Browsing Category

Локално

Едногласно усвоен буџетот на Општина Ресен за 2019-та

Денес, на одржаната седница на Советот на општина Ресен едногласно беше изгласан буџетот на општина Ресен за 2019 година. Во своето обраќање пред Советот на општина Ресен градоначалникот Живко Гошаревски истакна: ,, Буџетот за 2019…

Утре без струја делови на Центар и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре, поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија ќе останат: Од 8 до 15 часот корисниците од дел од булеварот Кочо Рацин, како и улиците: Стив Наумов, Тетовска…

Град Скопје: Ги отстранивме предметите од паркот Жена борец, никој не побарал дозвола да го користи…

Од Град Скопје денеска соопштија дека ги отстраниле предметите од паркот Жена борец бидејќи никој не побарал дозвола да го користи просторот. Никола Наумовски од Град Скопје рече дека по редовните комунални активности на градот, во…

Утре без струја делови на Центар, Аеродром, Кисела Вода и Ѓорче Петров

„ЕВН Македонија“ АД информира дека утре се планирани следните технички зафати во дистрибутивната електромрежа и без електрична енергија ќе останат: во периодот од 9:00 до 12:00 часот корисниците од дел од ул. Скупи 3 А (позади Олимпико),…

(Видео) Стотици дедомразовци трчаа низ улиците на Скопје

Во Скопје се одржа традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми трча во центарот на главниот град. https://www.youtube.com/watch?v=nEFyrZYQEwA Трката покрај натпреварувачки, има и…

Шилегов во посета на Подгорица

Градоначалникот Петре Шилегов и претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, престојуваа во еднодневна официјална посета на градот Подгорица, Црна Гора, по повод одбележувањето на Денот на ослободувањето на Подгорица. Во…

Продолжува акцијата за садење дрвја во општина Аеродром

Продолжува акцијата за засадување на 1.800 високостеблести дрвја што се спроведува на територијата на општина Аеродром, информираат оттаму. „Деновиве над 120 различни видa дрвја се засадуваат на две локации на улицата „Методија…

„Новогодишна Зоо бајка“ во Зоолошката градина во Скопје

Овој викенд, во Зоолошка градина Скопје за првпат ќе се одржи дводневна забава за деца- „Новогодишна Зоо Бајка“. Од 12 до 16 часот најмалите посетители ќе имаат можност да уживаат во богата новогодишна програма и во двата денови. Во…

Прилеп се подготвува за чествувањето на градската слава „Свети Никола“

Општина Прилеп традиционално по 13 пат, годинава е организатор на чествувањето на градската слава „Свети Никола“. Домаќин на чествувањето, поточно кум на градската слава овој пат е фамилијата на градоначалникот Илија Јованоски. Од…

Градот ќе издвои повеќе пари за животна средина, зеленило и социјала

Советот на Град Скопје на денешната седница ќе го разгледува предлог-буџетот за 2019 година и Планот за програми за развој за 2019-2021 година, односно развојниот дел на буџетот на Град Скопје. Со предлог-буџетот на Град Скопје за 2019…

Шестмина несовесни возачи во Центар паркирале на места за лица со посебни потреби

Пајак-службата на „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) минатата недела отстрани 184 непрописно паркирани возила на територијата на општината, информираат од ова јавно претпријатие. Притоа, нагласуваат дека шест несовесно паркирани…

(Видео) Градинката „Мајски цвет“ доби нов објект во населбата Тафталиџе 2

Градинката „Мајски цвет“ во скопската населба Тафталиџе 2 доби целосно нов објект, со што капацитетот за сместување на деца е зголемен за дополнителни 150 метри квадратни, информираат од Општина Карпош.…

Прочистувачи на воздух во сите средни училишта во Скопје

Сите средни училишта во Скопје денеска ќе добијат прочистувачи на воздух. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека секоја училница во 23 училишта ќе добе прочистувач. „Денеска сите средни училишта на Град Скопје добиваат прочистувачи на…

Јорганџиската улица во скопската чаршија го доби името Европска улица

Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, заедно со aмбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар, симболично ја именуваа улицата Јорганџиска под името Европска улица. „На оваа улица пред неколку недели се докажа пред очите на…

„Парни ваљак“ ќе ги забавува скопјани на новогодишната ноќ

Групата „Парни ваљак“ ќе настапи на новогодишната прослава на плоштадот „Македонија“, соопштија на прес-конференција скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, и главниот извршен директор на „Македонски телеком“, Никола Љушев. „Една од…

Продолжен мораториумот за градби на територија на Општина Центар

Советот на Општина Центар на вчерашната седница одлучи да го продолжи мораториумот за градби на територија на општината, односно повторно ја донесе одлуката за запирање на спроведувањето на деталните урбанистички планови. „Мораториумот…

Без струја делови на Пинтија, Бутел, Центар и Кисела Вода

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во населба Пинтија, Бутел, Центар и Кисела Вода. Во периодот од 8:30 до 9:30 часот…

Фазлиу: Реновираниот пат Лакавица-Србиново покажува дека се грижиме и за жителите во помалку…

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, денеска присуствуваше на официјалното пуштање во употреба на реновираниот регионален пат Лакавица-Србиново и на почетокот на изградбата на новиот пат кој води до депонијата „Русино“ во…

Прекин во водоснабдувањето во Капиштец

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека во текот на денот поради изведување на водоводен приклучок од ф-80 мм на улицата Козара бб во Капиштец ќе има прекин во водоснабдувањето. Прекин, како што се посочува во соопштението, ќе…

Бутел и Петровец без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во системот во текот на денот без електрична енергија ќе останат општината Бутел и општина Петровец. Во соопштението на „ЕВН Македонија“ се посочува дека во општина Бутел во…