Вести, забава, спорт...
Browsing Category

Насловна

СЕ ПОГЛАСНО СЕ ЗБОРУВА: Се прелеваат пратеници од опозицијата кон СДСМ!

Како што објави СКАЈ.мк на 13 октомври бројката на пратеници на СДСМ и коалицијата за Живот по локалните избори би можела да се зголеми за уште најмалку шест пратеника дознава Скај, со што СДСМ би имала поддршка од 56 народни претставници.…

Заев до штипјани: Со ваша поддршка во вториот круг обезбедуваме живот во Штип за сите!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев заедно со кандидатот за градоначалник на општина Штип, Благој Бочварски, денеска се во посета на населбите, Караорман, Сењак и Насеље во Штип каде што разговараа со граѓаните и ја побараа нивната поддршка…

Уживајте уште утре – од понеделник температурен шок и снег

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Дневната температура ќе се движи од 17 до 27 степени. Од понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, повремено…

ВИДЕО: Погледнете како македонски специјалци спречуваат “атентат” на позната личност

Денеска во касарната Илинден во Скопје се одржа заедничка вежба на Единицата за специјални задачи и на Одделот за заштита на определени личности и објекти при Министертвото за внатрешни работи насловена како - “ВИП-2017“. Целта на денешната…

(ВИДЕО) Независен полициски синдикат:Да дојде животот во полициска станица Стење

Независниот полициски синдикат на денешната прес-конференција низ фотографии обелодени дека полициската станица и граничниот премин Стење е се во многу лоша состојба.Првиот синдикалец Гоце Делчев, изјави дека дека во оваа станица не е…

Демонстрации утрово во Скопје – граѓаните на нозе против плаќањето такса за парно што не…

Граѓанското здружение „Но пасаран“, денеска пред просториите на регулаторната комсија го одржа 137 протест, како потсетување до надлежните дека искучените граѓани кои плаќаат парно треба да бидат обештетени.…

Сообраќајот се одвива по суви коловози

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево,…

Времето топло со температури до 29 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до осум, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје претежно сончево со слаб северен…

Бошњаковски: За промени во владејачката коалиција треба да кажат партиите

Може ли да има промени на владејачката коалиција по коалицијата меѓу Алијансата на Албанците и Беса за локалните избори и по изјавата на вицепремиерот Бујар Османи, портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на новинарско прашање рече дека…

Судот отфрли приговори на обвинетите во „Трезор“

Советот за оценка на обвинителниот акт во Кривичниот суд во предметот на специјалното јавно обвинителство познат како „Трезор“ ги одби приговорите на тројца од обвинетите. Обвинението за „Трезор“ сè уште е на оценка и нема одлука дали…