Browsing Category

Uncategorized

Прилепчани преку акцијата „Подај рака – биди човек“ им помогнаа на 11 семејства

Хуманите прилепчани коишто ја поддржаа акцијата „Подај рака – биди човек“, што во неколку маркети во Прилеп се реализираше од 10 до 13 овој месец, наполнија кошнички, донирајќи прехранбени производи за сиромашните социјално загрозени…

Две лица под истрага за изнуда, еден осомничен е во бегство

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „изнуда“. „Осомничените, дејствувајќи во група…

Кои се жртвите од нападот во Стразбур? Турист, новинар, улични музичари

Исламистичкиот терорист Шериф Чекат во нападот во Стразбур усмрти тројца луѓе од кои третиот им подлегна на повредите во болница. Уште 12 луѓе се повредени, од нив шестмина се критично, велат француските власти. Единствениот кој е…

Детали за несреќата вечерва во Македонија: Еден човек почина на лице место

Загина пешак во Куманово, откако во него удрил автомобил „тојота јарис“ со скопски регистарски таблички, соопшти МВР. Сообраќајната несреќа се случила попладнево на магистралниот пат Куманово- Крива Паланка на излез од Куманово.…

Делегација од Бундестагот воодушевена од квалитетот на македонските кандидати кои се пријавуваат за…

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со членовите на Комисијата од Бундестагот на Германија за избор на стипендисти од Македонија за ИПС-програмата. На средбата присуствувале германскиот пратеник Штефан Албан и…

Се читаат пораки од телефонот на Јанкулоска: Пушти ми го Чавков како логистика во Струмица

На денешното судско рочиште за случајот „Титаник“ се читаат СМС пораки од телефонот на екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска кои се пратени за време на локалните избори во 2013 година, пренесе Фокус. Васил Пишев, кој…

Димитров и бугарскиот амбасадор: Има напредок во односите меѓу двете земји

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, го прими амбасадорот Ангел Ангелов, кој ги предаде копиите од акредитивните писма за неговото именување како вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Бугарија во Република Македонија.…

Германија: Формирањето косовска војска ќе го загрози дијалогот

Германската влада оценува дека формирањето косовска војска, најавено за 14 декември, го загрозува дијалогот меѓу Белград и Приштина и предупредува дека косовските власти мора да ја насочат енергијата во почнувањето социјални и економски…

(Видео) Јанушев: Протестниот марш е против црнилата на СДСМ и Владата на Заев

За година и половина власт нема ниту еден капитален проект со кој може да се пофалат, но затоа има криминални тендери, корупција, сомнежи за тешки проневери и изневерени очекувања, обвини генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.…

(Видео) Арсовски: СДСМ во опозиција ветуваше кули и градови, а сега нема ниту клинец заковано

Додека СДСМ беше во опозиција ветуваше кули и градови, а сега нема ниту клинец заковано, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, и додаде дека најдобар доказ за тоа е срамното ниско ниво на реализација на…

(Видео) Наташа Габер-Дамјановска избрана за нов директор на Академијата за судии и обвинители

Со двотретинско мнозинство од осум гласа „за“ и еден воздржан, поранешната уставна судијка Наташа Габер-Дамјановска денеска на јавна седница е избрана за нов директор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ од страна на…

Почина познатиот италијански режисер Бернардо Бертолучи

Италијанскиот режисер Бернардо Бертолучи почина nа 77 години. Бернардо Бертолучи е познат по филмовите Конформист (1970), Последното танго во Париз (1972), Дваесеттиот век (1976), Последниот кинески цар (1987), Малиот Буда (1993),…

(Видео) Стоилковски: Апелација да се издигне над политичкиот прогон и да ги отфрли одлуките за…

Апелациониот суд утре мора да ги земе предвид фактите на одбраната на Миле Јанакиески и Кирил Божиноски, и да донесе решение во кое ќе ги отфрли одлуките за нивен притвор базирани врз фингирана службена белешка од УБК, класифицирана како…

(Видео) Димитриев бара повеќе пари за Комисијата за надзор на ПИ-мерките

Претседателот на собраниската Комисија за надзор на примената на посебната истражна мерка од МВР, Финансовата полиција, Царинската управа и Министерството за одбрана, Емил Димитриев, побара повеќе пари за успешна работа на ова работно тело.…

Арсовски: СДСМ да каже кои 650 работници ќе бидат избркани од „Југохром“

СДСМ и Кочо Анѓушев сѐ уште не кажаа кои се тие 650 од 1.200 работници во „Југохром“ кои нема да одат на работа кога ќе се рестартира комбинатот, изјави на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.…

(Видео) Најмалку 30 луѓе загинаа во невреме во Саудиска Арабија

Саудиска Арабија изминативе неколку дена ја погоди невреме какво што немало со години. https://www.youtube.com/watch?v=59vjEDg_DKw Како што пишуваат медиумите, многу куќи и други објекти се оштетени во невремето и поплавата. Во…

Бошњаковски: Наводите за азил се лажни, Груевски ќе биде екстрадиран во Македонија

Груевски ќе се врати во Република Македонија и тука ќе ја отслужи казната. Наводите во барањето за азил се целосно лажни и очекуваме дека унгарските власти ќе ја отповикаат одлуката за азил и дека Груевски ќе биде екстрадиран, изјави…

(Видео) Заев: Пред македонското знаме во НАТО ќе стоиме гордо, договорот го потврди и заштити…

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на покана на Главниот одбор на Сојузот на борците од Народно-ослободителната антифашистичка војна на Македонија, како и на Градскиот одбор на град Скопје на, учествуваше на дебатата што оваа…

(Видео) Арсовски: Секое просечно четиричлено семејство од вчера е задолжено со 200 евра

Неспособната Влада на Заев и министерот за задолжување, Тевдовски, вчера направија нов долг од 98 милиони евра. Ова значи дека секој човек во Македонија од вчера е задолжен со 50 евра, а секое просечно четиричлено семејство е задолжено со…

(Видео) Стоилковски: Почитувани судии од Апелација, исправете се над театарската претстава наречена…

Почитувани судии од Апелациониот суд, издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската претстава наречена притвор за Миле Јанакиески…