Browsing Category

Здравје

Ве мачи хронична кашлица: Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Хит во светот – тренинг од 4 минути: Топи килограми, го затегнува целото тело за помалку од месец…

Постојат совршени вежби за слабеење кои бараат само 4 минути дневно. Не е шега, овие вежби се нарекуваат Табата! Меѓутоа, Табата повеќе е начин на вежбање отколку сама вежба. За 20 секинди напорен тренинг со одмори по 10 секунди, Табата…

Со само едно варено јајце на ден отстранете го салото од струкот

Само една состојка е потребна за да го отстраните салото од струкот, тоа е токму јајцето. Јајцата се преполни со протеини Појадокот треба да биде оброк полн со протеини за да бидете сити до ручекот. Многу стручњаци сметаат дека преку…

Веднаш исфрлете ја од фрижидер – оваа намирница предизвикува најлоши болести

Американскиот центар за контрола и превенција на болести соопшти дека изложеноста на бисфонел А е многу раширена во целиот свет. За да го одржуваме здравјето, треба секој ден да јадеме свежа храна, а да избегнуваме конзервирана бидејќи…

Мешавина која ја подобрува функцијата на мозокот, топи масти, ги подобрува видот и слухот!

,Еден од најмоќните природни лекови не само што ќе ви го поправи памтењето, туку притоа ќе ги истопите масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамини Б1, Б2 и Б6, како и…

Ликер од мушмули: Пијалак кој го чисти црниот дроб, го снижува холестеролот и го регулира варењето

Мушмулите се полни со витамин Ц и го подигнуваат имунитетот па така не штитат од сезонски вируси. Ако сте настинале, тие ќе ви помогнат да се решите од кашлицата. Мушмулите исто така го регулираат варењето, го регулираат нивото на лош и…

Решете се од вишокот килограми: Детокс напивка за слабеење

Подобрете го своето здравје и достигнете витка линија со помош на здрава и вкусна напивка... Состојки: 1 банана , 1 зелено јаболко исечкано на коцки, 1 шолја зелена салата 2 лимони, исечкани на ситни парчиња , 1 шолја стебло целер,…

Ноќно забрзување на метаболизмот: Ослободете се од маснотиите брзо и ефикасно

Магичната комбинација од мед и цимет го забрзува метаболизмот и помага при губење вишок килограми. Многумина во исхраната користат мед, кој е познат како здрава и лековита намирница, додека циметот е омилен зачин во многу десерти.…

Ослабете брзо и лесно: Оваа диета согорува и до килограм дневно!

Многу истражувања покажаа дека лимонот помага во процесот на „согорување“ на маснотиите, така што диетата со лимон ќе ви помогне да го постигнете она што од секогаш сте го посакувале. Со оваа диета ќе губите на тежина многу брзо, речиси…

Сварете банана, додајте мед и направете го најјакиот домашен лек

Постои еден домашен лек кој во себе содржи мноштво природни и лековити материи кои делуваат смирувачки на воспалено грло или бели дробови, но и во краток период помага во лекување бронхитис и кашлица. Благодарение на моќните својства на…

Еве зошто не треба да ја фрлате кората од портокал

Докажано е дека кората од портокал има повеќе ефект на подобрување на здравјето отколку самиот плод на ова овошје. Содржи повеќе калциум, дури два пати повеќе отколку јадрото и со тоа ги зајакнува коските. Исто така, поради високата…

За три дена го отстранува отровот од белите дробови. Делува и на пушачи!

За 72 часа ги чисти белите дробови на пушачите – еве рецепт! Луѓето кои пушат константно повеќе од пет години, често се соочуваат со болести на белите дробови, како бронхитис и кашлица. За да ги избегнете овие иритации и да ги…

За 1 ден исчезнуваат болките во колената и зглобовите: Едноставен рецепт кој сами можете да го…

Иако воглавно се јавува кај постари лица, поради стареење на лигаментите и зглобовите, болките исто така може да се препишат на лошото држење или носење неприкалдни обувки подолго време. За среќа, тука е ефикасен природен рецепт кој може да…

Еве како ќе го исфрлите насобраниот шлајм од грлото и белите дробови: Природен лек за полесно дишење

Доколку имате потешкотии да го исфрлите шлајмот, направете ефикасен домашен лек. Состојки: 1 лажица корен бел слез, 1 лажица ленено семе, 1 лажица жалфија, 1 ситно сечкан лимон, 250 мл вода, 250 гр кафеав шеќер Начин на подготовка:…

Постојано сте уморни? Направете ја оваа чудесна напивка од само 4 состојки и ќе бидете полни со…

Постојано сте уморни? Направете ја оваа чудесна напивка од само 4 состојки и ќе бидете полни со енергија! За да бидете полни со енергија за секојдневните обврски, направете ја оваа напивка – ќе бидете воодушевени. Многумина кои ја…

Напивка која за седум дена „кине“ 8 сантиметри сало од стомакот

Со три шолји од овој чај дневно значително ќе ослабнете, посебно на критичните точки од телото! Рецептот за слабеење од само три состојки предизвика глобално „лудило“, затоа што оние кои го пробале имаат само пофални зборови.…

Измешајте ги овие две состојки пред спиење и никогаш повеќе нема да се разбудите уморни

Ако секое утро се будите уморни и нерасположени, оваа едноставна мешавина ви гарантира квалитетен сон и одморено тело! Постои едноставен рецепт од само две состојки поради кој мирно ќе ја преспиете ноќта и во утринските часови ќе се…

Ве мачи хронична кашлица: Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки

Ве мачи хронична кашлица: Изгмечете банана и додајте ги овие две состојки! Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро…

Ослободете се од лошата навика: Направете домашен лек за оставање на цигарите

Овој природен, домашен лек им помогнал на многумина да се ослободат од лошата навика, обидете се и вие! Тутунскиот чад содржи преку 4.000 различни хемиски состојки. Најпозната од нив – никотинот – создава зависност. На пазарот има…

Сите ја имаат во кујна, а не знаат дека лечи гасови и надуеност: За здрав стомак земете само 1…

Надуениот стомак и гасовите често можат да претставуваат голем проблем, а еве како да се решите од тоа лесно и евтино со помош на напивка од вашата кујна. Решението се крие во јаболковиот оцет кој во себе содржи две клучни состојки за…