б и Ц ќе…

(Видео) Како ќе изгледаат тунелите под Калето и новиот мост со кој ќе се спојат двете страни на…

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, со видеопрезентација го најави почетокот на постапката за проектирање на капиталниот градежен зафат „Тунелите под Кале“. https://www.youtube.com/watch?v=91B1LA2lGhw „Со подземни тунели…

Шилегов: Семафорите нема да спречат „будала” која убива луѓе по улици

Семафорот кој го бараат граѓаните нема да гo реши проблемот со несовесните возачи на градските улици, сметаат надлежните. Ова го изјави денеска пред медиумите градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. - Немањето семафор не значи дека…

Без струја делови на Центар и Студеничани

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за денеска се планирани исклучувања во електросистемот во општина Центар и во општина Студеничани. Без струја во периодот од 8:30 до 15 часот ќе бидат корисниците од улиците Ганчо Хаџипанзов,…

Без струја делови на Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека денеска се планирани следните исклучувања во електросистемот: Во периодот од 9 до 14 часот корисниците од улицата 6 во с. Бардовци во општина Ѓорче Петров.

Гошаревски во знак на благодарност на Филипче му ја врачи монографијата 25 години Завод за…

- Во спомен на мојот татко и со благодарност околу ангажирањето , денес на министерот за здравство Венко Филипче му ја врачив монографијата 25 години Завод за рехабилитација Отешево, соопшти градоначалникот на Општина Ресен Живко…

Таравари на средба со Бејли, градоначалникот ги презентирал проблемите во образованието

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, се сретна со американскиот амбасадор, Џес Бејли. Како што соопштија од Општината, Таравари му ги презентирал проблемите со кои се соочува во неговиот мандат, а особено во секторот образование.…

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа повеќе делови на Скопје без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека во текот на денот поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа без електрична енергија ќе останат повеќе општини во Скопје. Од 8:20 до 14:30 часот без струја ќе бидат дел од корисниците…

Посебен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во Скопје поради „ФИС ролер-скикуп Скопје“

По повод одржувањето на вториот меѓународен „ФИС ролер-скикуп Скопје“, МВР преку соопштение ја информира јавноста дека ќе се воведе посебен сообраќаен режим на сообраќајниците каде што ќе се движат учесниците. „Одделението за безбедност…

Без вода дел од општина Центар

Од ЈП „Водовод и канализација “ информираат дека денеска поради отстранување дефект на затворач од водоводна мрежа со пречник Ф-125 мм на улицата „Орце Николов“ бб (кај фонтаната на плоштад „Македонија“), без водоснабдување од 9:00…

Без струја дел од општина Карпош, Гази Баба, Студеничани и Кисела Вода

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека во текот на денот се планирани исклучувања во електро-системот во делови од општина Карпош, Гази Баба, Студеничани и Кисела Вода. Во нивното соопштение се наведува дека во период од 09:00 до 15:00…

Градоначалникот на општина Ресен положи свежо цвеќе на споменикот на Револуцијата во Ресен

Денес, по повод 8 Септември, Денот на Независноста на Република Македонија, делегација на општина Ресен, предводена од градоначалникот на општина Ресен Живко Гошаревски и пратеникот во Собранието на Република Македонија Бети Рабаџиевска…

Нови локални патишта и водоводи во Македонски Брод

Заменикот министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески беше дел од свеченоста по повод отпочнувањето на реконструкцијата на улицата „Партизанска“ во Македонски Брод и изградбата на локалниот пат во село Косово. Првиот проект е…