Мусака од тиквици и месо

Старата добра мусака подготвена на малку поинаков начин, со тиквици наместо компири.

 

Состојки:

 • 1 кг тиквици
 • 450 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 100 гр ориз
 • бибер
 • сол
 • магдонос
 • пипер
 • 150 гр брашно
 • 4-5 лажици масло

Состојки за прелив:

 • 300 мл млеко
 • 3 јајца
 • 1 лажичка сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Loading...