Театарот „Антон Панов“ од Струмица на фестивал во Шпанија

Театарската претстава „Каминот“ од Маргарит Минков, а во режија на Васил Михаил, е поканета да гостува на Меѓународниот театарски фестивал „Minat“ во градот Дениа, Шпанија, кој е со натпреварувачки карактер и се одржува од 1-ви до 10-ти јуни.

Повеќе: Театарот „Антон Панов“ од Струмица на фестивал во Шпанија
Loading...

Мими Ѓоргоска Илиевска: Не е спорна поддршката на „Браќа Манаки“, но немаме целосна документација од апликантите

Директорката на Агенцијата за филм, Мими Ѓоргоска Илиевска, вели дека на ниту еден начин не го опструира организирањето на фестивалот „Браќа Манаки“, но дека мора да постапува во согласност со Законот.

Повеќе: Мими Ѓоргоска Илиевска: Не е спорна поддршката на „Браќа Манаки“, но немаме целосна документација...
Loading...

Културњаците „распалија“: Нов закон за култура – сегашниот е тежок бирократски документ

Советот на Синдикатот на културата на денешната прес-конференција ги изнесе барањата до новата Влада за подобрување на состојбата на вработените во културата. Според нив, приоритетните проблеми со кои се соочуваат вработените во културата произлегуваат од лошите и неадекватни правни регулативи, пред сè новиот Закон за култура и Колективниот договор.

Повеќе: Културњаците „распалија“: Нов закон за култура – сегашниот е тежок бирократски документ
Loading...

Снимателот на оскаровецот „Амаркорд“ доби Златна камера 300 за животно дело

Човекот што ги сними неповторливите сцени во филмовите на Федерико Фелини, како „Амаркорд“, „Градот на жените“, „Саторикон“, Џузепе Ротуно, е добитник на Злaтнa кaмерa 300 зa живoтнo делo, на годинешното 38. издание на Фестивалот на филмска камера „Брaќa Мaнaки”, што треба да се одржи од 23 до 30 септември во Битола.

Повеќе: Снимателот на оскаровецот „Амаркорд“ доби Златна камера 300 за животно дело
Loading...

ДОЛНО ДУПЕНИ - СЕЛО НА ГОЛЕМ БРОЈ ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА

Во публицистиката посебно внимание заслужуваат: Владо Димовски кој е писател за деца и возрасни, автор на радиодрами и сценарист на телевизиски играни серии, а е автор на книгите: „Цвет од сонце“ (1995); „Приказни од А до Ш“ (1998); „Умни глави“ (1999); „Приказни за буквите“ (1999); „Јазична работилница“ (2002); „Тате, мама и јас“ (2002); „Приказни за голем одмор“ (2003); „Во срцето на птицата“ (2004); „И човек и пес“ (2004) и „Љубов за летање“. Сценарист е на ТВ-сериите „Умни глави“ (2ОО2); „Погрешно време“ и „Македонски за странци“. Автор е на 20 радиодрами.

Повеќе: ДОЛНО ДУПЕНИ - СЕЛО НА ГОЛЕМ БРОЈ ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ
Loading...

Животот прераскажан во делата на Рената Поповска

Оригинална и впечатлива изложбена уметничка поставка на авторката Рената Поповска од вчера е достапна за публиката во Кинотеката на Македонија.

Повеќе: Животот прераскажан во делата на Рената Поповска

Струга пред половина век: Низ фотографии од тројца холандски туристи

Стружанецот Владислав Жупан, како резултат на случајна виртуелна средба со холандски туристи, подготви атрактивна изложба од стари фотографии, снимени од тројца Холанѓани, во седумдесеттите години на минатиот век.
Изложбата ќе биде отворена утревечер, од 19 часот, во Домот на културата „Браќа Миладиновци“, во Струга.
Постановката е насловена: „По стапките на А.Ден Долард”.

Повеќе: Струга пред половина век: Низ фотографии од тројца холандски туристи

Премиера на „Wonder woman“ во скопските кина

Новата холивудска атракција, во која македонската компанија ФХ3Х учествуваше во изработка на визуелните ефекти, од утре (четврток, 1 јуни) е на кино-репертоарот

Повеќе: Премиера на „Wonder woman“ во скопските кина

Музеј во Штутгарт со изложба „Титовиот бункер“

Делата на дваесеттина уметници и групи, изложени во музејот Виртембергишер кунстфераин, предизвикале голем интерес на германската јавност.

Повеќе: Музеј во Штутгарт со изложба „Титовиот бункер“

Промоција на монографија за ликовниот уметник Вељо Ташовски

Промоција на монографија за ликовниот уметник Вељо Ташовски со наслов „Вељо Ташовски, живот и творештво“ ќе се одржи в четврток, на 1 јуни, во 12.30 часот, во националната галерија Даут Пашин амам.

Повеќе: Промоција на монографија за ликовниот уметник Вељо Ташовски

Страница 5 од 21

JW Player
JT Fixed Display