Browsing Category

Локално

Во сабота автобусите на ЈСП и приватните превозници ќе сообраќаат по неделен возен ред

Од ЈСП Скопје по повод државниот празник преку соопштение ја информираат јавноста дека на празникот 8 Септември – Денот на независноста, ќе работат само три билетарници. „Дежурни со работно време од 7:00 до 19:00 часот ќе бидат…

Нова услуга за електронско плаќање на сметките за вода

„Плати брзо“ е нова веб-услуга за електронско плаќање на сметките за вода, информираат од ЈП „Водовод и канализација“. Преку оваа услуга на корисниците им се овозможува онлајн плаќање на фактурите без да биде потребно да се регистрираат…

Без струја делови на Карпош, Чаир и Кисела Вода

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека за денеска се планирани исклучувања во електросистемот во делови на општина Карпош, Чаир и Кисела Вода. Во периодот од 9 до 15 часот без струја ќе бидат корисниците од улицата Марко Орешковиќ и ул.…

Без струја ќе останат делови од Шуто Оризари, Кисела Вода и Горно Соње

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека денеска поради технички зафати во дистрибутивната мрежа без електрична енергија ќе останат делови од општина Шуто Оризари, Кисела Вода и Горно Соње. Во периодот од 9 до 15 часот без струја ќе бидат…

Ден на ослободувањето на Демир Хисар

По повод 2. септември, Ден на ослободувањето на Демир Хисар, и 8. септември, Ден на независноста на Република Македонија, на градскиот стадион во Демир Хисар, под покровителство на Општина Демир Хисар ќе се одигра Ревијален фудбалски…

Без струја корисници и деловни објекти во неколку скопски населби

Без електрична енергија, денеска, ќе останат делови од Пинтија, Чојлија и селото Јурумлери. Регионалниот центар за управување со кризи, повикувајќи се на известување од „ЕВН Македонија“, информира дека од 8.30 до 10.30 часот без струја…

Без вода дел од корисниците во општина Карпош

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека во текот на денот поради водоводен приклучок ф-300 мм, ќе има прекин на водоснабдувањето кај дел од корисниците во општина Карпош. Без вода ќе бидат дел од корисниците на улицата Митрополит…

Без струја делови од Центар, Кисела Вода, Аеродром, Петровец, Сарај, Карпош и Гази Баба

Од „ЕВН Македонија“ АД преку соопштение до медиумите ја информираат јавноста дека во текот на денот без електрична енергија ќе останат делови од општина Центар, Кисела Вода, Аеродром, Петровец, Сарај, Карпош и Гази Баба. Во периодот од…

„МАНАСТИРСКО ПОЕТСКО ЕХО, 2018“ – ПО ПЕТТИ ПАТ

Традицијата продолжува, уште еден прекрасен поетски настан во дворот на манастирот „Св. Богородица“, над с. Суводол, во лето господово 2018 година, кој се одржа на 25. август, ден сабота, под покровителство на Општина Демир Хисар.…

Без струја делови на Ѓорче Петров и Центар

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека денеска без електрична енергија ќе останат: – во време од 9:00 до 13:30 часот дел од корисниците од ул. Борис Сарафов и дел од ул. Драгувити (о. Ѓорче Петров); – во време од 8:00 до 9:30 часот дел од…

ЈСП: Зa шест месеци продадени 20.000 персонализирани билети повеќе од лани

Во првите шест месеци од 2018 година автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје превезле 22,6 милиона патници. Повеќето од нив се возеле во март, а најмалку во јануари. На градските улици секојдневно сообраќале 277 возила на…

Без вода дел од општина Центар

Поради поставување водоводен приклучок (ф-80 мм) на улицата Јордан Хаџи Константинов – Џинот бр. 12, денеска без водоснабдување ќе останат корисниците од оваа улица и улиците Ристо Шишков, Кукушка, Крсто Баиќ, 8 Март и дел од улицата Наум…

Претставници од косовската власт во посета на општина Маврово-Ростуше

Денеска на третиот ден од временото отворање на граничниот премин „Стрезимир“ на македонско–косовската граница во посета на локалната власт на општина Маврово-Ростуше престојуваат пратеникот во Собранието на Косово, Адем Хоџа, и…

Со гасификацијата на Прилеп трошоците за загревање на јавните институции ќе се намалат 50 отсто

Општина Прилеп денеска организира средба со претставници на јавните институции од градот, а целта на средбата, како што информираат од Општината, е поуспешно извршување на подготвителните работи во функција на изработка на идејниот и…

Шилегов: Средните училишта добиваат енергетско-ефикасни фасади

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, денеска го посети СУГС „Јосип Броз Тито“, каде што е во тек реконструкцијата на фасадата и на надворешната столарија на училишниот објект. Во училиштето се обновуваат и подовите, вратите на…

Поради дефект, без вода ќе остане Маџир Маало

ЈП „Водовод и канализација“ известува дека поради уличен дефект на водоводна цевка од Ф 6/4 на улицата Преспанска бр. 21 во Центар, во периодот од 10 часот, па сè до отстранување на дефектот, без вода ќе останат корисниците од населба Маџир…

Без струја утре делови од Сопиште, Кисела Вода, Аеродром, Чучер Сандево и Бутел

„ЕВН Македонија“ АД преку соопштение информира дека во текот на утрешниот ден, односно 14.08.2018 година (вторник) без електрична енергија ќе останат неколку општини. Како што информираат оттаму, корисниците на селото Долно Соње во…

Градоначалникот на Општина Демир Хисар, Марјанче Стојановски, оствари средба во неговиот работен…

Градоначалникот на Општина Демир Хисар, Марјанче Стојановски, оствари средба во неговиот работен кабинет со Стефан Дамчевски од Демир Хисар, ученик во приватното средно училиште „Јахја Ќемал“, Струга, кој е добитник на бронзен медал кој му…

Град Скопје: Поради брзото размножување, наместо два, прскањето против комарци ќе трае четири дена

Град Скопје реагира по обвинувањата за комарците. Од Градот велат дека поради зголемените врнежи во изминатиот период, се создала поволна клима за нивно брзо размножување, па одлучиле третото авионско прскање, наместо два, да трае 4 дена,…

Голем култен музички настан во Демир Хисар

Под покровителство на Општина Демир Хисар, оваа година традиционално ќе се одржи „IV РОК ХЕПЕНИНГ ДЕМИР ХИСАР 2018“, 17 август 2018, петок, 21:00 часот на Градскиот плоштад во Демир Хисар. Настапуваат најдобрите и најпознатите македонски…