Скопски цветен фестивал по четврти пат

Утре (сабота, 27 мај), во Паркот Македонија, наспроти „Веро 2“ во Тафталиџе ќе почне четвртиот по ред Скопски цветен фестивал 2017, кој ќе трае два дена.

Повеќе: Скопски цветен фестивал по четврти пат

МОБ: Гостување на Турската државна опера со „Аида“

Со изведба на Вердиевата „Аида“ во интерпретација на ансамблот на Турската државна опера, в среда, на 31 мај, ќе биде означен крајот на годинешното издание на Мајските оперски вечери. Диригент е Вања Николовски-Ѓумар, а режисер е Дејан Прошев.

Повеќе: МОБ: Гостување на Турската државна опера со „Аида“

Д-р Жан Митрев е добитник на престижната награда Личност на годината на ЈИЕ

Д-р Жан Митрев е добитник на престижната награда Личност на годината на ЈИЕ (SEE Personality 2017) во доменот на европските интеграции на регионот. Наградата ја доби на отворањето на Филмскиот фестивал на Југоисточна Европа- SEE FIlm festival и претставува валоризација на неговата визија за обединета Европа.

 

Повеќе: Д-р Жан Митрев е добитник на престижната награда Личност на годината на ЈИЕ

Театар Комедија со награда на фестивалот „Петар Кочиќ“

Театар фест „Петар Кочиќ“ е фестивал што ја цени и промовира современа драма на регионот, а оваа година акцентот е ставен на драмски дела од автори од Хрватска, БиХ, Србија, Македонија и Црна Гора.

Повеќе: Театар Комедија со награда на фестивалот „Петар Кочиќ“

Мариовско-мегленски културни средби

В недела, на 28 мај, по 33. пат во прилепско Мариово ќе се одржат традиционалните Мариовско-мегленски културни средби.
Со овие средби се негува фолклорно и културното наследство на регионите, а на истите присуствуваат повеќе граѓани од Прилеп и Македонија, локалното население, како и учесници во богатата културно-уметничката програма.

Повеќе: Мариовско-мегленски културни средби

Теодора Силјаноска член на жирито на фестивалот на Југоисточна Европа во Берлин

Силјаноска е избрана за член на меѓународното жири на млади од регионот што ќе ги оценува 15-те играни филмови кои се селектирани во годинешното издание на на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа – SEE a Berlin 2017.

Повеќе: Теодора Силјаноска член на жирито на фестивалот на Југоисточна Европа во Берлин

Попоски на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“ во Рим

Во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска, во Рим, ја предводеше државно црковната делегација на молебенот на гробот на Св. Кирил во базиликата „Сан Клементе“.

Повеќе: Попоски на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“ во Рим

Шведски документарен филм ”Фини луѓе„

Амбасадата на Шведска во Скопје, во соработка со Кинотеката на Македонија ќе го прикаже шведскиот документарен филм ”Фини луѓе”. Прикажувањето на филмот ќе биде во четврток, 25 ти и сабота, 27ти мај во 20:00 часот во Кинотеката.

 

Повеќе: Шведски документарен филм ”Фини луѓе„

„Меѓу фактот и фикцијата“-мото на годинашниот филмски фестивал „Астерфест“

Лауреати на овогодишниот „Астерфест“ се продуцентката Џеки Шепард и актерот, режисер и сценарист Коле Ангеловски.

Повеќе: „Меѓу фактот и фикцијата“-мото на годинашниот филмски фестивал „Астерфест“

Миљенко Јерговиќ во Скопје-ќе ја прими наградата „Прозарт“

Добитникот на наградата за авторски придонес кон развојот на балканската литература „Прозарт“ на Интернационалниот литературен фестивал „Про-За Балкан“, кој ќе се одржи од 28 до 30 мај во Скопје е е хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ.

Повеќе: Миљенко Јерговиќ во Скопје-ќе ја прими наградата „Прозарт“

Страница 6 од 20

JT Fixed Display