Browsing Category

Здравје

Познат нутриционист открива: Како конечно да се решите од салото на стомакот, без многу труд

Познат нутриционист сподели рецепт за напивка со чија помош во кратко време ќе „скинете“ вишок килограми. Секако, покрај консумацијата на оваа напивка, се препорачува и физичка активност. Мнгоумина кои го пробале овој природен сок,…

Еве како ќе го исфрлите насобраниот шлајм од грлото и белите дробови: Природен лек за полесно дишење

Доколку имате потешкотии да го исфрлите шлајмот, направете ефикасен домашен лек. Состојки: 1 лажица корен бел слез, 1 лажица ленено семе, 1 лажица жалфија, 1 ситно сечкан лимон, 250 мл вода, 250 гр кафеав шеќер Начин на подготовка:…

Напивка која за седум дена „кине“ 8 сантиметри сало од стомакот

Напивка која за седум дена „кине“ 8 сантиметри сало од стомакот! Со три шолји од овој чај дневно значително ќе ослабнете, посебно на критичните точки од телото! Рецептот за слабеење од само три состојки предизвика глобално „лудило“,…

Кажете им „збогум“ на болките во грбот: Кога еднаш ќе ги пробате овие вежби, постојано ќе ги правите

Кажете им „збогум“ на болките во грбот: Кога еднаш ќе ги пробате овие вежби, постојано ќе ги правите! Како да се решите од болките во грбот? Со вежби! Погледнете ги овие вежби кои ќе ги решат проблемите во грбот. Премногу време…

Измешајте ги овие две состојки пред спиење и никогаш повеќе нема да се разбудите уморни

Ако секое утро се будите уморни и нерасположени, оваа едноставна мешавина ви гарантира квалитетен сон и одморено тело! Постои едноставен рецепт од само две состојки поради кој мирно ќе ја преспиете ноќта и во утринските часови ќе се…

Делува подобро од лаксатив: Земете од овој лек и испразнете ги цревата

Го нарекуваат и болнички џем бидејќи е испитан на лица кои имале тежок облик за затвор (запек). Пациентите кои пателе од затвор во просек јаделе по една лажица од овој џем на ден, а им помогнал во празнење на цревата и ја намалил…

Вистината за кикириките: Ги јадете доста често, а не знаете што му прават на вашиот организам

Нема да верувате кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно. Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки. Предностите на кикириките се различни, па…

Болките во колената и зглобовите исчезнуваат за еден ден – направете го сами овој лек

Болките во колената и зглобовите исчезнуваат за еден ден: Едноставен рецепт кој сами можете да го направите! Иако воглавно се јавува кај постари лица, поради стареење на лигаментите и зглобовите, болките исто така може да се препишат на…

Спасете го својот живот и здравје со оваа единствена билка!

Со стареењето успоруваат и разни телесни функции што доведува до проблеми како што се запушено дебело црево и губење на видот. Понекогаш маснотии може да се насоберат во џигерот и да предизвикаат проблеми кои сериозно можат да му…

Заборавете на проблемите со ’рбетот! Едноставен природен рецепт кој ќе ве препороди

Сакате ’рбетот веќе никогаш да не ве боли? Пробајте го овој природен рецепт! Според многумина, оваа комбинација е ефикасна за ослободување од болките во грбот, зглобовите и нозете. Ако сакате да заборавите на болките во ’рбетот,…

Го нарекуваат „согорувач“: Решете се од салото на стомакот за само 7 дена

Често сонуваме за идеално тело без масти. Сакаме рамен стомак и совршено тело. Она што некогаш го забораваме е што природата веќе ни дала елементи кои ни помагаат во решавање ваквите проблеми. Еве и еден рецепт кој ги топи мастите на…

Еве колку кафе треба да пијат мажите секој ден, ако сакаат да ја зголемат нивната плодност

Кафето може да има голем ефект врз плодноста, покажуваат послените истражувања. Мажите кои пијат две чаши кафе или чај на ден имаат двојно повеќе шанси да ја забременат својата партнерка. Експертите велат дека кофеинот влијае на две…

Преработеното месо поврзано со зголемен ризик од рак на дојка

Редовно јадење храна како сланина и колбаси може да го зголеми ризикот од рак на дојка, велат истражувачите. Прегледот на студии покажа дека жените кои јаделе високо ниво на преработено месо имале 9% зголемен ризик од рак во споредба со…

Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – еве за што се работи

Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како… Мандарините се вкусно овошје кое многумина го обожаваат. Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – ја фрлаат кората. Но, всушност лушпата од…

Напивка против кашлица од 2 состојки кои сигурно ги имате во кујна

Оваа топла напивка делува смирувачки, но многумина посегнуваат по неа само кога имаат проблеми со кашлица или болки во грлото. Состојки: 2 лажица шеќер, 250 мл млеко Начин на подготовка: Во помал лонец растопете шеќер на слаб оган…

Сварете банана, мед и вода: Ќе се решите од болното и воспалено грло и кашлицата

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Поминувањето над два часа пред екран ја намалува меморијата на детето

Една нова студија покажа дека намалувањето на времето поминато пред екранот на два часа на ден го помага развојот на мозокот кај децата. Студијата беше направена на примерок од 4 500 деца на возраст од 8 до 11 години, споредувајќи ги…

Ова е вистината за кикириките – еве што му прават на вашиот организам

Нема да верувате кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно. Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки. Предностите на кикириките се различни, па…

Ќе ви даде сила за цел ден: Утринско енергетско смути

Смути за добар почеток на денот. Состојки: 1 портокал, авокадо, 150 гр боровница, 50 гр бадеми, 1 лажица ленео семе, 1 чаша кокосово млеко, 1 лажица мед, неколку коцки мраз Начин на подготовка: Излупете го авокадото, извадете ја…

Поздравете се со салото: Овој сок согорува 50 отсто од масните наслаги околу стомакот

Според студијата објавена во магазинот „Nutrition“, една чаша сок од домати може драстично да го намали вашиот обем на стомакот – без никакви други промени во исхраната. Истражувачите пронашле дека жените кои консумирале 280 мл од овој…