Browsing Category

Македонија

Удар врз неистомислениците: Партијата на Мицкоски ги разреши овие луѓе

Како што објави Centar.mk, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев е разрешен од сите функции во ВМРО ДПМНЕ. Но, според најновите извештаи разрешен е и членот на извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на…

Најнова вест од ЦК на ДПМНЕ: Мицкоски останува лидер – категорично отфрлен нов конгрес

На централниот комитет кој започна околу 19 часот во зградата на ВМРО ДПМНЕ, претседателот Христијан Мицкоски добил поддршка за да продолжи со претседателствувањето на партијата. Присутните функционери категорични ја отфрлиле потребата…

ВРИЕ ВО ВМРО ДПМНЕ: Еден од најуспешните градоначалници – Митко Јанчев исклучен од…

Еден од најуспешните градоначалници во земјава, а и потпретседател на ВМРО ДПМНЕ Митко Јанчев вечерва беше исклучен од највисоките раководни функции во партијата, но не и од самата партија брифираат извори од ДПМНЕ за Centar.mk. На душа…

Нинџа, Кољо, Ќосето и Југ се собрале во ресторанот „Дион“ пред упадот во Собранието

Во кривичниот суд почна изведувањето на материјалните докази за предметот за 27 април. Обвинителката Ивана Трајчева по снимките од собраниската сала, презентира снимки од видеокамерите над ресторанот „Дион“ и Стопанска банка на кејот на…

(Видео) Нови униформи за припадниците на ЕСЗ

Денескa, во касарната „Илинден“, припадниците на Единицата за специјални задачи добија нови униформи и делови што припаѓаат покрај униформата за извршување посебни и специјални задачи. https://www.youtube.com/watch?v=PbpRHNWRAE0…

ДПА ќе продолжи да ги поддржува уставните измени, рече Тачи на средбата со Палмер

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, денеска, во Скопје, во резиденцијата на американскиот амбасадор Бејли, се сретна со заменикот на помошник-државниот секретар, Метју Палмер. Како што пренесуваат од…

Влада: Договорот е склучен пред три години кога Анѓушев не беше на функција

Договорот за концесија е склучен пред три години, државата има обврска да доделува земјиште под закуп за сите хидроцентрали. Вака Владата ги коментира обвинувањата изнесени на прес-конференцијата на портпаролот на ВMРО-ДПМНЕ, Димче…

Тешки обвинувања: Вечерва Русија се огласи во врска со настаните во Македонија и гласањето во…

Руското министерство за надворешни работи го критикуваше почетокот на процедурите за уставни промени во македонското Собрание, со оценка дека неопходното мнозинство било обезбедено со купување на пратениците од опозицијата.…

Полицијата откри: Миленко Неделковски објавил коментар на Фејсбук со кој се предизвика загрозување…

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до надлежното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава против М.Н. (61) од Скопје, поради објава на коментар на социјалната мрежа Фејсбук…

Вечерва раздвижено во зградата на ВМРО ДПМНЕ – почна состанокот на Централниот комитет

Вечерва започна состанокот на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Меѓу првите кои пристигнаа беа пратеничките Ане Лашкоска, Благица Ластовска и Лилјана Затуроска, членовите на извршниот комитет на партијата, Трајко Славевски и Тони…

ПРЕТРЕС: Полиција влезе во домот на Миленко Неделковски

Вечерва полициски екипи вршат претрес во куќата на Миленко Неделковски во скопското село Ржаничино, ексклузивно објави ТВ 21. Инаку како што претходно Centar.mk објави новинарот Миленко Неделковски е заддржан во полициската станица во…

Доаѓа нова температурна промена: Метеоролозите најавуваат студ и дожд – од петок пресврт

Синоптичарите излегоа со најнови прогнози за времето во следните денови. Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, најпрвин во северните делови. Во текот на ноќта врнежите ќе се прошират и во останатите подрачја. Ќе…

Страшна сообраќајка: Сообраќајот на овој патен правец е во прекин

Тешка сообраќајка се случила на регионалниот пат Ростуше-Дебар, на местото викано Трница, дознава Centar.mk. Според информациите на Авто-мото сојузот на Македонија сообраќајот е во целосен прекин, пренесе Centar.mk. Centar.mk дознава…

Зошто Палмер не се сретна со Мицкоски? – Американскиот дипломат ја откри единствената причина…

Веќе познатите ставови на Христијан Мицкоски се причина за да нема средба меѓу Заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер и лидерот на ВМРО ДПМНЕ. Палмер на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не…

Франција се надева дека дискусиите во Парламентот ќе завршат со ревизија на Уставот

Франција се надева дека дискусиите во Парламентот ќе доведат до ревизија на Уставот, изјави портпаролот на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил, пренесе Амбасадата на Франција во земјава. Таа во…

Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев на заедничката прес-конференција со заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, кој денеска престојува во…

Тешка ноќ за ВМРО ДПМНЕ: Вечерва e најавениот Централен комитет, каде е Никола Груевски во целата…

Вечерва во ВМРО ДПМНЕ ќе се оддржи Централниот комитет, каде што ќе бидат креирани новите позиции на партијата по најновите случувања поради кои што опозициската партија изгуби најмалку 7 пратеници. Според информациите раководството…

СДСМ: Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се поразени и изолирани

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се поразени и изолирани, Македонија се обединува околу иднината во ЕУ и НАТО, реагира СДСМ по прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. „Мнозинството граѓани и…

Екслузивно дознаваме: Миленко Неделковски е заддржан во полициска станица во Велес, а еве и зошто

Миленко Неделковски е заддржан во полициска станица во Велес, дознава неофицијално Centar.mk од свои извори. Според информациите кои засега ги имаме, познатиот водител бил заддржан во полициската станица поради сомнение за закани…

Мијалков вели – Историското ВМРО имаше прозападна ориентација

Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК, повика на единство во ВМРО-ДПМНЕ, при што потсетува дека историското ВМРО имало прозападна ориентација. Тој во изјава за „Прес24“ вели дека не е време за создавање поделби, туку дека во…