Browsing Category

Направи Сам

Сами направете евтино средство за отстанување нечистотии во кујната

Не фрлајте пари на скапи хемиски препарати за чистење. Состојките кои ги имате во куќата ќе ви бидат сосема доволни за вашата кујна да блесне. Потребна ви е само една кора од портокал и околу 2 дл алкохолен оцет. Излупете го…

Мајсторите ова не ви го кажале: PVC прозорите имаат зимски и летен режим, еве како треба да ги…

ПВЦ столаријата е најчест избор, бидејќи лесно се инсталира, а и најдобро ја задржува температурата во домот. Но, при поставувањето мајсторите обично не ви кажуваат некои битни работи… Поентата е што во различни временски периоди…

Имате висока сметка за струја? Само исклучете го овој уред и ќе ја видите вистинската потрошувачка

Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на мирување: Полнач за мобиелн телефон Многумина го оставаат полначот во штекер и откако ќе завршат…

Eдноставна и брилијантна идеја: Од стара дрвена палета направете нешто корисно (Видео)

Зема дрвена палета и засекогаш го промени изгледот на својата кујна! Во поново време се` позастапен е трендот на рециклирање работи кои веќе не се користат. Овој човек ќе ви покаже еден начин како да искористите дрвена палета. Идејата…

Еве како да направите скара од цигли за 5 минути (Видео)

Потребни ви се цигли и решетка за скара. Во видеото во прилог погледнете како да направите скара за само 5 минути. Откако ќе ја направите, можете да уживате со друштвото во месо, риба или зеленчук подготвени по ваш вкус! Во следната…

Го пропрскал подот во куќата со спреј WD-40. Кога ќе ја видите причината, веднаш ќе купите еден

Спрејот WD-40, едноставно, е нешто што го има во секое домаќинство. Спрејот WD-40 можете да го користите за многу широк спектар проблеми во куќата и дворот. Во следното видео ќе имате прилика да видите како овој спреј функционира за…

Направил малтер во пластична канта, а потоа во него забил три дрвени прачки. Крајниот резултат е…

Екипата од Јутјуб каналот „Cleverly“ во своето видео ќе ви покаже како без мака и без голем трошок да направите мала маса. Потребни ви се: пластична канта, 5 кг цемент, вода, леплива трака и три дрвени стапови. Погледнете го видеото.…

Не го фрлајте стариот душек: Еве како да го исчистите од флеки и непријатна миризба

ЕДНОСТАВНО: Еве како да го исчистите душекот од флеки и непријатна миризба! Доколку на душекот имате флеки, ова е вистинското решение за вас. И најважно од се` ова средство можете да го направите од состојки кои сигурно ги имате дома.…

Не фрлајте пари на скапи плочки – еве како најевтино да ги обложите скалите!

Брзо и лесно средете ги своите степеници, кога ќе ја завршите работата скалите ќе заблескаат. Обложувањето степеници знае да биде прилично скапо. Некогаш и прескапо. Во зависнот од тоа со што сакате да ги обложите степениците, дрво,…

(видео) Сигурно ќе ви се допадне: Како САМИ да направите печка со скара од цигли – чекор по чекор

Ако сте љубител на скара, ова нешто мора да го имате во својот двор! Може да ви послужи за подготовка на разни јадења… Погледнете ја снимката и следете ги упатствата кои се исклучително јасни. Еве како да ја направите оваа интересна…

Зема дрвена палета и засекогаш го промени изгледот на својата кујна

Во поново време се` позастапен е трендот на рециклирање работи кои веќе не се користат. Овој човек ќе ви покаже еден начин како да искористите дрвена палета. Идејата е многу едноставна и брилијантна, а крајниот резултат ќе ве воодушеви.…

Ставил 12 клинци во лимон. Кога ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите истото!

Интернетот секојдневно не воодушевува со својата содржина. Речиси секој ден можеме да наидеме на некое неверојатно видео од кое нешто ќе научиме. https://www.youtube.com/watch?v=Bv2vT665bGI Сите добро знаеме дека огнот е еден од…

Ставил рачки на внатрешната страна на фиоката: Кога ќе видите зошто, ќе го направите истото (Видео)

Рачки на внатрешноста од фиоката? Па тоа не служи за ништо! Секако дека не, освен во случај на големо преселување и ако не сакате вашиот мебел да се оштети. Еден генијален човек се сетил на куп начини како да ви ја олесни оваа макотрпна…

Овој трик е злато вреден. Еве како да отворите катанец без клуч за само неколку секунди

Нашите најдрагоцени работи обично ги криеме зад затворени врати со некоја брава или катанец. Но, најголемиот проблем настанува кога ќе го изгубиме клучот. Еве како за само неколку секунди да отворите било кој катанец за кој немате клуч.…

На лицето ставила салфета потопена во белки: Кога ќе видите зошто, ќе го направите истото

Маска од само две состојки ќе ги избрише митесерите од вашето лице Наместо да купувате маски со вештачки состојки, оваа домашна верзија е целосно природна, а и многу поевтина. Ако сте љубител на природна козметика, снимката на…

Ставила сода бикарбона под очите: Кога ќе видите зошто, ќе го направите истото

Многу жени зборуваат за корисните својства на сода бикарбона. Ја користат за разубавување, кога ја чистат куќата, кога готват. Меѓутоа, жените најмногу сакаат кога ја гледаат како делува во служба на убавината. Најефикасните маски за…

Ова е дом на иднината кој ќе може да си го дозволи секој: Се склопува за 6 часа, по потреба лесно се…

Монтажна куќа која се склопува за само шест часа и чини нешто помалку од 30 илјади евра можеби е иднината на станувањето, односно преселувањето, со оглед на тоа што не постои побрза и поедноставна изградба на животен простор. Оваа куќа…

Нека вашата облека повторно изгледа како нова: Со овој трик заборавете на скапите отстранувачи на…

Колку често поради невнимание ќе го извалкаме нашето најдраго парче облека? Потоа користиме разни хемикалии кои, освен што не се ефикасни, се и штетни по здравјето. Со овој генијалент домашен отстранувач на флеки повеќе не морате да…

Сакала да ги фрли сите стари тепсии, но соседката и рекла да ги исчисти со оваа домашна смеса – сега…

Поради постојано изложување на висока температура тавите и лонците ја губат бојата и обликот. Со време, поради постојано користење, тие изгледаат неупотребливо, па често ги фрламе. Сепак, дури и ако купите нови, по некое време ќе се…