Пржен млад компир (ВИДЕО)

Млад компир мек како путер!

 

Состојки:

  • 1 кг млад компир
  • 400-500 мл масло
  • сол

Начин на подготовка:

Излупете ги компирите (само отстранете ја тенката обвивка), измијте ги, исушете ги во крпа и посолете ги.

Маслото малку загрејте го и ставете ги компирите постепено да се загреваат.

Кога ќе почнат да се пржат намалете ја температурата на средна и продолжете да печете додека не поруменат и омекнат.

Послужте ги топли и уживајте!

Loading...