Browsing Category

Спорт

Дел од општина Аеродром без струја

Дел од корисниците лоцирани на улицата „Горноврановска“ во општина Аеродром, во понеделник од 8.30 до 15 часот ќе останат без електрична енергија. Во вторник без струја од 8.30 до 15 часот ќе бидат корисниците од улицата „Боте Боцевски“…

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја…

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја…

Гвардиола: Сакав да играм во Арсенал

Фудбалерите на Манчестер Сити и Арсенал попладнево ќе се борат за трофејот во Карабао купот. Натпреварот се игра на „Вембли“ од 15:05 часот. Пред натпреварот менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гаврдиола, откри интересен момент од минатото,…

Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг

Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата. На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше…

Повеќе од 1,3 милиони гледачи ги проследија натпреварите на зимската олимпијада

Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, кои завршуваат денеска, ги следеле преку 1,3 милиони луѓе. Овој податок го соопшти претседателот на организацискиот комитет Хи Бом Ли за време на 132-та седница на ИОК. „Олимписките игри беа посетени…

За поголема плата Де Хеа ќе остане во Јунајтед

Најдобриот или еден од тројцата најдобри голмани во светот Давид де Хеа (27) на МанчестерЈунајтед му ги соопштил условите под кои би го продолжил договорот и би останал и во иднина на „Олд Трафорд“. Шпанскиот репрезентативец веќе две…

ЗОИ 2018: Кошир неправедно поразен од домашниот натпреварувач

2018 (МИА) – Зимските олимписки игри во Јужна Кореја се ближат кон крајот, а на претпоследниот ден се случи неправда кон словенечкиот сноубордер Жан Кошир. Тој во полуфиналето на паралел-слаломот прв ја мина целта, но судиите победата му…

Марсијал ги прекина преговорите со Јунајтед

(МИА) - Преговорите меѓу Манчестер Јунајтед и Ентони Марсијал се суспендирани, а Французинот веќе планира да го смени клубот, најавија англиските медиуми. Актуелниот договор на Марсијал е до 2019 година и постои голема веројатност дека…

Мурињо се помалку му придава значење на Челзи

(МИА) - Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, рече дека натпреварите со неговиот поранешен тим го губат значењето со текот на времето. Утре „црвените ѓаволи“ ќе се сретнат со лондончани во дербито на 28. круг од Премиер лигата. -…

ЗОИ 2018: Русија бара под свое знаме да настапи на Свеченото затворање

(МИА) - Русија испрати официјално барање до Меѓународниот олимписки комитет да им се дозволи на спортистите од ова земја на церемонијата на затворањето да се појават под своето знаме. Но, за таква одлука може да биде потребно да се…

Избрано ново раководство на ПФМ

(МИА) – Во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска  се одржа Вонредното собрание по барање на Иницијативниот одбор на кое учествуваа 14 клуба со решение за дејност спорт од Агенцијата за млади и спорт од вкупно 25 каде едногласно беше…

Надал планира да игра и во двојки на турнирот во Индијан Велс

(МИА) – Вториот светски рекет Рафаел Надал планира да настапува и во парови на тенискиот турнир од Мастерс сериите во март  во Индијан Велс. Ова е прв настан од највисоката категорија АТП и ќе се одржи помеѓу 8 и 18 март. Шпанецот…

Алегри очекува два тешки средби со Аталанта

(МИА) - Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, очекува тешка борба со тимот на Аталанта. Шампионот утревечер ја пречекува Аталанта и ќе брка победа за да изврши притисок врз лидерот Наполи. - Ќе играме со силен противник. Секогаш…

ЗОИ 2018: Швајцарија победник во новата дисциплина – екипна алпска комбинација

2018 (МИА) – Репрезентацијата на Швајцарија го освои историското прво злато во новата дисциплина на Зимските олимписки игри – алпска комбинација екипно. Во составот на швајцарската селекција беа Денис Дајерберд, Рамон Зенозерн, Венди…

Гвардиола е во проблем поради жолта лента

(МИА) - Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) иницираше постапка против менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола. На веб-сајтот на ФА е објавено дека тренерот го прекршил правилото за рекламирање во неколку натпревари. Тој носеше…

Нисканен победник на маратонот од 50 км

(МИА) - Ливо Нискинен од Финска ја освои олимписката титула на 50 километри крос-кантри класичен стил на Игрите во Понг Џанг. Финецот победи со време 2:08.21 часа и успеа да биде побрз од претставникот на Русија Александар Болшунов за…

Кинк: Можеме да ја победиме Русија на еден од десет натпревари

(МИА) – Германскиот хокеар Маркус Кинк е презадоволен од пласманот во финалето на олимпискиот турнир. Тој во борбата за златото фаворитската улога ја препушта на Русите. - Направивме подвиг со победата над Канада во полуфиналето. Може да…

Венгер спокоен и покрај неочекуваниот пораз

(МИА) – Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер покажа смиреност по поразот од Остерзунд со 1:2 синоќа на свој терен. Поразот не беше фатален и „топчиите“ се пласираа во осминафиналето од Лига Европа поради убедливата победа на првиот дуел.…

Икарди го менува Кавани, ПСЖ му нуди на Интер на 110 милиони евра

(МИА) - Пари Сен Жермен се вклучи во трката со Реал Мадрид за ангажман на голгетерот и капитен на Интер, Маури Икарди и е подготвен да понуди 110 милиони евра, пишува „Кориере дело Спорт“. Парижаните ќе му дадат 40 милиони евра на…