Дознај се'
Browsing Category

Македонија

Страшна сообраќајка ја потресе Македонија – со автомобилот удрил во 15-годишно девојче

На 11.12.2017 година во 17.20 часот на ул. „Индустриска“ во Неготино се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „Фолксваген поло“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од О.И. (58) од Демир Капија, удрил во 15-годишно…

Вонредна инспекција: Во „Дрисла“ загадувањето од медицински отпад над дозволената граница

За време на вонреден инспекциски надзор на Депонијата за комунален отпад „Дрисла“ во селото Батинци, што бил извршен на 1-ви декември, Државниот инспекторат за животна средина утврдил дека воздухот се загадува со јаглероден моноксид, сулфур…

На вештакот не му бил дозволен увид во „Трансмет“

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, а обвинети се и Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ. Предметот е во фаза на доказна постапка.…

Заев-Харадинај: Односите на Македонија и Косово се добри

Билатералните односи помеѓу Македонија и Косово се добри и се насочени кон европските перспективи. Оваа оценка денеска во Приштина ја изнесоа премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Косово, Рамуш Харадинај. Заев по средбата со…

Според грчки медиуми на маса во Брисел е предлогот „Нова Македонија“

Медијаторот на Обединетите нации за името, Метју Нимиц, денес во Брисел по тригодишна пауза, ќе оствари средба со преговарачите на Македонија и Грција, Васко Наумовски и грчкиот дипломат, Адемантиос Василакис. Подобрена политичка клима…

Заев ја почна посетата на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај со највисоки државни почести го дочека премиерот Зоран Заев, кој пристигна во прва официјална посета на Косово. Во рамки на посетата предвидени се неколку билатерални средби меѓу владините делегации на…

Судот расправаше за жалбите за притворот на Љупчо Димовски и Сашо Василевски

Во кривичниот суд утрово се одржаа седници на кривичниот совет по жалбите за определувањето притвор за пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски. Првиот се жалел на куќниот притвор, а вториот на притворот во Шуто Оризари. Одлуката се…

Средба Груби – Томан: Што поскоро мора да се реши прашањето за новиот обвинител

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието, Артан Груби, имаше средба со чешкиот амбасадор во земјава, Мирослав Томан. На средбата стана збор за актуелните случувања во земјата, за реализацијата на реформскиот план на…

ВМРО-ДПМНЕ и денеска со блокади ќе бара слобода за притворените

Власта во монтиран случај обвинува десетици македонски патриоти за измислено дело тероризам, реагираат со соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. „Монтираниот политички прогон има за цел да влее страв кај секој еден Македонец кој…

Заев: Силниот граѓански притисок ја насочува Владата кон добри решенија за заштита на животната…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули, и од својот советнички тим, синоќа оствари средба со претставници од граѓанската иницијатива „О2 коалиција…

Бела куќа: Миграциската политика на Доналд Трамп ќе го спречеше нападот во Њујорк

Прес-секретарот на Белата куќа, Сара Сандерс, изјави дека политиките на претседателот Доналд Трамп против миграцијата доколку биле применети ќе го спречеле нападот во Њујорк, и ја обвини Демократската партија дека ги блокира овие планови во…

ЛЕД осветлување, нов изглед на Тасино Чешмиче и ИТ систем за поздрава животна средина – приоритети…

Реконструкција и модернизација на јавното осветлување со воведување ЛЕД технологија, изградба на водовод, на атмосферска и на фекална канализација и реконструкција на коловози и тротоари во градска четврт Тасино Чешмиче и изработка на…

Неработни денови во 2018: Првиот ден во новата година се паѓа во понеделник, Божиќ во недела,…

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2018 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (понеделник), Нова Година • 07 јануари (недела), Божик, првиот…

Ново рочиште за бизнисменот Сеад Кочан и другите обвинети во „Труст“

Во кривичниот суд денеска продолжува рочиштето за предметот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, а обвинети се и Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ. Предметот е во фаза на доказна постапка.…

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво време не’ очекува

Времето денеска ќе биде сончево со мала, а во западните делови до умерена облачност. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 6…

Раздвижено во зградата на Владата – еве што се случува

Владата на Република Македониј, со почеток во 12:00 часот, ќе ја одржи својата 42-ра редовна владина седница. Како предлог на Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо…

Ахмети се сретна со Палмер и Бејли

Претседателот на Демократската унија за интеграција во Амбасадата на САД во Скопје оствари работна средба со директорот на Канцеларијата за јужна и централна Европа на Стејт департментот, Метју Палмер, како и со американскиот амбасадор, Џес…

Заев: Тероризмот не познава религии, иднината е во регионална заедничка стратегија за борба против…

Радикализацијата и насилниот екстремизам, кои водат кон тероризам, се врвни безбедносни приоритети на Република Македонија, нагласи премиерот Зоран Заев на состанокот со членовите на Комитетот, кој е формиран како важна одредба од планот…

Никој не се појави на најавената блокада на ВМРО-ДПМНЕ кај „Мавровка“

Иако беше најавено дека во 15 часот ВМРО-ДПМНЕ ќе ја блокира раскрсницата кај Мавровка, никој не се појави на најавената блокада. Како што најави изутринава опозициската партија, по блокадата на раскрсницата кај „Мавровка“ во 15.30…

Предновогодишна забава за децата од СОС Детско село

На 13 декември „Аликас вединг и ивент центар“ и СОС Детско село ќе организираат предновогодишна забава за децата од СОС Детско село. „Оваа празнична сезона не смееме да заборавиме да ги направиме празниците потопли, повесели и да…