Browsing Category

Свет

И Чешка нема да го потпише договорот за мигрантите

Чешката влада денеска одлучи дека земјата останува надвор од договорот на ОН за меѓународен пристап до безбедна и уредна миграција. Оваа одлука е донесена бидејќи чешкиот премиер Андреј Бабиш силно се противи на овој документ за кој рече…

(Видео) Деца со јажиња влечат свештеник во „порше кабриолет“ на Малта

Педесетина деца со јажиња влечеле „порше кабриолет“ во кој се наоѓал свештеникот Гван Султан од Малта. Скандалот се случил на островот Гозо. https://www.youtube.com/watch?v=8mi3V4x9M_I На видеото може да се види како свештеникот стои во…

Во најсмртоносниот пожар во историјата на Калифорнија досега загинаа 48 луѓе

Во пожарите кои беснеат во Калифорнија, досега загинаа најмалку 48 лица, со што оваа огнена стихија стана најсмртоносната во историјата на американската сојузна држава. Најновите податоци за жртвите ги изнесе окружниот шериф, Кони Хон,…

Најголемиот критичар на Путин замина од Русија

Еден ден откако властите му забранија да ја напушти Русија, водечкиот опозициски активист, Алексеј Навални, отпатува за Стразбур на изрекувањето на пресудата од Европскиот суд за човекови права по однос на тужбата поднесена од него, а во…

Британија и ЕУ се договорија околу нацрт-договорот за брегзит

Претставници на Велика Британија и ЕУ се договорија околу нацрт-текстот на договорот за брегзит по големиот пробив во преговорите. Извор од кабинетот на Владата за Би-би-си изјавил дека е постигнат договор за документот на техничко ниво по…

Земјотрес од 5 степени попладнево – почувствуван и во Скопје

Силен земјотрес во Подгорица попладнево од пет степени ги вознемири жителите, а истиот со помал интензитет се почувствува и во Македонија и во Скопје, но и внатрешноста на Македонија. Потресот бил на длабочина од два километри, а засега…

Хант: Договорот за брегзит е 95 отсто готов

Договорот за брегзит е околу 95 отсто завршен, но не е јасно во овој момент кога ќе завршат и разговорите, изјави британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант. „Не можам да одговорам на ова прашање бидејќи преговорите се…

Израел изврши напад врз седиштето на телевизијата „Ал акса“

Израелските сили синоќа изведоа воздушен напад врз седиштето на телевизијата „Ал акса“ во Газа, која е во сопственост на движењето Хамас. Израелските воени авиони наводно испалиле 10 ракети кон седиштето. Во нападот целосно е урнат…

Навални: Не ми дозволуваат да ја напуштам Русија, а треба да ја слушнам одлуката на Европскиот суд…

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални тврди дека властите му забраниле излез од земјата. „Дојдов на аеродромот. Треба да ја слушнам одлуката на Европскиот суд на правдата, но тие ми го зедоа пасош за да направат посебни…

Ердоган: Tрпеливо чекаме објаснување од принцот

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека трпеливо чекаат објаснување од саудискиот принц, Мохамед бин Салман убиството на новинарот Џамал Кашоги. Саудискиот новинат, дописник на „Вашингтон пост“, влезе во конзулатот на…

Крвави борби во Јемен, за 24 часа загинале над 150 луѓе

Продолжија крвавите борби во пристанишниот град Ходеиди, во западниот дел на Јемен. Во последните 24 часа загинале над 150 луѓе, пренесуваат светските медиуми. Обединетите нации и западните сили го засилуваат притисокот на завојуваните…

Расте бројот на загинати во пожарот во КалифорнијаОбјавено

Пожарите што беснеат веќе неколку дена во Калифорнија, беа прогласени за најсмртоносни во земајата и досега однесоа најмалку 42 човечки животи, а пожарникарите се немоќни. Локалните власти соопштија дека очекуваат бројот на жртви и…

Истече опасна киселина во Франкфурт на Мајна, предупредување до граѓаните да не ги отвораат…

Во германскиот град Франкфурт на реката Мајна дојде до истекување на хлороводна киселина, а надлежните поради претпазливост апелираат до населението да не ги отвораат прозорите. До истекување дошло откако се превртел камион со опасна…

15-годишно девојче се бори за живот по сообраќајната несреќа на автобус во Лондон

Дваесет лица беа повредени, од кои едно лице се здоби со тешки повредниво сообраќајната несреќа на еден автобус во лондонската област Кројдон, објавија британските медиуми. Како што соопшти „Скај њуз“, 15-годишно девојче е во критична…

(Видео) Хамас испали над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014.

Палестинските милитанти утрово кон Израел испалија најмногу ракети од конфликтот во 2014. година, предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на Хамас и други цели во појасот Газа.…

И Британија го опомена Ријад: Уапсете ги убијците на Кашоги

Британскиот секретар за надворешни работи Џереми Хант верува дека ќе има „брз напредок” во преземањето на одговорност за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Хант, кој е во посета на Саудиска Арабија, вели дека очекува многу…

Британец почина од беснило откако го каснала мачка додека бил на одмор во Мароко

Британец починал од последица на беснило, кое му го пренела мачка кога го гризналадодека бил на одмор во Мароко, соопштија британските здравствени претставници. Англиската служба за јавно здравје, по овој случај, издала предупредување до…

Поранешниот претседател на Перу обвинет за присилна стерилизација на повеќе од 2 000 лица

Поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори и тројца негови министри за здравство се обвинети за присилна стерилизација на 2 116 лица, соопшти Здружението за правата на жените. Фуџимори, кој одлежува 25-годишна затворска казна за…

Шест лица загинаа во самоубиствен бомбашки напад во центарот на Кабул

Најмалку шест лица загинаа, а десет други се ранети во самоубиствен бомбашки напад во централниот дел на Кабул, главниот град на Авганистан, изјавија официјални лица. Меѓу жртвите има и неколкумина полицајци, но точниот број засега не е…

(Видео) Мајката што ја продаваше невиноста на својата 13-годишна ќерка обвинета за трговија со луѓе

Ирина Гладикх е уапсена во Москва кога претходно на интернет објави дека ја продава невиноста на својата малолетна 13-годишна ќерка. Жената заедно со својата ќерка отиде во Москва, каде што требаше да се сретне со еден богат човек, кој…