Вести, забава, спорт...
Browsing Category

Насловна

Каталонците нема да ги послушаат наредбите од Мадрид

Каталонските власти нема да ги послушаат наредбите од шпанската влада, туку волјата на каталонскиот народ, соопшти портпаролот за надворешни работи, Раул Ромева за Радио БиБиСи. Тој нагласи дека сите институции, вклучително и полицијата,…

Температурите се пониски – Вакво време сигурно не очекувавте

Под влијание на влажен и студен воздушен бран од утре ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, (над 30 л/м2) особено во источните и југоисточните делови од земјава каде локално ќе бидат…

Заев: Нашата филозофија е да направиме сè да најдеме пари и да ги пуштиме кон граѓаните

„Тоа е слободата за којашто се боревме! Сите заедно на исто ниво отвараме дебата, форум којшто ќе биде пракса на работење на општина Кавадарци и на сите општини во Република Македонија." порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев на денешниот…

УХМР излезе со предупредување – еве што не очекува

УХМР излезе со предупредување - еве што не очекува... Под влијание на влажен и студен воздушен бран од утре ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, (над 30 л/м2) особено во источните и…

Вознемирувачко видео: Автомобил удри во човек на кружната трка во Скопје

Еден од организаторите на кружната трка во Скопје е сериозно повреден откако беше удрен од еден автомобил. Видео снимката која била испратена во редакцијата на ТВ21, сведочи за моментот кога еден од учесниците на трката ја губи контролата…

Расчистени случаи на кражби во моторни возила

СВР Скопје,до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе Писмено известување за А.В. (19) од Кавадарци и Р.М. (17) од Скопје поради постоење онови на сомнение за сторени 59 кривични дела, од кои 16 се кривични дела „тешка кражба“, 42 се…

Зоран Заев од Виница:Поддршка за Ивица Димитров да запре иселувањето на младите

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, давајќи му поддршка на на кандидатот за градоначалник на Виница, Ивица Димитров, рече дека власта ќе се насочи кон домашни и странски инвестиции за креирање на нови работни…

Најмногу тужби до Управниот суд поднела ВМРО-ДПМНЕ

Рокот за поднесување тужби од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври истече во 11 часот. Според последните информации, најмногу тужби…

Мицкоски: Главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата. „Браќа и сестри, во предвечерието на…

Подгответе се за пресврт со времето – еве што најавува УХМР

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, информира УХМР. Ќе дува слаб ветер од западен и северозападен правец, а кон крајот на денот ќе го промени правецот од југозападен. Дневната највисока температура на…