Фустанот во кој Мерилин Монро пееше на роденденот на Кенеди продаден за 4,8 млн долари

Фустанот во кој една од првите сексашилни холивудски актерски ѕвезди Мерилин Монро му ја испеа „Happy Birthday, Mr. President“ на тогашниот американски претседател Џон Ф.Кенеди, за неговиот 45-ти роденден е еден од најпознатите во историјата.

Повеќе: Фустанот во кој Мерилин Монро пееше на роденденот на Кенеди продаден за 4,8 млн долари

Музејска поставка „100 години од Првата светска војна: Италијанската армија на Македонскиот фронт 1916-1918“

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, во вторник ќе присуствува и ќе се обрати на отворањето на музејската поставка „100 години од Првата светска војна: Италијанската армија на Македонскиот фронт 1916-1918“, во Воениот музеј во Скопје.

Повеќе: Музејска поставка „100 години од Првата светска војна: Италијанската армија на Македонскиот фронт...

Уметникот Зоран Попоски награден во САД

Македонскиот ликовен уметник Зоран Попоски е добитник на деветтото издание на престижната меѓународна награда Артслант, во категоријата нови медиуми.

Повеќе: Уметникот Зоран Попоски награден во САД

Еуфорија на концертот на „Бијело дугме“

Иако се чинеше дека ништо не може да го надмине првиот концерт на Бијело дугме во „Комбанк арената“, Горан Бреговиќ- Брега и екипата ги демантираа сите кои мислеа вака – еуфорија на публиката ја пратеше од првата до последната минута позитивната енергија што доаѓаше од сцената.

Повеќе: Еуфорија на концертот на „Бијело дугме“

Доделени наградите на Cinedays: „Златна ѕвезда“ за филмот „Влажност“

Жирито во состав Чедомир Колар, еден од извонредните продуценти во холивудската индустрија и претседател на жирито, Зринко Огреста, сценарист и режисер, професор по филмска режија на Академијата за драмски уметности во Загреб и член на Европската Филмска Академија во Берлин и македонскиот режисер Игор Иванов – Изи во сабота вечер ги соопштија наградите во официјалната конкуренција.

 

Повеќе: Доделени наградите на Cinedays: „Златна ѕвезда“ за филмот „Влажност“

Филмскиот проект “Сестра” ја освои наградата coco Post Pitch Award

Филмскиот проект во развој “Сестра” беше претставен на копродукцискиот маркет Connecting Cottbus во Котбус, Германија и ја освои наградата coco Post Pitch Award, која подразбира постпродукциски услуги во вредност од 25.000 евра.

Повеќе: Филмскиот проект “Сестра” ја освои наградата coco Post Pitch Award

Микро космосот на романското општество предаден во филмот Сиера Невада на Пуиу

Во широчина од три часа, дејствието во филмот е сместено на некои педесетина квадрати. Три дена по терористичкиот напад на канцелариите на парискиот неделник Шарли Ебдо и четириесет дена по смртта на татко му, Лари, доктор во четириесеттите години се подготвува да ја мине саботата на семејниот собир во чест на починатиот.

Повеќе: Микро космосот на романското општество предаден во филмот Сиера Невада на Пуиу

Објавена книга за деца „Приказни од скопскиот парк“ на Ана Багрјана од Украина

Друштвото за издавачка дејност Македоника литера од Скопје неодамна ја објави книгата за деца „Приказни од скопскиот парк“ на украинската писателка Ана Багрјана.

Повеќе: Објавена книга за деца „Приказни од скопскиот парк“ на Ана Багрјана од Украина

По 56 години и 200 филма, Џеки Чен конечно доби Оскар

Кинескиот актер и мајстор на боречките вештини конечно на свеченоста во саботата ја доби најпрестижната филмска награда почесниот Оскар за придонес во филмската уметност.

Повеќе: По 56 години и 200 филма, Џеки Чен конечно доби Оскар

Над 300 играорци на Регионалните фолклорни смотри

Во домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржаа веќе традиционалните Регионални фолклорни смотри на кулктурно уметнички друштва и фолклорни ансамбли од Западна Македонија.

Повеќе: Над 300 играорци на Регионалните фолклорни смотри

Страница 7 од 101