Вести, забава, спорт...
Browsing Category

Технологија

Љубителите на „ПорнХаб“ мораат многу да внимаваат деновиве – забележани хакерски напади

Посетителите на сајтот за возрасни „PornHub“ можеби се инфицирани со „малвер“ откако хакери го инфилтрирале во ланецот огласи на страницата. Неодамнешниот хакерски напад на „PornHub“ изложил милиони корисници во САД, Канада, Велика…

Новото американско оружје е смрт за дроновите: Тајната е во „невидливите“ ласерски зраци

Познатата американска компанија „Lockheed Martin“, која се занимава со конструирање и производство на воени авиони и одбранбена технологија, неодамна објави снимка од тестирање на новиот ласерски систем „Athena“. Тоа оружје е наменето за…

КОНЕЧНО: Изградете куќа евтино и брзо – квадрат чини 190 евра, а готова е за ЕДЕН ДЕН (ВИДЕО)

Изградба на куќа за само еден ден е сон за секој домаќин! Овој сон е лесно остварлив, бидејќи таквата технологија веќе е измислена и со години се применува во Канада, САД и Рудија. Станува збор за градежни панели кои веќе имаат вградена…

Го оставате вклучен во штекер? Еве колку троши полначот за телефон

Колку струја трошат полначите за мобилен, лаптоп или таблет? Ќе заштедиме ли електрична енергија и пари ако ги исклучиме после употребата? Еден од странските ИТ портали се позанимава со оваа тема и со помош на струен мерач доби конкретни…

Легендарната руска компанија за оружје „КАЛАШНИКОВ“ претстави летечки дрон со кој управува човек!…

Концернот Калашников стекна светска слава по легендарната пушка Ак-74, но во иднина би можел да биде познат и по едно возило. Имено, Калашников претстави концепт на „летечки автомобил“, а снимката од пробниот лет е објавена на интернет…

Калашников повторно ќе го покори светот, овој пат со ЛЕТЕЧКИ АВТОМОБИЛ (ВИДЕО)

Концернот Калашников стекна светска слава по легендарната пушка Ак-74, но во иднина би можел да биде познат и по едно возило. Имено, Калашников претстави концепт на „летечки автомобил“, а снимката од пробниот лет е објавена на интернет…

Русија се закани со блокада на Фејсбук

Руската федерална служба за надзор на комуникации се заканила со блокада на социјалната мрежa Фејсбук идната година доколку таа компанија не ги почитува руските закони за интернет. Александар Жаров, директор на руското медиумско…

Американската војска со специјално ласерско оружје соборува дронови во лет! (ВИДЕО)

Ласерското оружје станува реалност. Во своето неодамнешно тестирање во Ново Мексико, компанијата „Lockheed Martin“ со специјално ласерско оружје соборила пет беспилотни летала. Advanced Test High Energy Asset или скратено „ATHENA“, е…