Вести, забава, спорт...
Browsing Category

Спорт

Покетино би сакал да е англиски селектор

Тренерот на Тотенхем, Аргентинецот Маурисио Покетино, вели дека би сакал еден ден да стане англиски селектор. Ценетиот стручњак ова го открива во својата нова автобиографија посочувајќи дека доколку се пресели во репрезентативниот фудбал,…

Титула број 94 за Роџер Федерер

Во нивниот четврти меч во 2017 и 38. во кариерата Роџер Федерер по петтипат едноподруго го победи Рафаел Надал за да ја освои својата 27. мастерс 1000 титула и неверојатниот 94. трофеј во кариерата совладувајќи го Шпанецот за само 72 минути…

Ван Гал: Мурињо не дојде елегантно во Јунајтед

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Луис ван Гал, призна дека е незадоволен од начинот на кој беше сменет од позицијата на „Олд трафорд“, и додаде дека сегашниот менаџер Жозе Мурињо „пречесто ја губи контролата“. Ван Гал беше…

Малдини: Интер имаат резултати, но не и игра

Паоло Малдини реши да проговори пред дербито на Милано, велејќи дека неговиот поранешен тим Милан можеби нема најдобри резултати, но градските ривали Интер имаат резултати, но немаат добар фудбал. Викендов има одлични дербија во…

Гаврилова со Пављученкова за трофејот во Хонгконг

Дарја Гаврилова го одигра најдобриот меч оваа недела за да се пласира во финалето на Хонгконг опен со 6:0/7:5 победа над Американката Џенифер Брејди и сега за втората титула во 2017 ќе игра со Русинката Анастасија Пављученкова, која со…

Џордан: Два супер тима ќе ѝ нанесат штета на НБА-лигата

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан изјавил дека моментната распределба на силите во НБА-лигата им одговара само на мал број тимови. Поранешната ѕвезда на Чикаго, Були, и според многумина најдобриот во историјата на оваа игра, сега е…

Претседателот на ПСЖ доби кривична пријава

Швајцарските обвинители потврдија дека отвориле истрага против Насер Ал-Хелаифи, катарскиот бизнисмен кој е претседател на францускиот прволигаш Пари Сен-Жермен. Ал-Хелаифи е еден од најодговорните луѓе во Организацискиот комитет на…

Страхан си заминува од шкотската клупа

Гордон Страхан веќе нема да е селектор на Шкотска откако неговата репрезентација не успеа да се квалификува за Светското првенство во Русија со третото место во групата Ф зад Англија и Словачка. Нерешениот дуел, 2:2, со Словенија во…

Кубица добива препораки за место во Вилијамс

Oбидот на полскиот возач Роберт Кубица да направи кам-бек во Формула 1 следната година продолжува со комплетираниот приватен тест на патеката Силверстоун во средата. Кариерата на Полјакот беше прекината по страшниот судир на рели трка пред…

Лајпциг го утнал Килијан Мбапе

РБ Лајпциг имале шанса да го добијат Килијан Мбапе во 2015 година, тврди спортскиот директор на бундеслигашот, Ралф Рангник. 18-годишниот Мбапе замина во тимот на Пари Сен-Жермен за 180 милиони евра од Монако, откако многумина го ценат…