Вести, забава, спорт...
Browsing Category

Здравје

Изедете 5 ореви и почекајте 4 часа: Еве што ќе ви се случи!

Јаткастите плодови и оревите се изненадувчка суперхрана. Не само што се полни со корисни хранливи материи, вклучувајќи и полинезаситени масти, феноли, витамини и антиоксиданси, тие исто така можат да имаат изненадувачко влијание на…

Пиете кафе на празен стомак? Еве што ќе ви се случи!

Дали кафето е здраво за нашиот организам е прашањето кое стручњаците често го поставуваат. Секако кафето пружа бројни погодности на организмот, но постојат некои работи на кои мора да внимавате. Кафето е важен антиоксиданс, па дури е…

Горка Диња – Карела (Момордика Карантиа)

Горка Диња е од семејството на Кукурбитакeае (Cucurbitaceae), билка која расте во тропски и суптропски подрачја на средна и јужна Америка, Африка и Азија. Се одгледува како храна и лек. Билката расте како лоза долги расцепани листови и…

ЕКСПЕРИМЕНТ: Видео прикажува како изгледаат белите дробови по само една кутија цигари

Не е лесно да ги оставите цигарите без оглед на свеста за тоа колку се штетни и за пушачите и за околината. Во намера да ги поттикне луѓето да се решат од таа лоша и опасна навика, Крис Нотап со помош на едноставни реквизити симулирал како…

СТОП ЗА ХЕМОРОИДИТЕ – Варухемороидал

Хемороиди се натечени, проширени вени на аналниот отвор и крајниот дел на дебелото црево. Овој проблем настанува по зголемен притисок во крните садови во карлицата и настанува слично како кај проширени вени на нозете. Хемородидите…

РЕЦЕПТ: Оваа напивка од мед и цимет буквално ги топи килограмите!

Правите се` што е во ваша моќ како би ја контролирале телесната тежина, а резултатите се слабо видливи? Промените во животниот стил и неколку мали трикови може да ви помогнат од таа „борба“ да излезете како победник. И следната напивка може…

Оваа напивка од мед и цимет буквално ги топи килограмите!

Правите се` што е во ваша моќ како би ја контролирале телесната тежина, а резултатите се слабо видливи? Промените во животниот стил и неколку мали трикови може да ви помогнат од таа „борба“ да излезете како победник. И следната напивка може…

Користете ги овие намирници за брчките од лицето целосно да исчезнат

Дали знаете дека брчките можете да ги избришите или макар да ги ублажите користејќи ги изворите на природата? Начинот на исхрана, секојдневните стресови, алкохолот и тутунот, но и генетиката, се фактори кои влијаат на настанувањето брчки.…

Едноставен трик: Започнете го денот со овошје и јогурт и заборавете на непријатниот здив!

Непријатниот здив може да биде многу вознемирувачки, бидејќи околината ги избегнува таквите лица, а потоа тие стануваат несигурни во себе. Ако причината не е некое метаболичко пореметување, проблемот можете да го решите крајно едноставно,…

Корисна и моќна билка против мигрени и воспаленија

Tanacetum parthenium е повеќегодишна билка од фам. Аsteraceae.Стеблото е исправено разгрането а билката достигнува раст до 100см висина. Листовите се наизменични, сложени и со резови.Цветот содржи многу мали, со многу мали бели цветови во…