Browsing Category

Технологија

(Видео) Кинезите претставија летечко такси

Кинеската технолошка компанија EHang Inc. минатата недела го претстави првиот дрон во светот способен за превоз на патници. Такси-дронот со назив еhang 184 своето деби го доживеа во јужниот кинески град Гуангжоу. Придвижуван е од…

Кинезите претставија летечко такси – еве како изгледа (Видео)

Кинеската техно компанија EHang Inc. минатиот вторник го претстави првиот дрон на светот способен да превезува патници. Такси-дронот е претставен во јужниот кинески град Гуангхзоу. Со него управува автоматски систем за летање, така…

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли Неверојатен видеозапис прикажува еден специјален камион како со голема брзина и леснотија прави цигли. Оваа машина за само еден час произведува 15.000…

Фејсбук воведува „дислајк“

Компанијата Фејсбук официјално почнала да ја тестира оваа можност во четвртокот и тоа на пет отсто од корисниците на апликацијата Фејсбук на Андроид во САД, како би дознале дали коментарите на некои објави се неприкладни. Но, за разлика…

Нова опција го тресе интернетот: Инстаграм воведува нешто што на милиони корисници нема да им се…

Многумина од нас секојдневно прават скриншотиви, а потоа тие слики ги чуваме за себе или ги праќаме кај некој пријател за заедно да ги прокоментираме. Отсега, тоа нема да биде така лесно. Социјалната мрежа Instagram отсега ќе праќа…

Таен безбедносен код на „Епл“ протече во јавноста

Таен дел на софтверот на ајфоните протече во јавноста. Тоа може да претставува проблем за „Епл“ затоа што може да им овозможи на хакерите да упаднат во добро чуваниот систем на компанијата. Во врска со скандалот, од „Епл“ за „Бизнис…

Ново истражување тврди: Луѓето кои се често на интернет се помалку религиозни

Истражувачи од приватен христијански универзитет во САД откриле дека луѓето кои често користат интернет се помалку религиозни, пренесува „Индипендент“. Истражувањето беше објавено во „Списанието за научно истражување на религијата“…

Револуција во транспортот: Летечкото такси „Airbus“ го изведе својот прв лет, во продажба веќе во…

Летечките такси се уште поблиску до реалноста откако оваа недела „Airbus“ за првпат го тестираше своето беспилотно летало во САД. „Vahana“ е целосно електрично и автономно летало кое полетува вертикално, а неговиот прототип во средата…

Снимка од Марс како никогаш досега: Роверот „Кјуриосити“ сними неверојатна панорама, сè непознато за…

Снимка од Марс како никогаш досега: Роверот „Кјуриосити“ сними неверојатна панорама, сè непознато за човечките очи Новообјавена снимка од Марс го открива теренот на еден од нашите нјаблиски вселенски соседи, кој е дом на истражувачкото…

Ви здосади бричењето на стар начин со жилети? Погледнете го овој ласерски брич (Видео)

Ви здосади бричењето на стар начин со жилети? Погледнете го овој ласерски брич (Видео) Брич кој не ја иритира кожата, бричи перфектно, и не произведува никаков отпад... Звучи совршено зар не? Токму тоа била инспирација за тимот на…

Започнува сериско производство на нов калашников – еве како изгледа (Видео)

Започнува сериско производство на нов калашников - еве како изгледа (Видео) Произведувачот на огнено оружје Калашников започна сериско производство на унапредената верзија на пушката АК-12. Испораката на првата серија за руските сили…

(Фото) Дознајте колку пати ви е погледнат профилот на Инстаграм

Инстаграм развива опција која на корисниците на апликацијата ќе им покажува колку пати други корисници на мрежата го посетиле нивниот профил. Информациите ќе бидат прикажани на врвот на профилот, а ќе бидат толку забележливи што практично…

Заборавете на синџирите и проблемите со снег и мраз. Ова е најдобриот изум за вашиот автомобил

Заборавете на синџирите и проблемите со снег и мраз. Ова е најдобриот изум за вашиот автомобил! Еден пронаоѓач изјавил дека конечно открил генијален начин со кој на возачите ќе им обезбеди поголема безбедност на снег, без поставување…

Нова опција која ќе ги израдува корисниците на Инстаграм

Нова опција која ќе ги израдува корисниците на Инстаграм Инстаграм развива функција која ќе им покажува на корисниците колку пати во последните седум дена бил посетен нивниот профил. Информацијата ќе се појавува на врвот на профилот,…

Дијамантските батерии ќе имаат рок на траење од речиси 6.000 години

Дијамантските батерии направени од јаглерод C-14 би можеле да имаат прилично долг животен век. Имено, како што велат експертите, би требало дури 5.730 години за да се намали нивната моќност до 50 проценти, а основната суровина за нивно…

Во Хонг Конг се градат микро станови од 9 квадрати – внатре има сè што е потребно

Во Хонг Конг се градат микро станови од 9 квадрати – внатре има сè што е потребно Студиото James Law Cybertecture од Хонг Конг разви прототип за поволни микро станови во бетонски цевки кои би се поставувале во неискористен простор помеѓу…

Наскоро ќе биде достапна мемориска картичка од половина терабајт

Компанијата Integral Memory направила microSD картичка со капацитет од 512 гигабајти, која има тенденција да стане нов лидер во сферата на преносливата меморија. Претходниот рекорд за капацитет го држеше компанијата SanDisk за microSD…

Овој руски снајпер може да погоди паричка на 4.000 метри

Руската компанија „Лобајев Армс“ развила нова верзија на пушката „Скамрак СВЛК-14С“, која е совршено прецизна и на растојание од четири километри. – Минатата година успешно ја тестиравме пушката на растојание од 3.400 метри. Оттогаш…

Нова опција на Вибер: Толку е добра што веднаш ќе почнете да ја користите

Нова опција на Вибер: Толку е добра што веднаш ќе почнете да ја користите Корисниците на Вибер отсега на располагање ќе имаат уште една опција – можност за размена на фотографии и видеа кои ќе бидат избришани после гледање. По…

Промените на Фејсбук скапо го чинеа Цукерберг – изгуби 3 милијарди долари

Цената на акциите на компанијата Фејсбук падна за 4,5%, откако основачот на социјалната мрежа, Марк Цукерберг најави воведување на големи промени во начинот на прикажување вести. Со тоа според светските агенции, 33 -годишниот Цукерберг кој…