Изложба од ликовната колонија Нижеполе во Прилеп

Изложба на дела од 17-тата ликовна колонија Нижополе во петок, во 19 часот ќе биде отворена во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“.

Повеќе: Изложба од ликовната колонија Нижеполе во Прилеп

Цеца ќе одржи концерт во Скопје во март

Големата балканска ѕвезда Светлана Ражњатовиќ – Цеца на 25 март ќе одржи голем концерт во Скопје, во Вип Арена, „Борис Трајковски”.

Повеќе: Цеца ќе одржи концерт во Скопје во март

Виното и љубовта споени во претставата „Јас имам сон“

Средношколците од прва до четврта година од СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ сношти во кино салата Мис Стон се претставија со претставата „Јас имам сон“. Целта на овој како што посочија учениците перформанс била спојот на виното и љубовта по повод празникот „Св. Трифун“.

Повеќе: Виното и љубовта споени во претставата „Јас имам сон“

Филмот “Устав на република Хрватска” со главна награда на фестивалот во Санта Барбара

Филмот “Устав на република Хрватска” во режија на Рајко Грлиќ со македонска копродукција ја имаше својата премиера во САД, во конкуренција на 31 меѓународен филмски фестивал во Санта Барбара, каде што ја освои главната награда “Награда за најдобар меѓународен филм”.

Повеќе: Филмот “Устав на република Хрватска” со главна награда на фестивалот во Санта Барбара

Интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“

Прв интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“, ќе се одржи во вторник во Битола, во организација на Институтот за култура и уметност при Меѓународниот славјански универзитет „Гаврило Романович Державин“.

Повеќе: Интернационален фестивал на сатирата, хуморот и карикатурата „Итар Пејо“

„Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

Македонската филхармонија вечер во 20 часот по повод Денот на вљубените во Македонската опера и балет ќе одржи симфониски концерт насловен „Париз те сакам“.

Повеќе: „Париз те сакам“ – концерт на Филхармонијата за Денот на вљубените

Големата љубовно-еротската сага „сеќавања и желби“ конечно на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Сеќавања и желби“ од британската писателка Лиса Апињанези, извонредно испреплетена сага од страст и скршени срца, која ќе ве турка да погодувате што понатаму. Преводот на македонски е на Калина Јанева.

Повеќе: Големата љубовно-еротската сага „сеќавања и желби“ конечно на македонски

Промоција на нов албум и концерт на Биља Крстиќ и Бистрик оркестар

Големата балканска етно дива Биља Крстиќ заедно со нејзиниот Бистрик оркестар ќе одржат концерт во Скопје, следната сабота, во Дом на АРМ, со почеток во 20 часот, на кој ќе го промовираат својот најнов албум „Свод“.

Повеќе: Промоција на нов албум и концерт на Биља Крстиќ и Бистрик оркестар

Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Мјузиклот „La La Land“ триумфираше на годинешното 70-то доделување на наградата на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (British Academy of Film and Television Arts -, BAFTA), кое се одржа во неделата вечерта во лондонски „Алберт хол“, освојувајќи ги признанијата за најдобар филм, најдобра режија за Демиен Шазел и за најдобра главна женска улога за Ема Стоун, а притоа долгогодишниот водител на церемонијата Стивен Фрај се пошегува дека победниците ги избрале „руските хакери“.

Повеќе: Доделени наградите BAFTA, триумф на „Ла Ла Ленд“

Страница 3 од 8