Вести, забава, спорт...
Browsing Category

Здравје

Oд ноември поевтино масло од канабис

Првите количини масло од канабис произведени во Македонија од наградувани специјалисти за екстракција на Холдингот NYSK, може да се очекуваат во ноември. Производите ќе бидат за извоз за што компанијата веќе води преговори со компании од…

Нема да имате мака со кашлање! Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки…

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода 2 средни банани со црни точки 2 лажички мед…

Го пијат сите, а не знаат колку е опасен – предизвикува седум видови рак

Алкохолот предизвикува најмалку седум видови карцином. Опасен е и по луѓето кои уживаат во мали или умерени количини, предупредуваат научниците. Според едно истражување објавено во магазинот „Addiction“, постои поврзаност помеѓу алкохолот и…

Еве што ќе ви се случи ако јадете јајца секој ден

Последните истражувања покажуваат дека јајцата се многу здрави и важни за нашиот организам. Јајцата се одличен извор на аминокиселини, железо и антиоксиданси, а може да се подготват на различни начини. Телото самостојно произведува…

Дијабетес, што е тоа?

Дијабетес - е збир на пореметувања чија основна карактеристика е хипергликемија односно зголемено ниво на шеќер во крвта. Во склад со нездравиот начин на животен стил, се понеквалитетната исхрана, се поголем недостаток на телесна активност,…

Што една лименка енергетски пијалак му прави на вашето тело?

Сигурно ви се случило барем еднаш да сте биле толку преморени што сте посегнале по некој енергетски пијалак. Еве што точно се случува во телото откако ќе испиете само една лименка. Првите 10 минути - кофеинот ја поттикнува циркулацијата и…

Корисна и моќна билка против мигрени и воспаленија

Tanacetum partheni um е повеќегодишна билка од фамилијата Аsteraceae . Стеблото е исправено разгрането, а билката достигнува раст до 100 см висина. Листовите се наизменични, сложени и со резови. Цветот содржи многу мали бели цветови во…

Еректилна Дисфункција, што е тоа?

-Повеќе од 150 милиони мажи во светот патат од пореметување на ерекцијата. Меѓутоа само 10% од нив бара помош за својот проблем. Повеќето мажи не сакаат да признаат дека имаат сексуални проблеми. 1. Што е еректилна дисфункција? -Еректилна…

Хепатит Ц, што е тоа?

Хепатит Ц вирус спаѓа во групата на инфективни болести и го напаѓа Црниот Дроб. Може да се пренесе и преку полов однос, иако е тоа малку веројатна опција. Болеста ја предизвикува HCV вирусот. Акутен Хепатит Ц се однесува на првите 6…

Испијте ја оваа напивка пред спиење и „скинете“ го вишокот килограми!

Детоксикацијата е многу важна за човечкиот организам, бидејќи така ги елеминирате токсините од телото, што придонесува за правилна апсорпција на хранливи материи од храната. Како што пишува Run Healthy Lifestyle, постои неверојатна напивка…