Пита од стар леб

Ова јадење се подготвува брзо, а состојките речиси секогаш ги имате во кујна.

 

Состојки:

  • 1 векна стар леб
  • 4-5 јајца
  • 300 гр сирење
  • 2 шолји масло
  • 1/2 л млеко
  • 1 лажичка брашно
  • суво грозје

Начин на подготовка:

Лебот исечете го на парчиња со еднаква големина и наредете ги на намастена тепсија.

Разматете јајца, додајте издробено сирење, малку сол, млеко и лажичка брашно, па сè убаво соединете. Со оваа смеса прелијте ги наредените парчиња леб. Преку питата ставете суво грозје.

Печете додека не порумени.

Добар апетит!

Loading...

JW Player
JT Fixed Display