Browsing Category

ТОП ВЕСТИ

Продолжува периодот на топло и стабилно време

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а долж Повардарието ќе дува умерен северозападен ветер, информираат од уравата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека во северните планински предели можна е…

Мистериозно убиство во Македонија: Прво го испукале, а потоа неговото тело го запалиле – нови…

Вчера околу 16,30 ч. било пријавено дека во с.Беловодица на патот гори непознато лице, дознава Centar.mk. Веднаш по пријавата, на местото на настанот излегле полициски службеници кои пронашле изгорено тело, пренесе Центар.мк Според…

Вонредна вест и ексклузивни детали: Брутално убиство во Прилеп – по убиството жртвата…

Околу 16,30 ч. било пријавено дека во с.Беловодица на патот гори непознато лице, дознава Centar.mk. Веднаш по пријавата, на местото на настанот излегле полициски службеници кои пронашле изгорено тело, пренесе Центар.мк Според…

Нова анкета: Речиси цела Македонија ќе излезе на референдумот и ќе го поддржи

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор, покажува испитувањето на јавното мислење што го спроведе Меѓународниот…

(Видео) Масовни евакуации во Северна и Јужна Каролина, ураганот Флоренс е закана за 10 милиони луѓе

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови. Флоренс е закана за 10 милиони луѓе, додека милион веќе се евакуирани од крајбрежниот појас на Северна и Јужна Каролина и сојузната…

Какво време ја очекува Македонија?

Минималната температура од 6 до 15, а дневната највисока температура на воздухот ќе биде во интервалот од 26 до 33 степени. Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од северозападен правец. Температурите од 12 /31…

Заев-Мичел: Референдумот е шанса за остварување на нашите стратешки цели и затоа поддршката на САД е…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и своите соработници, оствари средба со помошник државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Арон Вес…

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред европратениците во Стразбур во 11:45 часот, соопшти прес службата на Европскиот парламент. Се очекува главни теми во обраќањето на Заев да бидат обезбедувањето на поддршка од јавноста и…

Летото не е завршено: Денеска пеколни температури низ цела Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер, информира УХМР. Утринската температура ќе се движи од 6 до 16, а дневната од 25 до 32 степенa. УВ-индексот ќе биде 6 Во Скопје слично време…

Вес Мичел во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе има средба со помошник-државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, кој денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што инфомираат…

Заев: Народот секогаш носел мудри одлуки

Премиерот Зоран Заев од Крива Паланка порача дека народот секогаш носел мудри одлуки и на 30 септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не го кажува својот став. „Заедно сме бидејќи бизнисот знае дека се отвораат…

(Видео) Новинарите бесни на Мицкоски: Да го смени односот и да не се однесува како Груевски

Лидер на опозиција кој претендира да стане премиер бара тв-дуел и обвинува за брутална кампања на медиумите, а нема храброст ниту доблест да се соочи со новинарите – ова се само дел од пораките упатени кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,…

Балансирана исхрана кај деца

За здрав живот потребен е правилен развој уште од најраното детство. Неопходна е правилна исхрана, нега, физичка активност и соодветно одржување на личната хигиена. Раното детство е период на интензивен раст и развој но е и најранливиот…

Се огласи Бранко Црвенковски: Го соопшти неговиот став за референдумот!

На 30 септември ќе излезам на референдумското изјаснување и ќе гласам „за“. Ќе гласам „за“ не затоа што мислам дека преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што сметам дека е нужност од која во дадената ситуација нема…

Утрово се обрати премиерот Зоран Заев до македонската нација: Моќна порака на храбриот Заев

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја,…

Времето сончево со мала до умерена облачност и умерен до засилен северен ветер

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен до засилен северен ветер поизразен на северот, информираат од УХМР, од каде додаваат дека температурата ќе достигне до 31 степен, а УВ-индексот ќе изнесува…

(Видео) Заев: Ни треба камшикар, ни треба некој од НАТО и ЕУ да дојде и да не потсреди

,,Ни треба камшикар. Ни треба некој од ЕУ и НАТО да дојде овде и малку да нѐ потсреди. Сите, од мене на чело, па надоле сите. Затоа што мора да има европски ред и поредок, мора да има европски правила. Тоа е нешто кое што сакаме и тежнееме…

Неочекуван потег на Љубчо Георгиевски: Политичка исповед на Љубчо Георгиевски – објавена книгата…

„Мојата македонска приказна: Каде одиш, Македонијо?” е насловот на новата книга чиј автор е поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски. Во книгата на околу 400 страници, ја изнесува својата лична и политичка исповед, од…

Коалицијата за европска Македонија:За иднината на Македонија сите треба да дадат придонес

Коалицијата ,,Заедно за европска Македонија” го повикува раководството на ВМРО-ДПМНЕ да продолжи да разговара, да размислува и да биде посветено на иднината на европска Македонија. Има уште време до референдумот, има време да се охрабрат и…

(Видео) Заев: Македонски јазик и идентитет признаени од целиот свет е вековна придобивка за…

Претседателот на Владата и претседател на СДСМ, Зоран Заев, денеска присуствуваше на граѓанската дебата во Македонска Каменица на коалицијата „Заедно за европска Македонија“ и пред граѓани зборуваше за важноста да се излезе и гласа на…