Browsing Category

Свет

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерти на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите ресурси за да се обиде да ги замени САД на местото на најголема светска сила. Мајкл Колинс од делот на ЦИА за…

Тачи: Советите на САД се секогаш добредојдени во Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека советите кои доаѓаат од Соединетите Американски Држави секогаш се добредојдени на Косово, како и дека изјавата на амбасадорот на САД во Приштина, Грег Делави, е искрена и одговорна. По…

Од Хрватска лани се иселиле над 47.000 лица

Од Хрватска во текот на минатата година во странство се иселиле повеќе од 47.000 лица, а од странските земји во Хрватска се доселиле повеќе од 15.000 луѓе, од кои една третина од Босна и Херцеговина. Ова значи дека Хрватска, поради…

НАТО ја штити и Црна Гора, тврди Меркел

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека политиката на НАТО за заштита на членките на алијансата се однесува на сите земји, вклучувајќи ја и Црна Гора. Меркел смета дека одредбата за заедничката одбрана е во основата на НАТО и…

Шпанските служби спасија 450 мигранти

Шпанската крајбрежна спасувачка служба соопшти дека нејзините припадници денеска спасиле 450 лица што се обиделе од северна Африка да пристигнат во Европа. Соопштено е дека меѓу нив 294 мигранти пловеле со 17 брода, но бројот би можел да…

Вучиќ: Се надевам дека нема да дојде до војна, туку до решение на косовското прашање

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска по повод изјавата на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, дека во случај на поделба на Косово ќе избие нова војна, изрази надеж дека во Косово нема да дојде до војна, туку до изнаоѓање некакво…

Израелските војници убиле тројца Палестинци

Израелските војници денеска убиле тројца Палестинци на југот на Појасот Газа за време на нови демонстрации во близина на израелската граница, соопшти палестинското Министерство за здравство. Израелски воени извори соопштија дека…

Најмалку 17 лица настрадаа во бура во САД

Во несреќа на туристички брод што се преврте за време на бура во САД загинаа 17 лица, соопштија властите. Нуркачите денеска ги пронашле телата на последните четири исчезнати лица. Бродот со кој се превезувале 31 лице се преврте синоќа…

Видео: Силно невреме во светот – очекуваа нормална бура, но следуваа страшни сцени

Американската сојузна држава Ајова беше погодена од неколку торнада кои зад себе оставија пустош. https://www.youtube.com/watch?v=hLYxvbBV4P4 Најмалку 17 лица се повредени, а предизвикана е штета, јавуваат американските медиуми. На…

Уште осум години затвор за поранешната претседателка на Јужна Кореја

Јужнокорејскиот суд ја осуди поранешната претседателка на Јужна Кореја Парк Геун-Хје, на уште осум години затвор откако претходно ја прогласи за виновна за слоупотреба на владини фондови и мешање во парламентарните избори во 2016 година.…

Скандал на популарната плажа: Жена се давела а спасувачите уживале во кафуле

На популарната плажа Николина во Башка вода минатата сабота се удавила 62-годишна туристика од Словачка, а сведоците тврдат дека на плажата немало спасувачи и тврдат дека ги виделе во кафуле на плажата, но прилично одалечено од местото на…

Единаесет мртви откако туристички брод се преврте во САД, нуркачите трагаат по исчезнати

Најмалку 11 лица загинаа во Мисури откако се превртел брод кој превезувал туристи по езеро, соопшти полицијата. Амфибиското возило Ride the Ducks, на кое имало 31 патник, се превртело на езерото Тејбл Рок во близина на Бренсон во Мисури,…

Магазинот „Тајм“ повторно го провоцира Трамп

Втор месец по ред магазинот „Тајм“ на насловната страница става провокативна илустрација од претседателот на САД, Доналд Трамп. Овој пат лицата на американскиот претседател и неговиот руски колега Владимир Путин се графички поврзани во…

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и светските медиуми дека во него би можело да се наоѓаат посмртните останки на Александар Македонски. Сепак, во него…

Разрешен советникот за медиуми на Пленковиќ поради несоодветен коментар на Твитер

Крешимир Мацан, хрватски експерт за односи со медиуми и политички комуникации, повеќе не е посебен советник на премиерот Андреј Пленковиќ за стратешко комуницирање, соопшти хрватската влада. Во краткото владино соопштение се наведува…

(Видео) Торнадо ја погоди Ајова, опустошени се неколку градови

Најмалку 17 лица се повредени во торнадата што ја погодија сојузната американска држава Ајова. На социјалните мрежи се објавени застрашувачки видеа од торнадата кои ги опустошија градовите Маршалтаун, Пела и Бондурант. Во Маршалтаун се…

Подгорица му одговори на Трамп: Не е важно дали сте мали или големи

Црна Гора му порача на американскиот претседател, Доналд Трамп, дека Подгорица придонесува за мир и стабилност не само во европскиот континент туку и во целиот свет. Одговорот на Црна Гора следи откако Трамп ја опиша оваа земја како мала,…

Малезија најави детален извештај за летот на патничкиот авион чие исчезнување остана мистерија

Малезија на 30-ти месецов ќе го објави долгоочекуваниот извештај за исчезнатиот патнички авион на „Малезија ерлајнс“ на летот MH370, објави денеска министерот за транспорт. Во мај годинава, Малезија ја откажа потрагата по исчезнатиот…

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир Путин. „Ќе бидам најголемиот непријател кој некогаш го имал“, рекол Трамп во…

Москва со неочекуван потег кон Грција – еве што се случува

Русија ќе ги протера грчките дипломати, а времето и нивниот број сè уште не се познати, кажа денес рускиот амбасадор во Атина, Андреј Маслов. „Веќе рековме дека ќе возвратиме со исти мерки. Не знам кога, ниту точниот број, но тоа ќе биде…